O Fundacji Rozwoju "Dobre życie" pisaliśmy niedawno przy okazji projektu "Obywatel Pro", który ma na celu budowę społeczeństwa obywatelskiego. Młodzież z II LO w Krośnie brała udział w warsztatach, happeningach, szkoleniach. Na przykład na Rynku młodzi ludzie zachęcali krośnian, by spisali swoje marzenia na kartkach. Kartki przywiązali później do baloników, które poleciały w niebo. Uczestniczyli też w warsztatach o przywództwie, które były przygotowaniem do wyborów samorządowych w szkole.
I to właśnie w trakcie takich warsztatów i spotkań narodził się pomysł, by podczas zawodów balonowych utworzyć z ludzi wielki napis "Aktywne Krosno". - Pomysł narodził się jeszcze w lutym. Zwróciliśmy się do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza oraz Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej. Akcja znalazła poparcie i stała się częścią "Balonów nad Krosnem". Kolejny raz potwierdziło się, że warto marzyć i dzięki współpracy działać z rozmachem - mówi Aleksandra Chodasz, prezeska Fundacji Rozwoju "Dobre Życie".
Jaka była idea happeningu? Młodzi organizatorzy akcji chcieli w ten sposób pokazać lokalnej społeczności, że aktywnym można być niezależnie od wieku, zawodu czy pochodzenia, konieczny jest tylko jeden warunek: współdziałanie. I tak się właśnie stało na lotnisku: ponad 200 osób, od 3 do 80 roku życia, przybyło na krośnieńskie lotnisko, aby z własnych ciał utworzyć napis.
Zanim do tego doszło młodzi ludzie przeszli praktyczną szkołę życia - bo musieli załatwić wszystkie pozwolenia, rozreklamować akcję, skoordynować wiele osób itp. - Organizacja happeningu była szansą na sprawdzenie swoich umiejętności w tworzeniu różnego rodzaju pism czy prowadzeniu wywiadów. To było dla mnie niezwykle istotne, bo wiąże się z moimi planami na przyszłość - mówi licealistka, Dagmara Zajdel.
W akcji wzięli udział nie tylko przypadkowi ludzie, ale też całe organizacje: Akademia Piłki Nożnej Bardomed, Aeroklub Podkarpacki, spadochroniarze, Aktywny Klub Emerytów z Polanki, Zespół Tańca Estradowego "Fragolin", Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie, Krośnieńskie Towarzystwo Cyklistów, reprezentanci Młodzieżowej Rady Miasta Krosna, uczennice i uczniowie z ZS nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 15 w Krośnie, uczestnicy projektu "Obywatel PRO" ze Strzyżowa. Władze miasta też nie zawiodły: był Bronisław Baran - wiceprezydent miasta Krosna, Zygmunt Rysz - naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu oraz radni: Anna Dubiel i Stanisław Słyś.
- Akcja dostarczyła mieszkankom i mieszkańcom nie tylko dobrej zabawy, była to też szansa na nawiązanie znajomości, poczucie ducha współdziałania, a stowarzyszenia i grupy zaproszone do współpracy mogły pokazać się w działaniu - mówi Gabriela Bęben, jedna z licealistek współorganizujących happening.