ARCHIWUM 1999-2017

Straż Miejska'2001

Krośnieńska Straż Miejska przedstawiła sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu porządku i bezpieczeństwa miasta w 2001 r. Publikujemy obszerne fragmenty tego dokumentu.
Redakcja Portalu
Artykuł z archiwum 2002-2017

Realizując ustawowe zadania związane z ochroną bezpieczeństwa i porządku na terenie miasta w 2001 r Straż Miejska Krosna podejmowała działania, które można podzielić na dwie grupy:
1. Zadania wynikające z ustaw i przepisów prawa miejscowego dotyczące porządku i czystości.
2. Zadania związane z bezpieczeństwem publicznym na terenie miasta.

Marek Toropolski - Komendant Straży Miejskiej: - Przy realizacji zadań pracę utrudnia nam zbyt mała obsada etatowa i brak środków transportu które to spowodowały, że cześć interwencji w tym zakresie była spóźniona, a tym samym mało skuteczna.

Drugą grupą zadań i problemów którymi zajmowała się Straż Miejska w 2001 r. były zadania związane z bezpieczeństwem publicznym na terenie miasta. Rok 2001 r. był kolejnym w którym funkcjonariusze Straży Miejskiej wspólnie z funkcjonariuszami Policji, Straży Pożarnej (państwowej i OSP), firmami ochroniarskimi brali udział w zabezpieczeniu 21 imprez i uroczystości organizowanych na terenie miasta m.in. zabezpieczenie porządku Nocy Sylwestrowej 2000/2001, 1. Dzień Wiosny, imprez masowych na stadionie MOSiR tj. Juwenalia 2001, Pożegnanie Lata, Festyn Kulturalno-Rozrywkowy z okazji 50-lecia Radia Rzeszów.

W czasie trwania tych imprez nie doszło do rażących przypadków zakłócania spokoju i porządku w czasie ich trwania, wystąpiły natomiast przypadki niszczenia koszy ulicznych, dewastacji przystanków komunikacji miejskiej na terenie miasta po zakończeniu imprezy oraz liczne przypadki spożywania alkoholu przez młodzież zwłaszcza w czasie takich imprez jak: I Dzień Wiosny, Juwenalia czy imprezy masowe organizowane na wolnym powietrzu.

Należy w tym miejscu podkreślić, że zbyt mały stan osobowy nie pozwala na należyte zabezpieczenie obszaru miasta po zakończonych imprezach oraz zwrócenia szczególnej uwagi na punkty sprzedaży napojów alkoholowych gdzie występują przypadki zaopatrywania się młodzieży w alkohol oraz jego spożywanie w miejscach publicznych. Rozważenia wymaga sprawa zabezpieczenia imprezy, czy Staż Miejska i Policja winna zabezpieczyć imprezę w miejscu jej organizacji czy też skupić uwagę na zabezpieczenie obszaru miasta.

Z perspektywy kilku lat wynika wniosek, że w tym czasie występuje najwięcej przypadków zakłócania spokoju i porządku w mieście, w czasie trwania innych uroczystości zarówno Państwowych jak i kościelnych organizowanych na terenie miasta nie zanotowaliśmy przypadków zakłócania spokoju publicznego.

Realizując zadania związane z bezpieczeństwem publicznym zatrzymano i przekazano Policji 13 sprawców różnych wykroczeń tj. kradzieży w sklepach, kradzieży kieszonkowych na Placu Targowym oraz 9 osób celem przebadania na alkomacie po spożyciu alkoholu. W 3 przypadkach wzywano karetkę pogotowia ratunkowego celem udzielenia pomocy osobom omdlałym.

Na podstawie zawartego porozumienia m miesiącu marcu i czerwcu, wspólnie z dzielnicowymi Komendy Miejskiej Policji przeprowadzone zostały wspólne patrole na osiedlach mieszkaniowych i dzielnicach miasta. Działania te dotyczyły sprawdzenia zachowania się młodzieży, przestrzegania przepisów porządkowych i regulaminów Spółdzielni.

W celu poprawy zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym w miesiącu sierpniu i wrześniu na dworcach PKP prowadzono wspólne patrole z funkcjonariuszami SOK, w czasie tych służb nie stwierdzono przypadków zakłócania porządku na dworcach PKP.

W ramach patrolowania rejonów o dużym natężeniu ruchu zarówno kołowego jak i pieszego zwłaszcza w rejonie Zespołu Staromiejskiego i placu targowego prowadzono codzienne patrole piesze. Efektem tych działań było ujawnienie i wykrycie handlu alkoholem i papierosami bez wymaganych znaków akcyzowych przez obywateli Ukrainy, zabezpieczono 68 kartonów papierosów, 12 l alkoholu (spirytusu Royal), 6 szt alkoholu w puszkach 0.33 l. O zdarzeniu powiadomiono Urząd Kontroli Skarbowej w Jaśle który oszacował, że Skarb Państwa uszczuplono o 2,3 tys. zł. Obywatelka Ukrainy odpowiadała przed Sądem za łamanie przepisów ustawy karno-skarbowej.

W okresie zimy w sposób szczególny Straż Miejska zajmowała się przebywaniem na dworcach PKP bezdomnych w tym tzw. "niebieskich ptaków" którzy dołączali do bezdomnych, wyłudzali od nich pieniądze i wszczynali bójki miedzy sobą. W wyniku interwencji bezdomni którzy wyrazili zgodę, zostali umieszczeni w schronisku Brata Alberta o czym informowała prasa ("Super Nowości" nr 42 z dnia 28.02.2001 r.).

W roku ubiegłym Straż Miejska brała czynny udział w akcji przeciwpowodziowej, akcji zimowej. Działania te polegały na powiadamianiu ludności o zagrożeniach oraz udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym.

W wyniku podjętych czynności służbowych w 2001 r. Straż Miejska interweniowała ogółem 1972 razy z których:

Wnioski Straży Miejskiej:

W celu umożliwienia skutecznego i sprawnego wykonywania zadań widzimy potrzebę:
1. Zakupienia drugiego samochodu służbowego dla potrzeb Straży Miejskiej.
2. Zwiększenia stanu osobowego.
3. W przypadku organizacji imprez masowych na terenie miasta, szerszej konsultacji osób odpowiedzialnych za ich organizację w celu wyeliminowania zakłócania porządku w miejscach publicznych.

Do zadań Straży Miejskiej należy:

(ak)