ARCHIWUM 1999-2017

Czarne chmury nad Jędrzejowskim

Coraz bliżej odwołania Bronisława Jędrzejowskiego z funkcji dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie. Działania Jędrzejowskiego wzbudzają kontrowersje od dobrych kilku miesięcy.
Adrian Krzanowski
Artykuł z archiwum 2002-2017

Przypomnijmy to, o czym informowały media, a o czym od dawna było głośno wśród pracowników szpitala. Zbulwersowanych jest też wielu mieszkańców Krosna.

Dyrektor Jędrzejowski utworzył kilka spółek, on też zasiadał w ich radach nadzorczych. Szpital zlecał tym spółkom usługi - takie jak: żywienie, obsługa techniczna, sprzątanie, prace remontowe - po czym, nie regulował płatności za ich wykonanie. Powstałe w ten sposób wierzytelności znalazły się pod kontrolą Bronisława Jędrzejowskiego. Może je sprzedać, lub przejąć za nie część majątku szpitala. Wątków tej sprawie jest jednak znacznie więcej.

Z pismem o odwołanie Jędrzejowskiego zwróciło się do Zarządu Województwa co najmniej kilka osób (szpital podlega władzom wojewódzkim). Wśród nich jest Roman Zimka - Prezydent Krosna oraz Łukasz Zborowski - Przewodniczący Rady Miasta Krosna. Pismo od nich wpłynęło kilka dni temu.

Wczoraj do Przewodniczącego Sejmiku Województwa wpłynął z kolei wniosek radnych województwa o zwołanie sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, podczas której omówiona zostałaby ocena aktualnej sytuacji Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie. Pod wnioskiem podpisali się m.in. Stanisław Jucha (SLD), Piotr Komornicki (PSL), Jerzy Borcz i Andrzej Kozioł (obaj b. AWS).

Radni chcą ocenić:

Ponadto Radni chcą poznać informację o przeprowadzonych w roku ubiegłym i prowadzonych w roku bieżącym kontrolach. Najważniejsza jednak będzie analiza działań i zamierzeń prowadzących do przejęcia tej placówki przez wierzycieli. Na zakończenie proponowanej sesji Sejmiku miałaby zostać podjęta ocena dyrektora szpitala.

Jak informuje też dzisiejszy "Dziennik Polski" (26.02) sam Zarząd Województwa chce odwołać Jędrzejowskiego z funkcji dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie. Zarząd uznał, że "wynik finansowy szpitala jest ujemny, procesy restrukturyzacji części działalności, polegające na tworzeniu spółek, przyniosły wiele negatywnych rozwiązań. Również w ostatnim czasie nie najlepiej układała się współpraca dyrektora z zarządem województwa".

Odwołanie dyrektora szpitala w teorii wygląda następująco:
1) Zarząd Województwa składa wniosek o wyrażenie opinii dotyczącej odwołania dyrektora do Rady Społecznej szpitala.
2) Rada ma 7 dni na podjęcie opinii.
3) Opinia Rady - bez względu czy pozytywna czy negatywna - jest formalnym wymogiem, by móc usunąć dyrektora ze stanowiska.
4) Pracodawcą dla Bronisława Jędrzejowskiego jest Marszałek Sejmiku Wojewódzkiego - Bogdan Rzońca. To właśnie on zawiązuje i rozwiązuje stosunki o pracę w podległych samorządowi wojewódzkiemu jednostkach.

Ponieważ, jako portal nie mieliśmy dotychczas okazji poinformować o wszystkich poczynaniach dyrektora Jędrzejowskiego, sprawa może się wydawać niejasna dla wielu Czytelników. Wkrótce jednak szczegółowo i jasno napiszemy o sprawie.