ARCHIWUM 1999-2017

Wymyślili nazwę dla mostu "korczyńskiego"

Most Karola Klobassy-Zrenckiego - z propozycją takiej nazwy dla mostu w Krośnie wystąpili przedstawiciele Stowarzyszenia Portius i Muzeum Zamkowego Kamieniec. Blisko 150 lat temu Klobassa sfinansował bowiem budowę mostu ułatwiającego komunikację Krosna z Korczyną. Wniosek trafił już do prezydenta i Biura Rady Miasta.
Redakcja Portalu
Karol Klobassa-Zrencki miałby zostać patronem mostu ''korczyńskiego''

Most nad Wisłokiem, znajdujący się w ciągu ul. Niepodległości nie ma imienia, potocznie nazywa się go ''korczyńskim''. Na pomysł, by patronem mostu stał się Karol Klobassa-Zrencki wpadli członkowie Stowarzyszenia Portius w Krośnie i Muzeum Zamkowego Kamieniec.

Dlaczego właśnie taki wybór? - Mimo że Karol Klobassa-Zrencki był właścicielem pobliskiego Zręcina, Krosno zawdzięcza mu wiele inicjatyw i fundacji - przekonuje Zbigniew Ungeheuer, jeden z inicjatorów. - W 1865 roku sfinansował dla miasta Krosna kilka bitych dróg i most na rzece Wisłok ułatwiający przejazd do kościółka św. Wojciecha i pobliskiej Korczyny. W 1867 roku jako właściciel ziemski wchodzi w skład komitetu odbudowy klasztoru pojezuickiego z przeznaczeniem na krośnieńskie gimnazjum [obecnie to obiekty PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego - przyp. red.], Klobassa-Zrencki jest też współzałożycielem Towarzystwa Zaliczkowego w Krośnie - wylicza Zbigniew Ungeheuer.

W ubiegłym roku most przeszedł gruntowny remont

Jak przypominają inicjatorzy, za zasługi dla Krosna Karol Klobassa-Zrencki wraz z Tytusem Trzecieskim i Ignacym Łukasiewiczem otrzymał w 1866 roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krosna.

Karol Klobassa-Zrencki:

Budynek dawnego Towarzystwa Zaliczkowego w Krośnie. Widoczny u góry fryz sgraffitowy przedstawia wizerunki trzech założycieli Towarzystwa: Tytusa Trzecieskiego, Ignacego Łukasiewicza i Karola Klobassy-Zrenckiego

- Dla dopełnienia wizerunku naszego kandydata na patrona krośnieńskiego mostu warto dodać, że w pobliskim Zręcinie został zapamiętany jako hojny dobroczyńca. Jego imię nosi jedna ze zręcińskich ulic, a także szkoła w pobliskich Żeglcach - podkreśla Zbigniew Ungeheuer. - W Krośnie jego wizerunek widnieje na starym budynku Towarzystwa Zaliczkowego przy ul. Kapucyńskiej, którego był współzałożycielem. Jest to fryz sgraffitowy wykonany w 1894 roku przez artystę Franciszka Daniszewskiego, a odrestaurowany w 1952 roku przez wybitnego krośnieńskiego malarza Stanisława Kochanka.

O tym, czy most ''korczyński'' będzie Mostem Karola Klobassy-Zrenckiego zdecydują radni.

(an), (portius), fot. (spzeglce), (filer)