Zgodnie z tradycją, co roku, oddział krośnieński Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii im. Jana Winiarskiego podaje mieszkańcom Krosna gdzie w wigilijny wieczór szukać na niebie pierwszej gwiazdki. W ubiegłym roku do kolacji przyświeciła nam Wenus, co w tym roku wcieli się w taką rolę?
Jak informuje Grzegorz Kiełtyka z PTMA, rok 2014 jest pod tym względem nietypowy: - Na niebie nie pojawi się obiekt szczególny, który mógłby zagrać rolę pierwszej gwiazdki. Radzi jednak, by poszukać Księżyca, który 24 grudnia będzie tuż po nowiu i ukaże się jako cieniutki sierp bardzo nisko nad zachodnim horyzontem. Obok niego, po lewej stronie będzie można dojrzeć planetę Mars. Zachód słońca nastąpi tego dnia około godz. 15:40.
- Przebojem wigilijnego wieczoru będzie natomiast przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station) na wysokości 70 stopni nad horyzontem - podkreśla Grzegorz Kiełtyka. - ISS to obiekt rozmiarów boiska piłkarskiego, poruszający się z prędkością 8 km/s, na wysokości ponad 400 km nad Ziemią. Obecnie na jej pokładzie przebywają astronauci z USA i Rosji. Przelot stacji bez trudu będzie można dostrzec na czystym niebie.
ISS pojawi się nad północno-zachodnim horyzontem o godz. 16:47. O godz. 16:50 zobaczymy ją prawie w zenicie. Będzie poruszała się bardzo szybko po niebie i będzie wyglądać jak bardzo jasna gwiazda. Po około 4 minutach ISS zniknie nad południowo-wschodnim horyzontem.
- Popatrzmy zatem wszyscy w wigilijny wieczór w niebo i pozdrówmy astronautów, którzy spędzają święta na pokładzie ISS - zachęca Kiełtyka.