Końcem lata ubiegłego roku ruszyła budowa pierwszego bloku na Osiedlu Generalskim, czyli na terenie między ul. Sikorskiego a torami. Powstaje tam czteropiętrowy budynek z 54 lokalami mieszkalnymi. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na jesień tego roku, dokładnie 30 września.
Inwestorem jest firma Wikana z Lublina. - Inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem, obecnie prowadzone są prace instalacyjne i tynkowe, wewnątrzlokalowe - mówi Joanna Błażejowska, przedstawiciel inwestora, specjalista ds. sprzedaży.
Jak informuje, największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania 3-pokojowe o powierzchni ok. 60 metrów kwadratowych. - Stąd też ich dostępność jest już znacznie ograniczona - podkreśla. - W ofercie są jeszcze mieszkania dwupoziomowe o powierzchniach powyżej 90 metrów, które dzięki swojej funkcjonalności są bardzo ciekawym rozwiązaniem dla mieszkańców Krosna.
Dostępne są także mieszkania mniejsze, 40 i 50-metrowe.
Docelowo Osiedle Generalskie ma się składać z trzech budynków wielorodzinnych. Inwestor zapewnia, że inwestycję w Krośnie będzie kontynuował, dementuje tym samym plotki, jakoby miał poprzestać na budowie tylko jednego bloku. - Rozpoczęcie kolejnego etapu budowy, czyli budynku nr 2, planowane jest na jesień bieżącego roku, w związku z czym nie zgadzamy się z pogłoskami, mówiącymi o niekontynuowaniu prac związanych z realizacją dalszych etapów inwestycji - podkreśla Joanna Błażejowska. - Potwierdzamy tym samym, że Osiedle Generalskie będzie realizowane według pierwotnych założeń.
Od sierpnia 2010 trwa budowa jednego z dwóch bliźniaków planowanych przy ul. Granicznej (na pograniczu Krosna i Korczyny). Prace prowadzi firma B.R.Prejs-House z Wólki Kosowskiej koło Warszawy. To już druga inwestycja tej firmy w Krośnie - pierwszą stanowił dom jednorodzinny przy ul. Ks. Sarny.
Aktualnie trwa wykończenie jednego bliźniaka, czyli dwóch domów. - Są przykryte dachem, jesteśmy na etapie instalacji: gazowej, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej - mówi Beata Prejsnar, inwestor.
- Mamy nadzieję, że budowę pierwszego bliźniaka uda się zakończyć na przełomie roku. Będzie zamknięty w stanie deweloperskim, klienci będą mieli możliwość wykończenia według swojego gustu. Wykonana będzie elewacja, teren wokół zostanie wyłożony kostką, ogrodzony. Okolica jest bardzo spokojna, do centrum miasta jest niedaleko, właśnie remontowana jest droga - wylicza zalety lokalizacji Beata Prajsnar.
Domy są na sprzedaż. Jeden - 160-metrowy kosztuje 492 tys. zł, drugi nieco większy - 170 metrów kwadratowych - 509 tys. zł.
Na wiosnę przyszłego roku ma się z kolei zakończyć budowa dwóch kolejnych bloków przy ul. Żwirki i Wigury (ulica prowadząca do krośnieńskiego lotniska). To inwestycja Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Mieszkania w jednym z nich będą na wynajem, w drugim na sprzedaż.
- Wykonane zostały już podziemia, zaczynamy murować pierwszą kondygnację - o etapie prac informuje Stanisław Kubit, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Krośnie.
Na wszystkie mieszkania do wynajęcia są już chętni. Sprzedaż 36 mieszkań komercyjnych ciągle trwa. - Sprzedana jest ponad jedna czwarta tych mieszkań - dodaje Stanisław Kubit.
Najprawdopodobniej w maju ruszy długo zapowiadana budowa Osiedla Parkowego, które ma powstać - jak sama nazwa wskazuje - w pobliżu Parku Jordanowskiego przy ul. Grodzkiej. - Kompletowaliśmy całą dokumentację, stąd mały poślizg. Teraz wszystkie procedury administracyjno-prawne mamy zamknięte, łącznie z pozwoleniem na budowę. Jesteśmy na etapie przygotowania do rozpoczęcia inwestycji, wejścia na teren budowy - informuje Magdalena Łącka, prezes zarządu KPB-Development.
Prezentowana kilka miesięcy temu koncepcja jest nadal aktualna. Na 80-arowej działce ma powstać aż 8 bloków, ogółem osiedle liczyć będzie około 100 mieszkań. Poszczególne mieszkania będą posiadać powierzchnię od 36 do ponad 100 metrów kwadratowych.
Realizacja inwestycji podzielona jest na etapy. W ciągu kilku tygodni ma ruszyć budowa dwóch budynków mieszkalnych, w których łącznie zlokalizowane będzie 24 mieszkania, po 12 w każdym z nich.
Zamiar budowania osiedla w bliskim sąsiedztwie Lubatówki wzbudza spore kontrowersje, nie brak bowiem osób, które w obliczu zagrożenia powodziowego, pomysł ten uważają za chybiony. Inwestor jest jednak zdeterminowany, by osiedle budować. - Zagrożenia powodziowego tam nie ma - podkreśla Magdalena Łącka. - Mamy zaświadczenie z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, że teren ten leży poza granicami obszaru zalewowego, gdzie nie występuje poziom wody tzw. stuletniej [która może się pojawić raz na 100 lat - przyp. red.]. W przeciwnym razie, nikt nie wydałby nam pozwolenia na budowę - tłumaczy.
- Lubatówka to jest potok, jego stan może się podnieść, ale nie ma większego zagrożenia - dodaje.
Oddanie do użytku dwóch pierwszych bloków zaplanowano na drugi kwartał 2012 roku. Na 24 mieszkania, 6 z nich jest już zarezerwowanych. - Jest duże zainteresowanie mieszkaniami, wiemy, że sporo osób czeka z decyzją o rezerwacji aż zacznie się coś dziać na placu budowy. Z naszych obserwacji np. rynku jasielskiego [KPB-Development prowadzi tam inwestycję "Słoneczna Kotlina" - przyp. red.] wiemy, że mieszkania super się sprzedają, ale jak są już gotowe - ocenia Magdalena Łącka.