Uchwały podatkowe trafiły na październikową sesję Rady Miasta (25.10). To wcześniej niż w poprzednich latach. Zwykle debata i głosowanie nad podatkami miała miejsce tuż przed końcem roku.
- W tym roku chcieliśmy trochę to przyspieszyć ze względu na prace, które toczą się w Wydziale Podatków, jeśli chodzi o ustalanie wymiaru podatków. Chcieliśmy, żeby mieszkańcy dostali taką informację jak najszybciej, żeby już na początku roku byli zorientowani, przygotowani, żeby te sprawy się nie opóźniały - tłumaczył Piotr Przytocki, prezydent Krosna.
Na sesję trafiły dwie uchwały, jedna miała dotyczyć podatku od nieruchomości, druga podatku od środków transportowych. Procedowano jednak tylko kosmetyczne zmiany w tej drugiej.
Uchwała dotycząca podatku od nieruchomości została bowiem zdjęta z porządku obrad. Z takim wnioskiem zwrócił się Klub Samorządowy.
- Nie zaistniały żadne przesłanki, aby zwiększać stawki podatku od nieruchomości - argumentował Stanisław Słyś, przewodniczący Rady Miasta Krosna.
"W wyniku analizy powyższego projektu uchwały dokonanej przez Komisję Budżetowo-Finansową oraz Komisję Gospodarki Komunalnej, Samorządu i Ochrony Środowiska RM zostały podjęte opinie uwzględniające wniosek Klubu Samorządowego Radnych Miasta Krosna o utrzymanie na 2014 rok stawek podatku od nieruchomości na poziomie z roku 2013. W związku z powyższym zdaniem członków Klubu nie istnieje potrzeba podejmowania w/w uchwały" - czytamy w uzasadnieniu wniosku.
Skąd takie stanowisko? Co roku stawki podatków ulegają przecież zmianie, są dostosowywane do sytuacji gospodarczej kraju - odpowiadają wskaźnikowi inflacji, czyli wzrostowi cen towarów i usług konsumpcyjnych. W ubiegłym roku ten wskaźnik wynosił 4 procent.
- W tym roku wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych wynosi 0,9 procenta, ceny właściwie się nie zmieniają - informuje Marcin Połomski, skarbnik miasta. Wobec takiej wysokości inflacji zmiany w podatkach byłyby nieznaczne. - Jeśli np. podatek za metr kwadratowy powierzchni użytkowej w budynku w 2013 roku wynosił 0,73 zł, to w 2014 roku po zaokrągleniu stawka ta zwiększyłaby się o jeden grosz, do 0,74 zł - podaje przykład skarbnik.
Radni Klubu Samorządowego uznali więc, że nie ma potrzeby podnosić podatku o tak nieznaczące kwoty. Za zdjęciem tego punktu z porządku obrad zagłosowało 15 radnych (Klub Samorządowy i Platforma Obywatelska), 6 radnych wstrzymało się od głosu (Prawo i Sprawiedliwość).
Podczas sesji przegłosowano natomiast zmiany w uchwale w sprawie podatku od środków transportowych. Dotyczyły one jednak wchodzących w życie od nowego roku przepisów wprowadzających poziom emisji spalin, a nie samych stawek - te w 2014 roku pozostaną na poziomie bieżącego roku.
To samo dotyczy opłaty od posiadania psów oraz stawki opłaty targowej - nie ulegają zmianie.