Lekarze specjaliści alarmują, że każda osoba, która przekroczyła 35 rok życia powinna profilaktycznie zbadać swój słuch, gdyż już w tym wieku mogą pojawić się pierwsze ubytki słuchu. Nieleczony niedosłuch pogłębia się latami w sposób często niezauważalny, powodując wiele negatywnych skutków w życiu osoby niedosłyszącej.
- Każdy, komu wydaje się, że inni mówią niewyraźnie, kto nie słyszy dzwonka do drzwi lub coraz głośniej słucha radia i ogląda TV, komu zdarza się, że nie słyszy telefonu komórkowego - powinien niezwłocznie sprawdzić swój słuch - twierdzą organizatorzy akcji.
Można będzie tego dokonać bezpłatnie w poniedziałek (25.10) na krośnieńskim Rynku. W godz. od 9.00 do 16.00 będzie tam stał specjalny pojazd wyposażony w urządzenie do testowania słuchu.
Badanie trwa kilka minut. - Specjalista sprawdza, czy przewody słuchowe są drożne. Następnie przystępuje do właściwego badania, które polega na tym, że pacjent wygodnie siedzi z założonymi na uszach słuchawkami, słucha dźwięków o różnej częstotliwości i o różnym natężeniu. Za pomocą przycisku reaguje, gdy usłyszy dźwięk. Wyniki badania zapisywane są w postaci audiogramu, który specjalista omawia, informuje jaki jest słuch w lewym, a jaki w prawym uchu oraz zaleca dalsze postępowanie, np. kolejne badanie, wizytę u lekarza - mówi Ewa Paździor, specjalista ds. marketingu firmy Słuchmed z Lublina.
Badanie umożliwia wykrycie ubytków słuchu. Akustycy firmy podpowiedzą dodatkowo, w jaki sposób poprawić komfort słyszenia, gdzie i w jaki sposób otrzymać niezbędną pomoc oraz ewentualnie pomogą w doborze nowoczesnych aparatów słuchowych.
Akcja bezpłatnych badań słuchu organizowana jest w związku z jubileuszem 20-lecia istnienia firmy. Skierowana jest do mieszkańców kilkudziesięciu miejscowości Lubelszczyzny i Podkarpacia. Dotąd badaniom poddało się już kilka tysięcy osób.