ARCHIWUM 1999-2017

Przelana na papier miłość do Krosna. Tom V

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej zakończyło pracę nad V tomem wydawnictwa "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu". To kolejna bardzo ważna pozycja na miejscowym rynku księgarskim. Przyda się uczniom, nauczycielom, studentom i każdemu, kto interesuje się historią Krosna.
Redakcja Portalu
Marian Terlecki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej prezentuje nową publikację. Uczestniczył też w tworzeniu poprzednich części studiów

Publikacja jest jeszcze gorąca. W czwartek (20.01) z Rzeszowskich Zakładów Graficznych dotarły do Krosna pierwsze egzemplarze V tomu wydawnictwa "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu". Publikacja ta jest kontynuacją wcześniejszych pozycji wydanych na przestrzeni ostatnich 40 lat.

- "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu" to podstawowe wydawnictwa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - mówi Marian Terlecki, prezes zarządu Stowarzyszenia. - Pierwszy tom ukazał się w 1972 roku, drugi w 1973, wtedy też po zgromadzeniu materiałów postanowiliśmy, że będziemy to wydawnictwo kontynuować. Trzecia część ukazała się w 1995 roku, czwarta w 2002 roku.

Krosno. Podcienia wschodniej części rynkowej pierzei południowej. Rys. J. Mehoffera z 1890 roku

Wydana właśnie książka składa się z 16 artykułów, napisanych w większości przez historyków regionalistów z Krosna i okolic, m.in. śp. Annę Muzyczuk, Andrzeja Kośka, Mariana Terleckiego, Tadeusza Łopatkiewicza, Jerzego Zielińskiego czy Zdzisława Gila. Zespół redakcyjny pracował pod przewodnictwem prof. Franciszka Leśniaka z Katedry Historii Nowożytnej w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, wybitnego znawcy dziejów Krosna w XVI-XVII wieku.

- Są tu materiały dotyczące Krosna bardzo dawnego, mowa jest o zaopatrzeniu średniowiecznego Krosna w wodę, jest artykuł o pisarzach miejskich i nauczycielach w Krośnie, materiał związany z okresem manifestacji patriotycznych i powstaniem styczniowym - opisuje Marian Terlecki.

Jak podkreślają twórcy książki, ważną jej część stanowią biografie. "Dokonania ludzi tu przedstawianych, a związanych w znacznym stopniu z miastem i okolicą, można zaliczyć do najszerzej pojętej elity intelektualnej, wojskowej, patriotycznej, artystycznej i literackiej. Ich trud wart jest wydobycia na światło dzienne i utrwalenie drukiem. Nieźle udokumentowane zostało krośnieńskie środowisko wojskowo-patriotyczne w czasach powstania styczniowego, bojownicy o wolność tacy na przykład, jak właściciel pobliskiego Żarnowca i powstaniec Wojciech Komorowski" - pisze we wstępie prof. Franciszek Leśniak.

Krajowa Szkoła Tkacka w Krośnie

"Studia z dziejów miasta i regionu" zawierają też informacje dotyczące historii sztuki, wizyt studentów z krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. - Materiały te praktycznie do dzisiejszego dnia nie były szerzej znane - podkreśla Marian Terlecki. Światło dzienne ujrzały dopiero w publikacji "Stanisława Tomkowicza Inwentarz zabytków powiatu krośnieńskiego. Z rękopisów Autora wydali i własnymi komentarzami opatrzyli Piotr i Tadeusz Łopatkiewiczowie", której recenzja również znalazła swoje miejsce w V tomie studiów.

Kolejny artykuł dotyczy pracowni Andrzeja Lenika, który w Krośnie pod koniec XIX i na początku XX wieku, rozwijał swoją działalność. W tomie tym znalazło się też miejsce dla rzemiosła artystycznego czy produkcji pocztówek oraz dziejów budowy gmachu Sądu Powiatowego.

Ilustracja do artykułu "Wokół budowy gmachu Sądu Powiatowego w Krośnie" autorstwa Andrzeja Laskowskiego. Fotografia wykonana w 1917 roku przez Zakład Artystyczno-Malarski "Sztuka" w Krośnie

"Prezentowany tom studiów niech dobrze służy poszerzaniu wiedzy i rozbudzaniu zainteresowań historycznych. Niech świadczy o aktywności tutejszego środowiska regionalistów" - pisze jeszcze prof. Franciszek Leśniak. - Z książki może korzystać każdy uczeń, studenci wyższych uczelni, nauczyciele i wszyscy ludzie, którzy zainteresowani są historią regionu - dodaje Marian Terlecki.

W porównaniu z poprzednimi tomami, część piąta jest najobszerniejsza, liczy 608 stron druku, zawiera około 200 cennych ilustracji. Jest dedykowana nieżyjącym prezesom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej: Stanisławowi Chrzanowskiemu, Franciszkowi Krausowi, Janowi Krzanowskiemu i Adolfowi Marczakowi.

Nakład wynosi 1000 egzemplarzy, które z pewnością szybko znajdą swoich nabywców, chociażby wśród członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, którzy rozsiani są po całym kraju - oddziały Stowarzyszenia znajdują się w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. Publikację wydało krośnieńskie Wydawnictwo Ruthenus, druk wykonały Rzeszowskie Zakłady Graficzne.

Publikacja zawiera też obszerne opracowanie poświęcone krakowskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej

Książka jest już dostępna. Można ją nabyć w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 6 - Centrum Multimedialne, ul. Ordynacka 8, I p. (poniedziałek - piątek, w godz. 10:00 - 17:00) lub drogą internetową, za pośrednictwem strony www.smzk.org. Cena za egzemplarz to 35 zł.

Prezentacja książki odbędzie się 5 lutego o godz. 11.00 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
(an), fot. Damian Krzanowski