Do 10 stycznia 2012 r. obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych - mówi rozporządzenie wojewody podkarpackiego. Zakaz nie obowiązuje jednak na przełomie roku, czyli w sobotę (31.12) oraz w niedzielę (1.01) - pierwszy dzień nowego roku.
Zakaz nie dotyczy też organizatorów imprez rozrywkowych, rekreacyjnych i szkoleniowych pod warunkiem jednak, że uzyskali specjalne zezwolenie.
Policja prosi, aby przy odpalaniu fajerwerków pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim sztucznych ogni nie wolno odpalać w grupie osób, z ręki, na balkonie, z okna czy dachu pokrytego łatwopalną papą. Nie można ich demontować ani ponownie odpalać tych, które nie zadziałały. Należy kierować je do góry, nie wolno stawiać inaczej niż wskazuje instrukcja ani wrzucać do ogniska.
- Pamiętajmy, że petardy i fajerwerki, to materiały i wyroby pirotechniczne. W rękach nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych ludzi czy w rękach dzieci stają się olbrzymim zagrożeniem - podkreśla podkomisarz Paweł Międlar, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji. - Pilnujmy, by dzieci oglądały fajerwerki z bezpiecznej odległości i pod żadnym pozorem nie pozwalajmy, aby same odpalały petardy. Pamiętajmy też o zwierzętach, które boją się wybuchów. Zadbajmy, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów - apeluje.
Policja przypomina również, że sprzedaż materiałów i wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest zabroniona. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Taka sama kara grozi też za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi i np. spowodowanie poważnych obrażeń.