ARCHIWUM 1999-2017

Ratowanie cmentarza żydowskiego nagrodzone

Krośnianin Grzegorz Bożek został wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". To nagroda dla nauczycieli. Otrzymał ją m.in. za prace na cmentarzu żydowskim w Krośnie.
Redakcja Portalu
Już od kilku lat Grzegorz Bożek prowadzi na cmentarzu żydowskim w Krośnie zajęcia edukacyjno-historyczne

Nagroda im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" przyznawana jest nauczycielom polskim i amerykańskim. Wyróżnia tych, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji oraz poszanowania dla innych, aktywnie działają w szkolnym środowisku oraz społeczności lokalnej. W tym roku nagroda przyznawana jest już po raz czwarty.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 21 czerwca w pałacyku Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. Główną nagrodę otrzymała Marzanna Pogorzelska, nauczycielka języka angielskiego w liceum w Kędzierzynie-Koźlu, realizująca projekty edukacji wielokulturowej i edukacji na rzecz praw człowieka.

Przyznano też nagrody specjalne. Wśród czterech wyróżnionych znalazł się Grzegorz Bożek, nauczyciel z Krosna. Przez wiele lat pracował w krośnieńskich szkołach jako pedagog szkolny, wychowawca i nauczyciel historii. Był też liderem lokalnego stowarzyszenia, animatorem kultury, organizatorem koncertów muzycznych. Od 1996 r. związany ze Stowarzyszeniem Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, obecnie jest redaktorem naczelnym miesięcznika "Dzikie Życie" i witryny pracownia.org.pl. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu interwencji i kampanii na rzecz ochrony przyrody. Od 2002 roku z ramienia Stowarzyszenia "Olszówka" opiekuje się cmentarzem żydowskim w Krośnie oraz prowadzi na nim zajęcia edukacyjno-historyczne.

Wyróżniony w konkursie im. Sendlerowej Grzegorz Bożek

- Ta nagroda potwierdza, że warto to robić. Prace społeczne nie są dziś modne, a okazuje się, że jest to przez kogoś zauważone - mówi Grzegorz Bożek. - Dla mnie to docenienie pracy wszystkich ludzi, którzy pomagają zachować pamięć o zabytkowym krośnieńskim cmentarzu żydowskim. Tych osób jest około 70 i każda z nich może się czuć wyróżniona, bo to nie jest tylko moja zasługa - dodaje.

Patronka nagrody - Irena Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 roku w Warszawie. Podczas II wojny światowej kierowała referatem dziecięcym konspiracyjnej Rady Pomocy Żydom "Żegota".

Wraz ze współpracownikami uratowała blisko 2500 dzieci z warszawskiego getta, a ich prawdziwe nazwiska przechowała w zakopanych w ziemi słoikach. Irena Sendlerowa została uhonorowana m.in. Orderem Orła Białego i medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, otrzymała też honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarła 12 maja 2008 w Warszawie.

Nagrody im. Ireny Sendlerowej przyznawane są z inicjatywy Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu" od 2006 roku. Partnerami konkursu są: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Konkurs był objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

To nie pierwsza nagroda przyznana Grzegorzowi Bożkowi za jego działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej. W 2005 r. otrzymał nagrodę Michaela Traisona. Jest ona przyznawana Polakom, polskim organizacjom i miastom, które angażują się w ochronę pamięci o Żydach w Polsce. Zwycięzców wyłania kapituła złożona z przedstawicieli Ambasady Izraela w Polsce oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

(an), fot. Anna Patejuk, wikipedia