ARCHIWUM 1999-2017

Kibole będą pracować społecznie

Już 11 pseudokibiców z Krosna i Jasła usłyszało zarzuty za udział w zamieszkach podczas ubiegłotygodniowego meczu Czarnych Jasło z Karpatami Krosno (29.08). Zatrzymani szalikowcy przyznali się do przestępstwa i poddali dobrowolnie karze. Część z nich będzie pracować społecznie, inni zapłacą grzywnę. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.
Redakcja Portalu
Wśród zatrzymanych pseudokibiców było pięć osób z Krosna

Derbowe spotkanie pomiędzy III-ligowymi drużynami Karpat Krosno i Czarnych Jasło odbyło się 29 sierpnia na stadionie w Jaśle. Po zakończeniu pierwszej połowy meczu, szalikowcy obu drużyn po pokonaniu ogrodzenia starli się na murawie stadionu.

Służby porządkowe nie były w stanie ich rozdzielić, więc do akcji wkroczyli policjanci. - By zapobiec bijatyce, funkcjonariusze oddali strzały ostrzegawcze z broni gładkolufowej. Agresywni mężczyźni wycofali się do swoich sektorów, porządek został przywrócony i mecz kontynuowano - relacjonuje podkomisarz Łukasz Gliwa, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle. Żadna z osób nie ucierpiała podczas tego zajścia.

Już następnego dnia policjanci zidentyfikowali pierwszych stadionowych chuliganów. Do jasielskiej komendy trafiło sześciu szalikowców - okazali się nimi młodzi mężczyźni w wieku od 15 do 29 lat.

Policja interweniowała, kiedy w przerwie meczu na murawę wkroczyli pseudokibice obydwu drużyn

W kolejnych dniach, na podstawie analizy zapisu kamer monitoringu, policjanci ustalili nazwiska następnych mężczyzn, którzy uczestniczyli w burdzie na stadionie. Efektem tej pracy jest zatrzymanie pięciu pseudokibiców w wieku od 21 do 25 lat. 

W sumie policjanci zatrzymali już 11 osób - pięcioro z nich to młodzi mężczyźni z Krosna, pozostali to jaślanie. Wszyscy usłyszeli zarzut wdarcia się na murawę stadionu w czasie masowej imprezy sportowej.

W trakcie przesłuchania przyznali się do przestępstwa. - Część z nich poddała się dobrowolnie karze ograniczenia wolności polegającej na nieodpłatnej dozorowanej pracy na cele społeczne, pozostali karze grzywny - informuje podkomisarz Gliwa. O wymiarze pracy społecznej zdecyduje sąd, ale co dokładnie będą robić pseudokibice wyniknie z aktualnych potrzeb samorządów - Urzędu Miasta w Krośnie i Jaśle.

Ponadto pseudokibice przez dwa lata nie będą mogli uczestniczyć w imprezach masowych o charakterze sportowym na terenie całego kraju. Dwaj nieletni za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem rodzinnym.

Policjanci nadal identyfikują kolejne osoby i przewidują kolejne zatrzymania.

Podczas przesłuchań kibice przyznali się do zarzucanych im czynów

Sprawdzana jest również organizacja meczu i działania służb porządkowych. Jeśli okaże się, że doszło do zaniedbań, policja wystąpi do Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej o nałożenie kar na organizatora meczu. Będzie też prowadzone postępowanie karne pod kątem organizacji meczu bez zachowania wymogów i warunków bezpieczeństwa.

(KPP Jasło)