Akcję wymyślili trzej przyjaciele: Alan Bochnak, Tomek Kaczmarczyk i Adrian Krzanowski (red. nacz. Krosno24.pl). Połączyła ich nie tylko szkoła, której są absolwentami - II LO - ale także miłość do książek. - Przez wakacje często przesiadywaliśmy na Rynku czytając książkę. Zauważyliśmy, że mało kto w Krośnie czyta w miejscach publicznych.
I tak pojawił się pomysł, by zrobić akcję wspólnego czytania książek na krośnieńskim Rynku. - Chodzi nam nie tylko o propagowanie czytelnictwa, ale także by ludzie wychodzili z książką na miasto, do parku. W Warszawie ludzie czytają w metrze, natomiast w Krośnie jest wiele miejsc zielonych, przyjaznych dla kogoś, kto chce poczytać i odpocząć. Dlaczego z tego nie korzystać? - pytają retorycznie organizatorzy. Uznali, że to kwestia mentalności krośnian.
Spot filmowy promujący akcję powstał w 3 dni. Tylko w pierwszy dzień obejrzało go ponad 1000 osób. Na Facebooku na udział w wydarzeniu zapisało się już prawie 450 osób. Kolejne kilkaset jest niezdecydowanych. - Kiedy rozwieszaliśmy plakaty w szkołach i na mieście spotkaliśmy się z niezwykle pozytywnym nastawieniem do akcji. Okazało się, że maniaków książek jest w Krośnie więcej.
Dla Teresy Leśniak, dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, to nie niespodzianka. - Od 15 lat mamy w Krośnie bardzo wysoki wskaźnik zasięgu czytelnictwa. Biblioteka ma zarejestrowanych ponad 17 tys. czytelników. W 2011 roku na 100 mieszkańców przypadało ponad 37 osób, które korzystały z usług biblioteki, podczas gdy średnia dla Polski tego wskaźnika wynosi 17. Dyrektor KBP przytacza też ciekawostkę z wakacji: - Na przełomie lipca i sierpnia nieczynna była wypożyczalnia główna biblioteki ze względu na inwentaryzację zbiorów. W pierwszy dzień po jej zakończeniu odwiedziło nas... 900 osób!
Na koniec roku użytkownicy biblioteki mieli do dyspozycji księgozbiór liczący niemal 266 tysięcy woluminów, z czego blisko 13 tys. to nowości zakupione w 2011 r. Dyrekcja KBP podkreśla, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie świadomość władz Krosna, że biblioteka to ważna instytucja kulturotwórcza i edukacyjna.
Krośnieńska Biblioteka Publiczna również włączyła się do akcji "Przewertuj mnie". Biblioteka przygotowała kiermasz książek za złotówkę. Odbędzie się on w godz. 16.00-18.30 obok studni. Ale to nie wszystko. - Ok 15.40 rozłożymy na ławkach książki z ulotkami czym jest bookcrossing i informacją, że książkę można przeczytać, zabrać, potem znów uwolnić itd. To będą książki z literatury piękniej - zakładamy kilkadziesiąt egzemplarzy. Przy okazji każdy kto usiądzie, a nie będzie miał swojej książki będzie mógł coś czytać. Późnym wieczorem niezabrane książki zbierzemy - poinformowała Monika Machowicz z biblioteki. To akcja znana w wielu miastach pod hasłem "Uwolnij książkę".
Partnerem akcji jest także księgarnia i antykwariat Zbigniewa Oprządka przy Rynku. Antykwariat przygotował zabawę. Wkrótce na swoim profilu na Facebooku opublikuje tytuły książek i ich okładki. Kto je znajdzie w antykwariacie znanym z pełnych regałów książek dostanie je za darmo. Dodatkowo wszyscy, którzy zrobią w środę zakupy "u Oprządka" (nie dotyczy to podręczników) mogą wybrać sobie coś gratis ze specjalnie uszykowanego pudełka z książkami.
Patronat nad akcją objęła znana kampania społeczna: "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka" (www.nieczytasz.pl). Znani celebryci, aktorzy, osoby publiczne fotografowały się z książką propagując w ten sposób modę na czytanie.
- Okazało się przy organizacji tej akcji, że nie trzeba wiele, by zaktywizować ludzi. Nie trzeba też wielu pieniędzy, by w centrum miasta coś się działo fajnego. Wystarczą chęci i odrobina woli, by przekonać mieszkańców, że można coś wspólnie zrobić - mówią organizatorzy. Do pomysłu przyczynił się też ich kolega Tomek Litwin, który w sierpniu zorganizował Festiwal Kultury Miejskiej "Przebudowa" i natchnął wiele osób do myślenia o przestrzeni miejskiej, jako miejsca integracji i aktywności ludzi.
- Mamy nadzieję, że nie będzie to tylko jednorazowa akcja. Jeśli na Rynek przyjdzie kilkaset osób z książką, to będzie oznaczać ogromny sukces akcji. Warto tę energię podtrzymać. Chcemy na bazie tej akcji stworzyć facebookowy profil, by Ci ludzie dalej utrzymywali ze sobą kontakt i umawiali się nie tylko na wspólne czytanie, ale także na inne aktywności.
W trakcie organizowania "Przewertuj mnie" wiele osób i wydawnictw pytało o możliwość wymiany czy sprzedaży książek. Być może jest to początek większego wydarzenia książkowego, które może w Krośnie zagościć na stałe.
Do akcji dołączyli także restauratorzy z Rynku i Centrum Dziedzictwa Szkła: