To już 12 nowy obiekt sportowy, który w ostatnich latach został przekazany młodzieży i starszym mieszkańcom miasta. Wśród nich są zmodernizowane istniejące - głównie przyszkolne - boiska, ale powstały też zupełnie nowe obiekty, jak dwa kompleksy zwane Orlikami (przy u. Legionów i na "Guzikówce"), hala namiotowa w Polance czy mini-boisko na stadionie przy ul. Bursaki.
- Kiedy powstawały te Orliki, inne boiska, nam było smutno. Ciągle miałam niedosyt, że nasze dzieci, choć są w tak małej liczbie, nie mogą mieć nowego boiska - mówiła Anna Gaudzińska-Głowa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 (Białobrzegi). W końcu marzenia dyrekcji, nauczycieli i dzieci spełniły się - w poniedziałek (20.06) uroczyście oddano do użytku nowe boisko piłkarskie.
- Problem polegał na tym, że nasze boisko nie spełniało wymagań gabarytowych, jego powierzchnia była zbyt mała, żeby można było myśleć o dotacji unijnej, jak było to w przypadku innych obiektów. Trzeba było to zrzucić na barki gminy, a wiadomo, że ma bardzo dużo spraw do załatwienia - tłumaczy dyrektor. Lata mijały, a boiska ciągle nie można było zmodernizować, dzieci wciąż musiały się zadowolić starym, asfaltowym placem.
Pamięta je jeszcze obecny na otwarciu Piotr Przytocki, prezydent Krosna. Sam jest absolwentem tej szkoły. - To były lata 60. Asfaltowe boisko służyło do piłki nożnej, ręcznej, a w zimie było lodowisko - wspominał. - Asfalt utrzymał się do tej pory, widać był dobrze zrobiony. Pamiętam, że to była darowizna od "Rejonu Dróg" [dzisiejszy Rejon Budowy Dróg i Mostów - przyp. red.].
To samo boisko zostało teraz wyrównane, pokryte nową, syntetyczną nawierzchnią - sztuczną trawą o wysokości włókna 60 mm. Obiekt ma wymiary 18 na 34 metry (pole do gry 14 na 30 metrów). Boisko wyposażone zostało w dwie bramki z siatkami.
Modernizacja obiektu kosztowała 190 tysięcy, środki pochodziły z budżetu miasta. - Elementem podrażającym całą inwestycję było ogrodzenie - zaznacza Bronisław Baran, zastępca prezydenta miasta. - Konieczne było zainstalowanie 4-metrowego ogrodzenia i 6-metrowych piłkochwytów.
- Warunki uprawiania sportu bardzo się poprawią, dzieci będą miały gdzie trenować - cieszy się Anna Gaudzińska-Głowa. A talentów piłkarskich w "Trójce" nie brakuje, drużyna tej szkoły zdobyła I miejsce podczas ostatniego Memoriału im. Krzysztofa Stachowicza (17-18.06). - Jesteśmy z chłopców bardzo dumni - podkreśla dyrektor placówki.
- Jeszcze górne boisko wymaga modernizacji - przypomina Piotr Przytocki. - Myślę, że dorobimy się następnego nowoczesnego boiska do siatkówki i koszykówki.
Szkoła cieszy się z jeszcze innej inwestycji. Jesienią ubiegłego roku dla dzieci udostępniony został nowoczesny plac zabaw. "Trójka" była w gronie 8 krośnieńskich szkół, które miasto wytypowało do wzięcia udziału w rządowym programie "Radosna Szkoła". Z budżetu państwa i miasta sfinansowano nowoczesne, bezpieczne urządzenia dla dzieci. - Dopiero teraz widzę, jak bardzo ten plac zabaw był ważny - dodaje Anna Gaudzińska-Głowa. - Nie wyobrażam sobie, jak mogliśmy bez niego funkcjonować. Do godziny 14.00 nie ma ani jednej godziny, aby plac zabaw był pusty. Po południu obiekt jest udostępniany dla mieszkańców.
Szkoła Podstawowa nr 3 liczy 180 dzieci. Uroczystość otwarcia boiska połączona była także z pożegnaniem szóstoklasistów. Był to jedyny odział w szkole, liczył 29-uczniów.
Na tym nie koniec inwestycji w sport w mieście. W przebudowie ciągle jest stadion lekkoatletyczny przy ul. Bursaki, a w jego sąsiedztwie na ukończeniu jest "Euroboisko". Trwa remont starej hali przy ul. Legionów, w Suchodole budowana jest z kolei sala gimnastyczna. Do końca października ma potrwać modernizacja wyciągu narciarskiego w Czarnorzekach (należącego do krośnieńskiego MOSiR-u).