Zakład Uzdatniania Wody w Sieniawie jest największym spośród trzech ujęć wody dla Krosna i okolic (oprócz Iskrzyni i Szczepańcowej).
Kiedy w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku planowano budowę tego ujęcia wody zakładano, że Krosno w niedalekiej przyszłości będzie wielkim miastem z równie wielkim zapotrzebowaniem na wodę. Dlatego wydajność dobową zakładu zaprojektowano na poziomie 36 tysięcy metrów sześciennych. Życie zweryfikowało te plany i dziś 6,5 tysięcy m3 na dobę produkowane przez zakład jest wielkością zupełnie wystarczającą.
Do dzisiejszych czasów, coraz ostrzejszych norm i przepisów regulujących jakość wody pitnej nie przystaje też stosowana w Sieniawie technologia. Produkcja wody odbywa się tam z minimalnym udziałem automatyki i aparatury kontrolno-pomiarowej, a większość procesów sterowana jest ręcznie. Może być to także niebezpieczne, bo z chemikaliami stosowanymi w procesie uzdatniania wody bezpośredni kontakt mają pracownicy.
- To dlatego, kiedy pojawiła się możliwość pozyskania pieniędzy z Unii Europejskiej zdecydowaliśmy o całkowitej modernizacji ujęcia wody w Sieniawie. Stara zostanie tylko zapora - mówi Janusz Fic, prezes MPGK w Krośnie. Zakres prac jest tak duży, że zostały zaplanowane aż na trzy lata.
Roboty trwają już jednak na dobre, rozpoczęły się jesienią 2010 roku. - Podstawowym i nadrzędnym celem tej inwestycji jest dostosowanie procesów technologicznych do stale zaostrzanych norm i przepisów regulujących jakość wody pitnej. Po modernizacji parametry wody uzdatnionej będą przewyższały obecnie obowiązujące normy jakościowe. Proces technologiczny będzie zautomatyzowany i monitorowany na poszczególnych etapach - mówi Grzegorz Wygoda, zastępca kierownika Zakładu Wodociągów i Kanalizacji d/s produkcji wody.
Drugim celem modernizacji zakładu uzdatniania wody jest dostosowanie wydajności zakładu do rzeczywistego zapotrzebowania oraz uwzględnienie planowanych zmian w systemie zaopatrzenia w wodę. Maksymalna wydajność zakładu po modernizacji będzie wynosić 17 000 m3/dobę. Wielkość ta uwzględnia planowane w przyszłości zamknięcie ujęcia wody w Iskrzyni. Przy okazji modernizacji przeprowadzany jest też remont budynków zakładu polegający na termomodernizacji, wymianie pokryć dachowych i stolarki oraz dostosowaniu pomieszczeń wewnętrznych do pełnienia nowych funkcji.
Wykonano już większość prac ogólnobudowlanych i instalacyjnych w poszczególnych obiektach ujęcia wody. Mniej zaawansowane są prace technologiczne. Większość urządzeń jest co prawda zamontowana, jednak nie zostały jeszcze uruchomione i wpięte w układ technologiczny zakładu. Trwają prace przy wymianie rurociągów i podłączeniu nowych pomp. Przerabiany jest układ zasilania w energię elektryczną, aby mógł pracować w trybie pełnej automatyki.
Zakończenie modernizacji ujęcia wody w Sieniawie zaplanowano na 25 października 2013 roku. Wykonawca robót - przedstawiciele konsorcjum firm Seen Technologie i Mostostal Warszawa zapewniają, że jakość wody i jej walory smakowe będą znakomite.