ARCHIWUM 1999-2017

Krośnianie wystawią w Krakowie musical

W Krośnie rozpoczęli jako licealiści, w Krakowie kontynuują swoje pasje artystyczne. Twórcy Wieczoru Musicalowego Poza Horyzonty, który odbył się w 2010 roku w RCKP, teraz w Operze Krakowskiej wystawią musical "Diversity Rock Opera". Dochód ze sprzedaży biletów trafi do 23-letniej Renaty Chrostek z Warmii. Dziewczyna nie chodzi, potrzebuje protez nóg.
Redakcja Portalu
Poprzednie musicalowe wieczory wystawione przez krośnian zawsze były bardzo udane

Musical Poza Horyzonty to projekt tworzony przez grupę utalentowanych przyjaciół z Krosna. Razem tworzą widowiska muzyczno-taneczne i wystawiają je na scenach teatrów muzycznych w Polsce. Całość dochodów z biletów przeznaczają na rzecz Fundacji Poza Horyzonty - pomoc potrzebującym.

I edycja projektu miała miejsce we wrześniu 2010 roku w krośnieńskim Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, gdzie odbył się Wieczór Musicalowy Poza Horyzonty. Spektakl okazał się ogromnym sukcesem, podobnie jak kolejna edycja Wieczór Muzyki Filmowej Poza Horyzonty z udziałem orkiestry smyczkowej. W ubiegłym roku powstała IV edycja projektu Musicalowa Podróż Poza Horyzonty, która swoją premierę miała miejsce w Teatrze Ludowym w Krakowie.

W tym roku powstaje Diversity Rock Opera - inscenizacja, przy produkcji której pracuje ponad 70 osób. Jej uroczysta premiera odbędzie się 11 i 12 maja 2014 roku w Operze Krakowskiej.

Z archiwum Musicalu Poza Horyzonty: Alan Bochnak z tancerzami w piosence Song Heroda

- Spektakl opowiada historię ludzkiej odmienności, wysiłków, szczęścia, miłości i losu, który tą ludzką różnorodnością steruje. Widzowie będą mogli zobaczyć ponad 3-godzinny spektakl pełny muzycznych perełek, od klasyki rocka, popu, poprzez musical i arie operowe - mówi Rafał Stach, inicjator Musicalu Poza Horyzonty, reżyser i dyrektor artystyczny Diversity Rock Opera. Queen, Ozzy Osbourne, Elvis Presley, Celine Dion, Michael Jackson to tylko niektóre pozycje z bogatego repertuaru. Całość dopełnią animacje, efekty wizualne i dźwiękowe, które sprawią, że widz przeniesie się do czasu i przestrzeni akcji widowiska. Nad choreografią pracują Maria Patrylak i Michał Drozd.

Wszystko to dla 23-letniej Renaty Chrostek z Warmii - podopiecznej Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. Dziewczyna potrzebuje protez nóg i ortez, które umożliwią jej chodzenie. Koszt całości to 40 000 zł.

Renata Chrostek pochodzi z małej miejscowości na Kurpiach. Dziewczyna urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową, a gdy miała 11 lat konieczna była amputacja obydwu podudzi.

Diversity Rock Opera zostanie wystawiona na scenie Opery Krakowskiej

- Jedynymi protezami, jakie miała, były najzwyklejsze i najtańsze protezy oferowane przez NFZ, które niestety nie nadają się do niczego - Renacie trudno było na nich ustać, a co dopiero chodzić. Przez wiele lat poruszała się zatem na wózku inwalidzkim, rzadko wychodząc z domu, nie mówiąc o jakichkolwiek dalszych wyjazdach. Renata potrzebuje specjalistycznych protez podudzi i - być może - również dodatkowych ortez, które pomogą jej utrzymać równowagę przy chodzeniu - mówi Beata Sowa z Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. - Bezwzględnie jednak, aby protezowanie się powiodło i miało sens, Renata potrzebuje rehabilitacji. Bez pracy z fizjoterapeutą nawet najlepsze protezy nie postawią jej na nogi.

Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty powstała, by pomagać tym, którzy często są pozostawieni sami sobie. Zbiera pieniądze na protezy, które dają szansę na normalne życie.

Fundacja jest pomysłodawcą i realizatorem Ogólnopolskiego Programu Protezowania, w ramach którego zapewnia swoim podopiecznym pomoc informacyjną, psychologiczną, motywacyjną i finansową.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:


(Diversity Rock Opera)