ARCHIWUM 1999-2017

Jak sporządzić testament? Notariusze udzielą bezpłatnych porad

W sobotę 26 listopada w budynku urzędu miasta przy ul. Staszica odbędzie się Dzień Otwarty Notariatu. Notariusze udzielać będą bezpłatnych porad dotyczących sporządzania testamentu.
Redakcja Portalu
Choć tematem przewodnim tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu są kwestie związane z testamentem, notariusze obiecują, że odpowiedzą na wszelkie pytania leżące w zakresie ich kompetencji

Organizowany od 2010 roku Dzień Otwarty Notariatu to zainicjowana przez Krajową Radę Notarialną cykliczna, odbywająca się w kilkudziesięciu miastach w Polsce akcja edukacyjna, pozwalająca mieszkańcom uzyskać informacje z dziedziny prawa notarialnego. Podczas każdej kolejnej odsłony akcji bezpłatne porady dotyczą jednego konkretnego tematu. W tegorocznej, zaplanowanej na sobotę 26 listopada edycji dnia otwartego notariusze udzielać będą informacji dotyczących testamentów oraz zasad i mechanizmów dziedziczenia.

W Krośnie Dzień Otwarty Notariatu odbędzie się w godz. 10.00-16.00, w budynku Urzędu Miasta Krosna przy ul. Staszica 2. - Testament jest dokumentem zabezpieczającym wolę spadkodawcy odnośnie rozrządzenia majątkiem po jego śmierci. Warto podkreślić, że nie jest to dokument ostateczny i nieodwracalny. Dopóki żyje testator zawsze może on zmienić swoją wolę lub po prostu testament odwołać. Czy to notarialny, czy własnoręczny wywołują takie same skutki prawne. Jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach, np. o tym, że aby testament własnoręczny był ważny, należy go w całości napisać własnoręcznie, podpisać i opatrzyć datą – Maciej Chojnacki, ogólnopolski koordynator projektu, przywołuje tylko jeden z aspektów sporządzania testamentu, który objaśniać będą w sobotę notariusze.

Drugim ważnym zagadnieniem będą zmiany w prawie spadkowym, które weszły w życie w 2015 roku. - Zmiany te dotyczą spadków z elementem transgranicznym oraz wprowadzenia jako zasady dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza. Mogą one budzić wiele pytań, dlatego w czasie dnia otwartego rejenci pragną przybliżyć Polakom sens tych nowelizacji oraz wskazać, w jaki sposób najszybciej i najskuteczniej załatwić sprawy związane z dziedziczeniem w większości krajów Unii Europejskiej – zapowiada Maciej Chojnacki.

Oprócz kwestii dotyczących testamentu notariusze odpowiadać będą na wszelkie pytania leżące w zakresie ich kompetencji. Z dotychczasowych edycji akcji wynika, że oprócz testamentów najczęstsze pytania dotyczą darowizny, umowy o dożywocie oraz umowy renty.

(red.), fot. (filer)