Egzamin gimnazjalny jest powszechny i obowiązkowy, przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia gimnazjum. Składa się z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz językowej (część językowa nie ma w tym roku jeszcze znaczenia przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych).
W teście z wiedzy humanistycznej znajdowały się pytania z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki. Test matematyczno-przyrodniczy sprawdzał wiedzę z biologii, geografii, chemii, fizyki i matematyki.
Do egzaminu przystąpiło blisko 430 tysięcy uczniów z całej Polski. W Krośnie arkusz standardowy pisało 532 uczniów z 7 gimnazjów.
Dane opublikowane przez 8 Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych obejmujących swym działaniem całą Polskę wskazują, że spośród wszystkich 379 powiatów wyniki uzyskane przez gimnazjalistów z Krosna (miasto na prawach powiatu) są najwyższe zarówno w części humanistycznej jak i matematyczno-przyrodniczej.
W obydwu maksymalnie można było zdobyć po 50 punktów. Średni wynik krośnieńskiego gimnazjalisty w części humanistycznej to 31,28 punktów, w części matematyczno-przyrodniczej 28,05. Przy średnich wynikach w kraju - 25,31 z części humanistycznej i 23,63 z części matematyczno-przyrodniczej - wygląda to imponująco.
Świetnie wypadł też egzamin językowy. W Krośnie językiem wiodącym jest angielski - wszyscy uczniowie pisali test z tego języka. Średni wynik gimnazjalistów z Krosna to 34,06 punktów na 50 możliwych, przy średniej w kraju 28,28 pkt.
We wszystkich częściach najwyższy wynik odnotowało Gimnazjum Katolickie Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. Bardzo dobre wyniki zanotowały też Gimnazjum nr 4 (Guzikówka) i Gimnazjum nr 3.
Część matematyczno-przyrodnicza
Gimnazjum Katolickie - 34,2 pkt
Gimnazjum Nr 4 - 29,4 pkt
Gimnazjum Nr 3 - 28,9 pkt
Część humanistyczna
Gimnazjum Katolickie - 35,6 pkt
Gimnazjum Nr 3 - 32,6 pkt
Zespół Szkół Muzycznych - 32,5 pkt
Część językowa
Gimnazjum Katolickie - 44,2 pkt
Gimnazjum Nr 4 - 36,0 pkt
Gimnazjum Nr 3 - 35,5 pkt
Gimnazjum Katolickie w ostatnich latach pełni rolę lidera wśród krośnieńskich gimnazjów. - Składają się na to trzy czynniki: zgrany zespół nauczycieli, profesjonalistów, uczniowie, którzy chcą się uczyć - bo w tej szkole w dobrym tonie jest się uczyć, nie tak jak w innych szkołach, gdzie w dobrym tonie jest się nie uczyć - i atmosfera szkoły - mało liczne klasy, wszyscy się dobrze znają, nauczyciele zostają po lekcjach, jest dużo dodatkowych zajęć, uczniowie chętnie z nich korzystają. To wszystko owocuje - tłumaczy ks. Dariusz Wilk, dyrektor Gimnazjum Katolickiego. - Zawsze mamy najlepsze wyniki, od początku istnienia gimnazjum.
Dyrektor podkreśla, że w czołówce szkół z najlepszymi wynikami na Podkarpaciu znaczna większość to gimnazja niepubliczne. - To niepokojąco wskazuje na poziom szkolnictwa publicznego - zauważa.
"Katolik" to szkoła niepubliczna z uprawnieniami szkoły publicznej. Organem prowadzącym jest Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła z siedzibą w Markach koło Warszawy. Przedmioty nauczane są według ministerialnych przepisów.
Szkoła liczy 90 uczniów, podzielonych na 5 klas.
Uwaga gimnazjaliści! W przyszłym roku egzamin ma być dłuższy, oceniany procentowo, a nie punktowo. W części humanistycznej osobna będzie ocena z polskiego, a osobna z pozostałych przedmiotów, czyli historii i wiedzy o społeczeństwie. W części matematyczno-przyrodniczej osobna dla matematyki, a osobna dla przedmiotów przyrodniczych. Język obcy zdawany będzie na dwóch poziomach trudności: podstawowym i rozszerzonym.