Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Krosna i regionu do współtworzenia Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej.
- Jeśli ktoś posiada ciekawe dokumenty związane z historią regionu, unikalne publikacje, archiwalne czasopisma, ulotki, plakaty, mapy, zdjęcia lub inne dokumenty życia społecznego, które chciałby utrwalić, a które mogą wzbogacić krośnieńskie zasoby cyfrowe - może wypożyczyć je do digitalizacji pracownikom Filii nr 6 - Centrum Multimedialnego przy ul. Ordynackiej 8 w Krośnie - mówi Monika Machowicz z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
Po zeskanowaniu każdy taki dokument zwracany jest właścicielowi, a jego cyfrowa kopia trafia do zbiorów Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej i jest dostępna w Internecie dla wszystkich użytkowników pod adresem - www.kbc.krosno.pl.
Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa uruchomiona została pod koniec 2009 roku. W tej chwili posiada 3500 publikacji - w tym wydawnictwa zwarte, czasopisma, dokumenty ikonograficzne i dokumenty życia społecznego. Od początku jej utworzenia była odwiedzana przez ponad 2,5 mln osób. Publikacje, które trafiają do KBC pochodzą ze zbiorów własnych Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, ale także innych instytucji i osób prywatnych.
Do najstarszych zbiorów, które można obejrzeć w zbiorach KBC należą pochodzący z 1778 roku Uniwersał Marii Teresy o porządku cechowym na terenie zaboru austriackiego (oryginał udostępniony przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie) oraz z tego samego roku Breviarium Romanum... pochodzący z prywatnych zbiorów Tadeusza Łopatkiewicza. Od listopada 2011 r. biblioteka dysponuje również znaczącym zbiorem dokumentów z Biblioteki OO. Kapucynów w Krośnie, o dużej wartości historycznej.
Biblioteka dużą wagę przykłada do digitalizacji czasopism regionalnych. Jak pokazują statystyki, to właśnie ta grupa dokumentów jest najczęściej wykorzystywana przez użytkowników. W zasobach KBP - po uzyskaniu zgody Wydawców - dostępne są m.in. "Nasz Głos" z lat 2003-2011, "Dębina" 1999-2005 oraz "Podkarpacie" (obecnie "Nowe Podkarpacie") - od pierwszych numerów z 1970 do 1996. Kolejne roczniki są systematycznie uzupełniane.
- Ze zdigitalizowanych numerów korzystają zarówno użytkownicy indywidualni, jak i inne biblioteki, które w swoich zbiorach nie posiadają kompletnych roczników czasopism, a często jest to jedyne źródło informacji o wydarzeniach w regionie sprzed kilkudziesięciu lat - dodaje Monika Machowicz.
Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa była czterdziestą czwartą biblioteką w kraju, która powstała w tym systemie. Digitalizacja materiałów odbywa się na profesjonalnym sprzęcie. Skaner jest w pełni bezpieczny dla zbiorów, m.in. pozbawiony szkodliwego promieniowania UV, co pozwala na digitalizację najbardziej zabytkowych zbiorów.
Wszystkie zbiory, które trafiają do KBC są również dostępne w największej europejskiej bibliotece cyfrowej - Europeanie - www.europeana.eu, która umożliwia dostęp do kolekcji kilkunastu milionów książek, czasopism, fragmentów filmów, map, fotografii i dokumentów w postaci cyfrowej pochodzących z bibliotek, archiwów, muzeów i archiwów audiowizualnych Europy. Jest to dodatkowa promocja zbiorów i miasta w sieci.
Wszystkie instytucje i osoby prywatne, które mają interesujące publikacje o regionie i są zainteresowane udostępnieniem swoich zbiorów, proszone są o kontakt: biblioteka@kbp.krosno.pl, kbc@kbp.krosno.pl, tel. 13 432 13 56 w.25.