Questy są specyficznymi szlakami tworzonymi dla pasjonatów przygód i niebanalnego poznawania historii. Ich zasada może przypominać harcerskie podchody lub biegi na orientację. Dzięki wskazówkom na mapie oraz rozszyfrowywaniu znaków czy napisów, np. na pomnikach czy zabytkowych budynkach, można samodzielnie w atrakcyjny sposób zwiedzić miasto.
Stworzone questy przybierają niezwykle interesujące formy. Nieznane szlaki opisywane są za pomocą kolorowych map i ciekawych rysunków, co zachęca do kolekcjonowania i zbierania dalszych questów, a pamiątkowe pieczątki ukończenia trasy-questu można kolekcjonować tak, jak stemple w paszporcie czy zdobyte szczyty górskie. Ta oryginalna i atrakcyjna forma sprawia, że funkcjonujący w Polsce od kilku lat questing cieszy się coraz większą popularnością.
Krośnieńskie trasy, których inauguracja nastąpiła w środę (1.05), powstały nie tylko z myślą o turystach. Ich dostępność i różnorodność sprawi, że będą atrakcyjne także dla mieszkańców miasta i okolic, chcących w aktywny i interesujący sposób spędzić weekend w mieście.
- Na początek skorzystać można z trzech tras questowych zatytułowanych "Skarby szklanego miasta", "Historia zapisana w szkle" oraz "Wędrówka Czeladnicza". Dwie pierwsze koncentrują się na zagadnieniu tradycji hutniczych Krosna, zaś trzecia dotyczy rzemiosł, z których zasłynęło miasto - mówi Dawid Iwaniec z Centrum Dziedzictwa Szkła.
Aby wziąć udział w zabawie, należy zaopatrzyć się w bezpłatne ulotki do poszczególnych questów. Można je będzie otrzymać w recepcji Centrum Dziedzictwa Szkła (Blich 2) i w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej w Krośnie (Rynek 5).
- Start kolejnych dwóch tras questowych zaplanowany jest na połowę czerwca. Zainaugurowane będą w czasie Dni Krosna odbywających się w dniach 15-16 czerwca - dodaje Dawid Iwaniec.
Inicjatorem i głównym opiekunem tras questowych w Krośnie jest Centrum Dziedzictwa Szkła. Projekt przygotowany został przez firmę Planet PR we współpracy z: Muzeum Rzemiosła, Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, Krośnieńską Biblioteką Publiczną, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, PTTK Krosno i osobami niezrzeszonymi.