ARCHIWUM 1999-2017

Pankrośnizm, czyli o lepszości Krosna

Czy wiecie na czym polega zjawisko "pankrośnizmu"? Albo jaka jest "lepszość" Krosna nad Warszawą? I jak brzmi "jedna idea" Krosna? Na wszystkie te ważne pytania odpowiadają grafiki i teksty anonimowych internautów publikowane w humorystycznych serwisach, a później powielane wielokrotnie np. na Facebooku. Oto garść ciekawostek miejskich z Internetu.
Redakcja Portalu
Zamknąc burdele, otworzyć serca

Czy spotkaliście się z sytuacją, by krośnianin opowiadał dużo pozytywnych rzeczy o swoim mieście komuś z Polski? "Krosno jest najwspanialsze na świecie!", "A u nas w Krośnie to...". Zwykle takie opowieści kończą się irytacją osób ich słuchających. "Przestań już mówić o tym Krośnie, bo ci walne!". Zjawisko to zostało już opisane w Internecie. Nazywa się "pankrośnizm".

Nonsensopedia, polska encyklopedia humoru, tak to definiuje:

Pankrośnizm - postawa społeczna charakteryzująca ludy miasta i okolic Krosna. Postawa nieszkodliwa, ale w nadmiarze męcząca dla osób spoza otoczenia. Polega ona na tym, że przy każdej możliwej okazji szeroko pojęci krośnianie, w towarzystwie ludzi z reszty Polski wychwalają potęgę swojego miasta pod niebiosa (zgodnie z prawdą i stanem faktycznym). Fenomenem niezbadanym dotąd przez socjologów jest fakt, iż taka postawa determinuje tylko krośnian, a nie miasta sąsiednie jak Sanok, Strzyżów, Duklę i w końcu Jasło. Jest to dobry temat na pracę magisterską. Odniesieniem postawy do kultury może być panslawizm reprezentowany przez Mickiewicza, czy prokazachski charakter Borata ("Kazachstan is the greatest country in the world...").

Encyklopedia podaje przykłady plusów Krosna. Jest ich ponad 30. Odwołują się nie tylko do przedsiębiorczości, ale także historii czy architektury miasta. Na przykład:

Tekst podaje tylko jeden "minus" Krosna: "Bliskość jasła (tylko 20 km)".

Pełne omówienie tego społecznego zjawiska znajduje się tutaj.

Pankrośnizm został już nawet zilustrowany. Grafika opublikowana w serwisie Kwejk.pl podaje "argumenty udowadniające lepszość Krosna nad Warszawą". Można się z niej dowiedzieć, że "Mamy pałac starszy nisz Wasz zamek" (pisownia oryginalna) albo że "Mamy Regionalne Centrum Kultur Pogranicza co dla Was jest zbyt trudną nazwą więc wybudowaliście jakąś Salę Kongresową".

Utrwalenia w Internecie doczekały się również filozoficzne napisy graffiti na blokach. Hasło "Zamknąć burdele, otworzyć serca" opatrzone jest herbem miasta i napisem "Krosno. Jedna idea".

Jednak najwięcej internetowy grafik o Krośnie powstało w serwisie Demotywatory.pl. Zdjęcie pozimowych dziur na ul. Lwowskiej, które opublikowaliśmy w jednym z artykułów było często wykorzystywane dla zilustrowania tego problemu w Polsce. Oto dwa przykłady:

Dziury na ul. Lwowskiej

A może znacie inne internetowe "dzieła" o Krośnie? Prosimy o linki w komentarzach.

(ak)