ARCHIWUM 1999-2017

Nordic walking. Impreza dla miłośników chodzenia

Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Krośnieńskiego serdecznie zaprasza wszystkich miłośników nordic walking do wspólnego chodzenia. W sobotę (3.05) na stadionie lekkoatletycznym odbędzie się specjalnie dla nich zorganizowana impreza. Będą fachowe porady, a do przejścia 5 km.
Redakcja Portalu
Lubisz chodzić z kijkami? Przyjdź w sobotę na stadion

W sobotę (3.05) na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Bursaki odbędą się I Transgraniczne Zawody Nordic Walking. Nazwa wydarzenia brzmi poważnie, ale to impreza, w której udział wziąć może każdy, nie ważny jest ani wiek, ani umiejętności. Ważna jest jedynie chęć aktywnego spędzenia wolnego czasu.

- Zachęcamy wszystkich, aby ten wolny dzień spędzili na aktywnym wypoczynku. Zapraszamy całe rodziny wraz z dziećmi, chodzących i biegających. Tych, którzy chodzą z kijami i tych, którzy nigdy nie próbowali tej formy rekreacji - mówi Ewelina Panek-Pilch, kierownik projektu, w ramach którego zawody są organizowane.

Podczas imprezy będzie również okazja do skorzystania z rad fachowców - przeszkoleni instruktorzy nordic walking będą uczyć prawidłowej techniki poruszania się z kijami, pokażą elementy rozgrzewki, czy ćwiczenia rozciągające, które należy wykonać po każdym spacerze z kijami. Dla pierwszych 300 osób, którzy zapiszą się do udziału w I Transgranicznych Zawodach Nordic Walking organizatorzy zapewniają poczęstunek, pamiątkowe koszulki, dyplomy, a dla zwycięzców statuetki i nagrody rzeczowe.

Rejestracja zawodników odbędzie się w dniu imprezy, w godzinach od 7:30 do 9:45. Do 10.00 odbędą się pokazy prawidłowej techniki chodzenia, a zaraz potem nastąpi otwarcie imprezy wraz ze wspólną rozgrzewką. Uczestnicy przemaszerują na dystansie 5 km po nawierzchni trawiastej.

- Wystartujemy ze stadionu lekkoatletycznego i po przejściu jednego okrążenia wyruszymy na trasę. Schodzimy z bieżni bramą tylną na teren basenu, po wyznaczonej trasie przechodzimy w kierunku ścieżki nordic walking zlokalizowanej na terenach zielonych nad Wisłokiem. Po wykonaniu 4 okrążeń wracamy tą samą trasą przez teren basenów na stadion lekkoatletyczny, gdzie przekroczymy linię mety - opisuje Ewelina Panek-Pilch.

Kwadrans po 11.00 zaplanowano wspólne ćwiczenia rozciągające, a od 13.00 odbędzie się dekoracja zawodników.

Ten, kto przyjdzie na stadion, dowie się jak poprawnie chodzić, rozgrzewać się i rozciągać

Nordic walking to połączenie energicznego marszu z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków. Nordic walking należy do najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej - poprawia sprawność fizyczną, a przy tym zapewnia ogromną przyjemność. Może uprawiać go każdy bez względu na wiek, płeć i poziom sprawności fizycznej.

Nordic walking polega na energicznym maszerowaniu i angażuje przede wszystkim mięśnie nóg, ale dzięki zastosowaniu kijów, uruchamia się też wiele mięśni tułowia i ramion. Znacznie zwiększa to wydatek energetyczny, spalamy więcej kalorii niż podczas zwykłego marszu bez kijów. Nordic walking uprawia się wszędzie bez względu na rodzaj powierzchni, ukształtowanie terenu, o każdej porze roku i w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Z kijami można maszerować bardzo powoli, jak i bardzo szybko. Można z ich pomocą biegać i skakać. Szybki i poprawny pod względem techniki marsz, z dobrze dobranym sprzętem, jest znakomitym połączeniem treningu aerobowego i treningu siłowego.

I Transgraniczne Zawody Nordic Walking są organizowane w ramach projektu "Akademia rekreacji ruchowej pogranicza - przez sport i rekreację ku współpracy i integracji" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.

Projekt realizuje Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Krośnieńskiego wraz z gminą Krosno, krośnieńską PWSZ, Fundacją Novi oraz słowackim stowarzyszeniem Skalna Hrana w Preszowie. Jego celem jest wzrost jakości życia i promocja zdrowia, ale też aktywności sportowej osób niepełnosprawnych i osób starszych.

Dla miłośników tej rekreacji przygotowano mobilną aplikację na smartfony

W ramach projektu przeszkolono 30-osobową grupę osób z Polski i Słowacji. Osoby te po ukończeniu 150-godzinnego kursu i pozytywnym przejściu egzaminu stały się instruktorami rekreacji ruchowej ze specjalnością nordic walking. Z myślą o miłośnikach chodzenia z kijami powstała ponadto strona internetowa projektu www.krosnochodzi.pl.

- Aplikacja ma ułatwiać i zachęcać do rozpoczęcia przygody z nordic walking. Mając przy sobie telefon z zainstalowaną aplikacją można w każdej chwili sięgnąć po instruktaż, porady trenera czy zestawy ćwiczeń. To kompendium wiedzy dla kogoś, kto chce zacząć trenować nordic walking - jest tam przewodnik, są filmiki instruktażowe oraz test sprawnościowy, który pozwala obserwować rozwój sprawności fizycznej dzięki uprawianiu Nordic Walking - informuje Krzysztof Śmiałowski, przedstawiciel firmy Hivedi, której zlecono wykonanie aplikacji.

Twórcy projektu zadbali też o miejsce do chodzenia. Na terenie Krosna i Preszowa powstały ścieżki rekreacji ruchowej.

Zawody zostały zorganizowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013
(red.)