ARCHIWUM 1999-2017

30 lat "Podkarpacia" trafiło do sieci

Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa udostępniła ponad 1,5 tys. archiwalnych numerów tygodników "Podkarpacie" i "Nowe Podkarpacie". Oprócz nich, w zbiorach biblioteki jest jeszcze wiele innych publikacji związanych z regionem. Można z nich korzystać bezpłatnie, bez wychodzenia z domu.
Redakcja Portalu
Zasoby Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej powiększyły się o ponad 1,5 tys. archiwalnych numerów tygodnika "Podkarpacie", z lat 1970-2000

Kosztował 2,5 zł i wyszedł w nakładzie 15 tys. egzemplarzy. Miał 8 stron. Pierwszy numer tygodnika "Podkarpacie" ukazał się 1 października 1970 r.

Na pierwszej jego stronie pisano o spełnionych nadziejach. - Od lat zabiegaliśmy o nowy tytuł dla województwa. Pod datą 1 października kronikarz może napisać - w tym dniu ukazał się pierwszy numer tygodnika społeczno-politycznego "Podkarpacie" dla powiatów: Gorlice, Jasło, Krosno, Sanok - obwieszczał Stanisław Ryba, sekretarz KW PZPR.

Na "jedynce" znalazło się jeszcze kilka słów od redakcji i zdjęcie krośnieńskiego Rynku z lotu ptaka, z podpisem: "Krosno zwane jest małym Krakowem".

Na dalszych stronach przeczytać można m.in. o: sporze pomiędzy Gminną Spółdzielnią Usług Wytwórczych, a właścicielem prywatnym z Ołpin; rolniku Edwardzie Grzesiakowskim z Zawadki Brzosteckiej, człowieku skromnym, który niewiele mówi o sobie, a przecież potrafi być przykładem dla 65 innych rolników ze wsi; sprawie rzekomego zanieczyszczenia Jasła przez zakład produkujący sadzę techniczną (okazało się, że to bezpodstawnie szerzona plotka); czy laniu, jakie zgotowali piłkarze LZS Turaszówka zespołowi z Kombornii (wynik - 8:1).

Pierwszy numer tygodnika "Podkarpacie" ukazał się 1 października 1970 r.

Na ostatniej stronie znajduje się karykatura autorstwa Stanisława Kochanka, program słowackiej telewizji i zdjęcie tygodnia przedstawiające konia z uwieszonym u łba workiem siana.

Aby przejrzeć pierwszy numer "Podkarpacia" nie trzeba już iść do biblioteki. Można to zrobić z każdego miejsca z dostępem do internetu. Co więcej, można tak przejrzeć wszystkie numery tygodnika (od 7 lipca 1993 roku wychodzącego pod nazwą "Nowe Podkarpacie"), które ukazały się do końca 2000 roku. Było ich ponad 1,5 tys.

Bezpłatny dostęp do archiwalnych numerów gazety zapewnia Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa. - Biblioteka uruchomiona została w 2009 r. W jej zasobach znajduje się już blisko 4 tys. publikacji, a do tej pory odwiedzono ją prawie 3,5 mln razy - informuje Monika Machowicz z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, koordynującej prace biblioteki cyfrowej. - Właśnie zakończyliśmy digitalizację numerów tygodnia "Podkarpacie" i "Nowe Podkarpacie" z lat 1970-2000. W najbliższych miesiącach zdigitalizowane zostaną numery z lat 2001-2010.

Monika Machowicz przyznaje, że zainteresowanie czasopismami regionalnymi jest zdecydowanie największe. Nic dziwnego, opisywano w nich sprawy najważniejsze dla lokalnej społeczności, te, które mieszkańców interesowały, martwiły, bulwersowały czy bawiły. Poruszano tematy polityczne, gospodarcze, kulturalne i sportowe. Archiwalne wydania są więc niezastąpionym źródłem wiedzy o minionych czasach. Pozwalają także zobaczyć, jak bardzo zmienił się kraj i region na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

W najbliższym czasie zdigitalizowane zostaną kolejne numery tygodnika

Jakie inne publikacje znajdują się w zasobach Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej? - Oprócz czasopism, także książki i dokumenty życia społecznego: plakaty, afisze, pocztówki, mapy, materiały ikonograficzne czy rękopisy - wylicza Monika Machowicz. - Publikacje, które trafiają do KBC pochodzą ze zbiorów własnych Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, ale także innych instytucji i osób prywatnych. Znaczący zbiór dokumentów pochodzi z Biblioteki OO. Kapucynów w Krośnie. Ale współtworzyć Krośnieńską Bibliotekę Cyfrową może każdy. Jeśli ktoś posiada ciekawe dokumenty związane z historią regionu, może wypożyczyć je do digitalizacji. Po zeskanowaniu, każdy taki dokument zwracany jest właścicielowi, a jego cyfrowa kopia trafia do zbiorów Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej i jest dostępna w Internecie dla wszystkich użytkowników, poprzez stronę www.kbc.krosno.pl.

Wszystkie instytucje i osoby prywatne, które posiadają interesujące publikacje o regionie i są zainteresowane udostępnieniem swoich zbiorów, proszone są o kontakt z pracownikami biblioteki: biblioteka@kbp.krosno.pl; kbc@kbp.krosno.pl, tel. 13 432 13 56 w. 25.

(DI)