ARCHIWUM 1999-2017

W "Szczepaniku" powstaje klasa pożarnicza

Stworzenie klasy pożarniczej ma być odpowiedzią na zainteresowanie młodzieży pracą w służbach mundurowych. ZSP nr 1 chce dać uczniom szansę na zdobycie zawodu strażaka, szczególnie że na całym Podkarpaciu tego typu klas jest zaledwie kilka.
Redakcja Portalu
Po ukończeniu liceum uczniowie kształcący się na profilu pożarniczym będą mogli kontynuować naukę zawodu na wyższych uczelniach, ale też działać w OSP

Pomysł dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krośnie dotyczący utworzenia klasy o profilu pożarniczym zyskał akceptację władz miasta. Przez kilka miesięcy trwały prace nad opracowaniem koncepcji i innowacyjnego programu dla klasy o takim profilu. Klasa pożarnicza ma powstać w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Szczepanika wchodzącym w skład ZSP nr 1 w Krośnie.

W czwartek (24.01) pomiędzy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie zostało zawarte porozumienie o współpracy. W ten sposób dobiegł końca pierwszy etap przygotowań do utworzenia klasy o profilu pożarniczym w "Szczepaniku".

- W kraju klasy o profilu pożarniczym cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W naszym regionie oferta edukacyjna tego typu jest uboga, pomimo że miasto Krosno, jak i sąsiednie gminy mają bardzo bogate tradycje związane z funkcjonowaniem zawodowej i ochotniczej straży pożarnej - mówi Andrzej Gregorczyk, dyrektor ZSP nr 1. Na całym Podkarpaciu klas o profilu ochrona przeciwpożarowa jest niewiele, zaledwie w Sanoku, Oleszycach i Stalowej Woli. "Szczepanik" chce w ten sposób wypełnić niszę, dać szansę zainteresowanym na zdobycie zawodu strażaka.

Czy będą chętni? - Obserwujemy zainteresowanie młodzieży pracą w służbach mundurowych. Część naszych uczniów już w tej chwili działa w Ochotniczej Straży Pożarnej, udziela się społecznie - podkreśla dyrektor.

Porozumienie o współpracy podpisali: Andrzej Gregorczyk, dyrektor ZSP nr 1 oraz st. bryg. Krzysztof Korzec, komendant straży pożarnej w Krośnie

W klasie pożarniczej realizowany będzie dodatkowy przedmiot "Edukacja pożarnicza", do którego program opracowano w szkole przy współpracy z KMP Straży Pożarnej w Krośnie. Ponadto nauczanie niektórych przedmiotów ogólnokształcących, ale szczególnie ważnych dla zawodu strażaka, takich jak fizyka, chemia, edukacja dla bezpieczeństwa czy wiedza o społeczeństwie, także będzie uwzględniać problematykę pożarniczą. Szczególny nacisk położony zostanie na rozwój sprawności fizycznej zarówno w ramach zajęć WF-u, jak też w zajęciach pozalekcyjnych. Dla przyszłych strażaków szkoła będzie organizować specjalne obozy czy np. Dzień Mundurowy. Dla młodzieży przewidziana jest także ciekawa propozycja zagospodarowania wolnego czasu.

W klasie trzeciej uczniowie będą mieli możliwość ukończenia szkolenia podstawowego oraz szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP, umożliwiających wstąpienie w szeregi czynnych członków Ochotniczych Straży Pożarnych.

Absolwenci szkoły będą przygotowani do podjęcia dalszej nauki w szkołach pożarniczych. ZSP nr 1 nawiązał już kontakty z takimi uczelniami w Częstochowie i Krakowie, gdzie absolwenci "Szczepanika" mogli by kontynuować naukę. - Mieliśmy już kilkoro takich uczniów, którzy aktualnie studiują w szkołach pożarniczych - dodaje Andrzej Gregorczyk. Absolwenci liceum będą też mogli rozpocząć studia na uczelniach wojskowych lub cywilnych na kierunkach z zakresu bezpieczeństwa publicznego, wychowania fizycznego i wielu innych, w szczególności technicznych i przyrodniczych.

Tworząc klasę pożarniczą, szkoła odchodzi od mniej pożądanych w obecnym czasie kierunków humanistycznych. - Teraz preferowane są techniczne kierunki - podkreśla Andrzej Gregorczyk. W szkole powstaje nawet profil techniczny. - Liceum ogólnokształcące to jest jakiś etap przygotowania do studiów, to nie jest szkoła zawodowa. Natomiast, jeżeli uczeń będzie przebywał w jakiejś atmosferze, wśród swoich koleżanek i kolegów, to na pewno łatwiej mu będzie potem podjąć decyzję choćby o wyborze kierunku pożarniczego czy technicznego. To już jest jakieś ukierunkowanie, nie determinujące, ale jest.

Stworzenie klasy pożarniczej czy technicznej z pewnością przyczyni się do zrównoważenia liczby uczniów i uczennic, bo nie od dziś wiadomo, że "Szczepanik" dziewczynami stoi. Chłopcy stanowią 20 procent społeczności szkolnej.

Jeśli rekrutacja skończy się powodzeniem, nauka w klasie pożarniczej ruszy od pierwszego września 2013 roku.

Więcej szczegółów uczniom zainteresowanym podjęciem nauki w tym profilu szkoła przedstawi w czasie Targów Edukacyjnych w marcu i na specjalnych spotkaniach informacyjnych. Dla niecierpliwych szczegóły już teraz w szkole.

(um), (an), fot. (filer), (um)