ARCHIWUM 1999-2017

Krośnianin kupił rower. Kradziony i oznakowany

Zaskakujący finał miała interwencja podjęta przez policjantów wobec rowerzysty, jadącego wbrew przepisom po chodniku. Okazało się, że rower figuruje w policyjnym systemie informatycznym jako skradziony we Wrocławiu. - Ten przykład pokazuje, że warto znakować rowery - podkreśla policja.
Redakcja Portalu
Policja zachęca do znakowania rowerów. Można to zrobić bezpłatnie w każdą środę na komendzie w Krośnie

W poniedziałek (18.04) przed godz. 14.00 policjanci patrolujący okolice dworca autobusowego, zauważyli rowerzystę, który jechał chodnikiem przy ul. Mielczarskiego, utrudniając ruch pieszym. Ponieważ w tym miejscu jest to zabronione, funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę do kontroli.

Po wylegitymowaniu okazało się, że jest to 20-letni mieszkaniec Krosna. Za popełnione wykroczenie mężczyzna został pouczony, ale standardowo mundurowi sprawdzili także jego rower. Rezultat był zaskakujący. - Pojazd widnieje bowiem w policyjnej bazie danych, jako skradziony w listopadzie ubiegłego roku, na terenie Wrocławia - mówi Marek Cecuła, rzecznik prasowy policji w Krośnie. - Tymczasem jego obecny właściciel oświadczył, że przed dwoma dniami zakupił go w jednym w krośnieńskich lombardów.

Do czasu wyjaśnienia sprawy rower został zabezpieczony. Aktualnie policjanci sprawdzają, w jakich okolicznościach trafił on do Krosna i został sprzedany. Od tego uzależniona będzie decyzja, czy ktoś usłyszy zarzut paserstwa.

Skradziony we Wrocławiu rower trafił do Krosna. Sprawa jest wyjaśniana

- Ten przykład pokazuje, że warto zadbać o to, aby rower miał trwałe cechy umożliwiające jego identyfikację - dodaje Marek Cecuła. - Poza numerem fabrycznym, dodatkowym zabezpieczaniem może być nasz numer nanoszony w ramach akcji znakowania rowerów. Dzięki temu wiemy, kto rower oznakował.

Rower można oznakować w Stacji Obsługi Technicznej Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, przy ul. Lwowskiej 28, w każdą środę w godzinach od 10:30 do 14.00. Usługa jest bezpłatna. Rowery, ale też inne wartościowe przedmioty, które zechcemy oznakować, otrzymają wartościowy kod, składający się z wyróżnika literowego RZKR i czterocyfrowego numeru.

- Podczas znakowania roweru nie żądamy okazania dowodu jego zakupu, ale dowodu tożsamości osoby, która rower znakuje. Znakowanie nie jest zabezpieczeniem przed kradzieżą, ale ułatwieniem identyfikacji właściciela później, jeżeli taki rower zostanie odzyskany - tłumaczy rzecznik policji.

Znakowanie odbywa się w ramach programu prewencyjnego pod nazwą "Stop kradzieżom - z kodem bezpieczniej", którego celem jest ograniczenie włamań do piwnic i kradzieży rowerów. Dotąd Komenda Miejska Policji w Krośnie oznakowała blisko 750 sztuk rowerów.

(KMP), (an)