ARCHIWUM 1999-2017

Oddaj starą lodówkę. Wezmą ją za darmo

Krosno przyłącza się do programu "Moje miasto bez elektrośmieci". Dla mieszkańców oznacza to możliwość legalnego, darmowego pozbycia się nieużywanych sprzętów AGD, RTV. W każdą drugą sobotę miesiąca wystarczy dostarczyć je pod budynek Urzędu Miasta przy ul. Lwowskiej. Przy okazji skorzystają szkoły - dostaną szansę zdobycia atrakcyjnych pomocy dydaktycznych.
Redakcja Portalu
Stare sprzęty nie mogą trafiać na śmietnik, lub - co gorsza - do lasu. Można oddać je bezpłatnie, dostarczyć do odpowiednich punktów

"Moje miasto bez elektrośmieci" to program wdrożony przez Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ElektroEko, działającą w imieniu największych producentów urządzeń ADG, RTV, IT i oświetlenia. Program działa już w 140 największych miastach w Polsce. Krosno po Rzeszowie jest drugim miastem na Podkarpaciu, które do niego się włącza.

- Od początku działalności ElektroEko, od 2006 roku zebraliśmy ponad 300 tys. ton różnego sprzętu - to połowa masy urządzeń, które w ogóle zostały w kraju zebrane - mówi Witold Miazga - członek zarządu ElektroEko.

ElektroEko stworzyło system zbiórki zużytego sprzętu. Do legalnego, darmowego pozbywania się starych lodówek czy telewizorów chce zachęcić mieszkańców Krosna.

Witold Chemperek - wiceprezes zarządu Polskiej Korporacji Recyklingu

- Tego sprzętu cały czas przybywa, on coraz szybciej rotuje, coraz krócej nam służy - zauważa Witold Chemperek, wiceprezes zarządu Polskiej Korporacji Recyklingu. - Przeciwstawiamy się temu, co często panuje w naszych gminach - to, co dobre bardzo chętnie przyjmują punkty złomu, a wszyscy zamykamy oczy na to, co się dzieje z elementami, które w sprzęcie są niebezpieczne. Jeśli zawarte w nich pierwiastki nie zostaną właściwie zutylizowane, trafią do naszego środowiska, do gleby, wody. To nie jest bez znaczenia, czy ten sprzęt trafi do autoryzowanej zbiórki, później do zakładu, gdzie zostanie właściwie przetworzony i zutylizowany, czy trafi na dzikie wysypisko - przekonuje.

Na podstawie umowy zawartej pomiędzy ElektroEko i miastem, firma będzie bezpłatnie odbierać zużyty sprzęt od mieszkańców, potem przekazywać go do podmiotów zajmujących się ich bezpiecznym przetwarzaniem. - To, co zostaje zebrane i zdemontowane na poszczególne frakcje odpadowe, trafia do recyklingu, a jego zasadą jest to, że musi powstać nowy produkt. Z tworzywa może powstać doniczka, z blachy np. blacha karoseryjna - wyjaśnia Witold Miazga.

Punkt zbiórki elektrośmieci będzie działał w każdą drugą sobotę miesiąca na parkingu przed budynkiem Urzędu Miasta przy ul. Lwowskiej. W godzinach od 9.00 do 14.00 na miejscu będzie samochód wraz z pracownikiem firmy ElektroEko. Po raz pierwszy zbiórka odbędzie się tam 11 maja.

Sprzęt musi być kompletny. - Nie może być tak, że ktoś wymontował z lodówki silnik i zawiózł do punktu skupu złomu, freon się ulotnił, a my mamy zabrać samą skorupę. Nie zabierzemy jej, bo to jest działanie przeciwko prawu, nie będziemy tego wspierać - zastrzega przedstawiciel ElektroEko.

Ale to nie koniec możliwości pozbycia się nieużywanego sprzętu. - Posiadacze dużych elektrośmieci np. lodówek, pralek, telewizorów powyżej 24 cali, zamrażarek, kuchenek elektrycznych czy zamrażarek będą mogli także zamówić bezpłatną usługę ich bezpośredniego odbioru z domu - informuje Anna Podsiadło z ElektroEko.

Witold Miazga - członek zarządu ElektroEko - największej polskiej organizacji odzysku

Aby zamówić taką usługę należy wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub zadzwonić pod infolinię 2222 333 00. W ustalonym terminie po sprzęt zgłosi się ekipa ElektroEko, która odbierze go bezpłatnie. - Nie trzeba nawet samemu go wynosić z mieszkania, ale sprzęt musi być przygotowany do odbioru, odłączony od instalacji. Wyniosą go pracownicy ElektroEko, obojętne czy z pierwszego, czy piątego piętra - dodaje Witold Miazga.

- Cieszymy się, że nasze miasto zostało objęte programem "Moje miasto bez elektrośmieci" i apelujemy do mieszkańców o mobilizację, która sprawi, że staniemy się wzorem dla pozostałych gmin, w których problem elektrośmieci jest wciąż nierozwiązany - twierdzi Piotr Przytocki, prezydent Krosna. Zachęca do tego, by do punktu przy ul. Lwowskiej swoje elektrośmieci przywozili też mieszkańcy ościennych gmin. One także przez Elektroeko będą przyjęte. - Nie będziemy sprawdzać adresów - zapewnia przedstawiciel odbiorcy.

Wdrożenie programu oznacza korzyści dla 10 krośnieńskich szkół podstawowych. Warunkiem są aktywne działania edukacyjne oraz udział w prowadzonych zbiórkach elektrośmieci. Za sprzęty dostarczone do miejsca zbiórki, uczniowie, ale też mieszkańcy, którzy będą chcieli w ten sposób wesprzeć daną placówkę, otrzymają kupony tzw. Funduszu Oświatowego. Następnie kupony zostaną przeliczone na punkty, co pozwoli szkołom pozyskać wybrane pomoce dydaktyczne. W ten sposób szkoły będą miały szansę na zdobycie np. tablic multimedialnych, rzutników oraz innych elementów wyposażenia klas. W maju do programu będą mogły przystąpić kolejne szkoły z Krosna. Kupony nie będą wydawane za sprzęt odbierany z domu.

Od lat punkt bezpłatnego odbioru elektrośmieci działa także w Zakładzie Utylizacji Odpadów przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie. Kolejny w przyszłości powstanie przy ul. Sikorskiego. Przypominamy też, że przy zakupie nowego sprzętu w sklepie, sprzedawca ma obowiązek przyjąć stary tego samego rodzaju.

(an), fot. Damian Krzanowski