328 mieszkańców powiatu krośnieńskiego zarejestrowało się na bezpłatne badania nerek, które przeprowadzane są w niedzielę (1.09) w Centrum Dializ Fresenius w Krośnie.
Badania te to jednak nie jedyny element akcji społecznej Nefrotest w Krośnie i okolicy. W ramach kampanii, lekarze rodzinni, parafie, apteki oraz media patronackie otrzymały w sumie 2000 skierowań na darmowe badania nerek dla mieszkańców powiatu, którzy ukończyli 60 lat. Jeżeli więc komuś nie udało się zarejestrować na niedzielną akcję, ma jeszcze szansę otrzymać skierowanie i przebadać się za darmo.
Skierowanie obejmuje nawet szerszy zakres badań - określą poziom kreatyniny we krwi z wyliczeniem eGFR oraz ocenią mocz. - Chcemy tym samym objąć badaniami jeszcze większą liczbę osób, gdyż 1 września, ze względów organizacyjnych, uda nam się przebadać ponad 300 wcześniej zarejestrowanych osób - mówi dr Janusz Glazar, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Krośnie.
Organizatorzy akcji przypominają, że poza ramami akcji Nefrotest można poprosić o skierowanie na takie badania swojego lekarza rodzinnego. Jeśli coś go zaniepokoi w wywiadzie z pacjentem na pewno skieruje na diagnostykę. Warto też wiedzieć, że to tanie badanie - nawet wykonanie go na własny koszt będzie kosztować nie więcej niż 10 - 12 zł.
- Profilaktyka jest najlepszym leczeniem - przekonuje dr Janusz Glazar.
Cała kampania ma zwrócić uwagę na profilaktykę chorób nerek. Dotykają one 4 miliony Polaków. Nieleczone schorzenia nefrologiczne mogą prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek - a ta nawet do śmierci. Wykryte na wczesnym etapie często można wyleczyć albo powstrzymać ich rozwój na wiele lat.
Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są: cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki.
- O nerkach mówi się często jako o cichym zabójcy. Choroby tych narządów mogą rozwijać się wiele lat, a pacjent nie zdaje sobie z tego sprawy. Nic go nie boli, a potem nagle trafia na dializy lub na pilną listę do przeszczepu nerki. Tymczasem wystarczy proste badanie moczu i krwi, by wykryć przewlekłą chorobę nerek we wczesnym stadium. Pacjent ma wtedy szansę na pełne wyleczenie - tłumaczy dr Janusz Glazar.
Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja skupiająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Krośnie. Nefrotest w powiecie krośnieńskim objęli patronatem naukowym: prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Władysław Sułowicz - Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Małgorzata Chomycz-Śmigielska - wojewoda podkarpacki, Władysław Ortyl - marszałek województwa, Jan Juszczak - starosta krośnieński, Piotr Przytocki - prezydent Krosna oraz Piotr Lenik - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II.
Na chętnych do skorzystania z bezpłatnych badań nerek w redakcji Krosno24.pl czeka ponad 60 skierowań (Krosno, ul. Staszica 6, III piętro). Badania można wykonać w Laboratorium Labmed (Krosno, ul. Wojska Polskiego 43) do 14 października.