Ci, którzy nie planują na 20 czerwca żadnych wyjazdów, nie potrzebują wskazówek. Aby zagłosować na swojego kandydata ubiegającego się o fotel prezydenta Polski muszą tylko udać się do swojej komisji wyborczej.
W porównaniu z ostatnimi wyborami w Krośnie zmieniły się trzy obwody wyborcze. Mieszkańcy, którzy oddawali głosy w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Prochownia, będą teraz głosować w Szkole Podstawowej nr 8. Ci, którzy głosowali w przedszkolu w Polance, teraz muszą się udać do szkoły przy ul. Decowskiego. Zmiany dotyczą też mieszkańców dzielnicy Białobrzegi. Dotychczas dwa obwody mieściły się w Szkole Podstawowej nr 3. Teraz jeden z nich zlokalizowany będzie w Domu Ludowym.
Dla wielu Polaków dzień wyborów oznacza już wakacje. Od dawna zaplanowane urlopy nie mogą jednak przeszkodzić w spełnieniu obywatelskiego obowiązku. Każdy, kto planuje wziąć udział w wyborach, a będzie w tym czasie poza miejscem stałego zameldowania, musi poczynić pewne kroki.
Koniecznie trzeba postarać się o zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się w swoim urzędzie gminy najpóźniej do 18 czerwca 2010 r. (piątek). Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz w drugiej turze wyborów.
Zaświadczenia w Krośnie wydawane są w Wydziale Spraw Społecznych i Obywatelskich Urzędu Miasta, ul. Lwowska 28, pok. 107. - Wydawane są od ręki - zapewnia Maciej Gernand z Urzędu Miasta Krosna.
Jeżeli wyborca zamierza głosować poza miejscem swojego stałego zamieszkania tylko w drugiej turze wyborów, o takie zaświadczenie powinien wystąpić dopiero po pierwszej turze wyborów, ale do 2 lipca 2010 r.
Głosować może też wyborca zameldowany na pobyt czasowy. W urzędzie gminy (na terenie której czasowo przebywa) powinien złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Każdy, kto chciał skorzystać z takiej formy, musiał złożyć taki wniosek do 10 czerwca 2010. W tym samym miejscu powinien zagłosować również w drugiej turze wyborów (4 lipca 2010 r.).
Wyborca mieszkający stale lub czasowo za granicą kraju powinien złożyć do konsula wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą. Musi to zrobić najpóźniej do 17 czerwca. W tym spisie zostanie też ujęty również w przypadku przeprowadzania drugiej tury wyborów.
Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie za granicą, w tym również w miejscu stałego zamieszkania, będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu od konsula z kolei zaświadczenia o prawie do głosowania. Taki wniosek składa się do 18 czerwca.
Z zaświadczeniami o prawie do głosowania, zarówno tymi wydanymi w urzędzie gminy, jak i od konsula można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Nowością w tych wyborach jest głosowanie przez pełnomocnika. Udogodnienie to należy się jednak tylko osobom niepełnosprawnym, a także wszystkim wyborcom, którzy ukończyli 75. rok życia. Procedura jest jednak dość skomplikowana. Pełnomocnictwa udziela się przed prezydentem miasta lub innym upoważnionym pracownikiem urzędu po uprzednim złożeniu odpowiedniego wniosku - złożyć go należało do 10 czerwca.
Dla wszystkich osób niepełnosprawnych chcących zagłosować w wyborach Urząd Miasta organizuje dowóz do lokali wyborczych. Osoby zainteresowane powinny skontaktować się telefonicznie z Biurem Obsługi Obywatela UM pod numerem telefonu 13 43 675 43 w dniu wyborów i umówić się co do godziny dowozu do lokalu wyborczego. Transport jest bezpłatny.
W czasie głosowania wyborcom niepełnosprawnym mogą pomagać inne osoby. Niewidomi, niesłyszący oraz ci, którzy nie są w stanie samodzielnie zagłosować na swojego kandydata, mogą przyjść z osobą towarzyszącą, która za nie postawi krzyżyk na karcie do głosowania. Może to zrobić także każda inna osoba poproszona o pomoc przez osobę niepełnosprawną, za wyjątkiem członka komisji wyborczej i męża zaufania.
Lokale wyborcze w dniu głosowania będą czynne w godzinach od 6:00 do 20:00. Należy zabrać ze sobą dowód tożsamości.
Każdy wyborca otrzyma od komisji wyborczej tylko jedną kartę do głosowania. Aby prawidłowo oddać głos w kratce przy nazwisku wybranego kandydata, należy postawić znak "x". Głos będzie nieważny, jeżeli punkt przecięcia linii tworzących znak "x" znajdzie się poza kratką. Wszelkie dopiski poza kratkami przy nazwiskach kandydatów nie mają wpływu na ważność głosu.
Tego samego dnia (20.06) w okręgu krośnieńsko-przemyskim odbędą się wybory uzupełniające do Senatu. O mandat po tragicznie zmarłym w katastrofie pod Smoleńskiem senatorze PiS Stanisławie Zającu ubiega się jego żona - Alicja Zając (PiS). Jest jedyną kandydatką.