ARCHIWUM 1999-2017

Tylko dwie przychodnie z kontraktami. Tłok w szpitalu

Tylko dwie krośnieńskie placówki POZ podpisały dotychczas kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i w piątek (2.01) otworzyły drzwi dla swoich pacjentów. Reszta chorych szukała pomocy przede wszystkim w szpitalu. Sprawdź, gdzie dostaniesz się do lekarza.
Redakcja Portalu
"Z przykrością informujemy, że nasza przychodnia będzie nieczynna od 1 stycznia 2015 r. do odwołania" - taką informację w piątek rano pacjenci znaleźli na drzwiach większości krośnieńskich placówek POZ

Problemy z dostępem do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w piątek 2 stycznia były niemal pewne. Na kilka godzin przed końcem 2014 roku wojewoda podkarpacki uprzedzał: - Jeżeli po 1 stycznia 2015 roku gabinet lekarza rodzinnego będzie zamknięty, można skorzystać z innych przychodni POZ dostępnych w pobliżu miejsca zamieszkania. Niezbędną pomoc medyczną będą także świadczyć szpitalne izby przyjęć, SOR-y oraz punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Uprzedzały również wszystkie ogólnopolskie media i Ministerstwo Zdrowia, według którego na Podkarpaciu kontrakt z NFZ podpisało 43 procent podmiotów zapewniających opiekę lekarzy rodzinnych. Kontraktu nie podpisali lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim.

W piątek rano w Krośnie otwarte były tylko dwie przychodnie: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSW na ul. Portiusa oraz Centrum Usług Medycznych "Eskulap" na ul. Kletówka.

Drzwi pozostałych krośnieńskich placówek POZ pacjenci próbowali otworzyć na próżno.

Na kartkach wiszących na tych drzwiach czytali: "Szanowni Pacjenci, z powodu postawy Ministra Zdrowia chcącego w celu propagandy wyborczej narzucić nierealne warunki dotyczące badań i leczenia chorych nie zgodziliśmy się na ryzyko pracy kosztem Waszego zdrowia. Nasze wielomiesięczne rozmowy dotyczące nieprecyzyjnych przepisów nie przyniosły skutków. Dlatego z przykrością informujemy, że nasza przychodnia będzie nieczynna od 1 stycznia 2015 roku do odwołania".

Przychodnia na ul. Paderewskiego - jedna z placówek, która nie podpisała kontraktu z NFZ

Po pomoc lekarską kartka odsyłała pacjentów do placówek, których listę posiada Oddział NFZ w Rzeszowie, a po szczegółowe wyjaśnienia dotyczące zaistniałej sytuacji - do Ministra Zdrowia, Prezesa NFZ i Dyrektora NFZ na Podkarpaciu.

Chorzy musieli szukać pomocy gdzie indziej. Szukali jej przede wszystkim na izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie (ul. Korczyńska), którego pracownicy przyznali wczoraj wieczorem, że pacjentów w ciągu dnia było bardzo dużo.

W Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ liczono, że w piątek kolejni lekarze rodzinni podpiszą kontrakty. - Do późnych godzin popołudniowych będziemy czekać na świadczeniodawców, którzy zdecydują się przedłużyć umowy. Jeśli ktoś otworzył przychodnię, choć nie miał umowy, będzie ją mógł podpisać na zasadach kontynuacji działalności. Pozostali będą musieli rozpocząć procedurę od nowa, składając wszystkie wymagane dokumenty - apelowała Grażyna Hejda, dyrektor NFZ w Rzeszowie. Zapowiadała, że na stronie Funduszu na bieżąco aktualizowana będzie lista placówek udzielających świadczeń medycznych.

Do dzisiejszego poranka w Krośnie nic się nie zmieniło (w skali województwa zmieniło się bardzo niewiele). Według aktualnej listy, nadal tylko dwie przychodnie mają podpisane kontrakty. Niestety, nikt nie jest w stanie zapewnić, że do poniedziałku sytuacja się poprawi (od piątku, od godz. 18.00 pomoc udzielana jest według zasad nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej). Dyżurujący przy telefonie pracownicy NFZ (numer 800 804 009 dla telefonów stacjonarnych oraz numer 17 86 04 251 dla telefonów komórkowych) proszą jedynie, aby na bieżąco sprawdzać na stronie Funduszu listę: - Ona jest żywa i w każdym momencie może się zmienić.

Urząd Miasta poinformował natomiast, że 5 stycznia w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim uruchomiony zostanie dodatkowy punkt pomocy lekarskiej POZ, z wejściem od strony SOR-u.

Aktualną listę placówek POZ, które podpisały umowy z NFZ można znaleźć na stronie www.nfz-rzeszow.pl. Na tej samej stronie można również sprawdzić listę placówek, w których pacjenci nie znajdą pomocy. Na chwilę obecną, zgodnie z listą NFZ, świadczeń nie udzielają:

- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Usług Medycznych "Zdrowy Styl", Zręcińska 10e,
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Krosno-Zdrowie", Tysiąclecia 13,
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Hipokrates", Naftowa 2b,
- SPECMED sp. z o. o. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Przychodni i Poradni Specjalistycznych, Ignacego Paderewskiego 4,
- NZOZ Przychodnia Lekarska "Medicus" sp.p., Wojska Polskiego 43,
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej NASZE ZDROWIE, Podkarpacka 5a.

(red.), fot. Damian Krzanowski