Kamery będą obserwować teren między ulicami: Kolejową, Naftową, Tysiąclecia i Krakowską, czyli wnętrze osiedla.
- Po głównych ulicach jeżdżą patrole policyjne, natomiast sytuacja wewnątrz osiedla jest trudniejsza do kontroli. Dlatego zdecydowaliśmy się na montaż monitoringu - mówi Stanisław Kubit, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Krośnie.
Kamery będą zamontowane w trzech punktach: na budynku TBS przy ulicy Naftowej - kamera będzie skierowana na plac zabaw za budynkiem, na blokach Naftowa 7 oraz Naftowa 11 - po dwie kamery zostaną umieszczone na rogach budynków, będą skierowane na plac wewnętrzny pomiędzy blokami Osiedla Tysiąclecia.
Osiedlowy monitoring będzie funkcjonował na zasadzie 24-godzinnej rejestracji. Obraz z kamer będzie archiwizowany na twardych dyskach nawet przez 30 dni. Nie będzie osoby, która na bieżąco śledziłaby obraz z kamer, nagrania będą przeglądane, gdy zajdzie taka potrzeba, np. w przypadku postępowań policyjnych. Nie jest to nieuzasadnione, bo Osiedle Tysiąclecia od lat przoduje w policyjnych statystykach.
- Taka jest rzeczywistość. Okolice dworca stwarzają sytuację, że zagrożenie przestępczością na tym osiedlu jest spore - dodaje Stanisław Kubit. Kamery mają pojawić się na osiedlu w ciągu kilku tygodni.
Skąd TBS w tym przedsięwzięciu? Instalacja monitoringu osiedlowego jest częścią dużego projektu dotyczącego rewitalizacji zabudowy Osiedla Tysiąclecia - jednego z najstarszych osiedli w Krośnie. To właśnie Towarzystwo Budownictwa Społecznego realizuje ten projekt we współpracy z partnerami: Urzędem Miasta i działającymi na terenie osiedla wspólnotami mieszkaniowymi. Dzięki pracom ujętym w projekcie, poprawi się estetyka osiedla i bezpieczeństwo jego mieszkańców.
- W ramach projektu wykonane zostało docieplenie i elewacje na 15 budynkach wspólnot mieszkaniowych - informuje prezes TBS. - Kolorystykę bloków wybierali sami partnerzy - zastrzega.
W niektórych budynkach, w zależności od potrzeb, w częściach wspólnych wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa, poprawiono instalacje kominowe. Miasto zrobiło nowe chodniki i miejsca parkingowe. Dodatkowo przy budynku Tysiąclecia 5a zainstalowano urządzenia zabawowe oraz windę dla niepełnosprawnych.
Wartość projektu opiewa na około 3 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych sięga 85 procent.