ARCHIWUM 1999-2017

Więcej pomocy dla rodzin wielodzietnych

1 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa o Karcie Dużej Rodziny, która zwiększyła dotychczasowe wsparcie rodzin wielodzietnych. Posiadacze karty korzystać mogą ze zniżek oferowanych w ponad tysiącu miejsc w całej Polsce. W Krośnie podobna karta wprowadzona została rok temu. Jak się sprawdza?
Redakcja Portalu
Przez pół roku ogólnopolska Karta Dużej Rodziny wydawana była w ramach rządowego programu. Od 1 stycznia zyskała rangę ustawy, a zakres oferowanego przez nią wsparcia został zwiększony

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Wydawana jest bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki (maksymalnie do osiągnięcia 25 lat). Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Kartę przyznaje prezydent miasta (wnioski należy składać w Urzędzie Miasta) na wniosek członka rodziny wielodzietnej.

Dotychczas karta funkcjonowała na mocy rządowego programu. Od 1 stycznia zyskuje rangę ustawy, zwiększając przy tym zakres wsparcia rodzin wielodzietnych.

- Ustawa m.in. rozszerza na dorosłych członków rodzin posiadających kartę ustawowe zniżki na przejazdy kolejowe. Członkowie rodzin otrzymają również ulgi w opłacie paszportowej: 75% w przypadku dzieci oraz 50% dla rodziców. Rodziny wielodzietne będą także zwolnione z opłat za wstęp do parków narodowych oraz za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego przy staraniu się o przyznanie karty - wylicza Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.

Posiadacze karty korzystać mogą ze specjalnych zniżek i uprawnień w zakresie oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Obecnie obowiązują one w ponad tysiącu miejsc w całej Polsce. Na liście znajdują się obiekty kulturalne i turystyczne (m.in. Centrum Nauki Kopernik, Zamek Królewski na Wawelu i muzea narodowe), sportowe, rekreacyjne oraz sklepy, punkty usługowe, placówki medyczne i banki. Każdy podmiot, który przystąpił do programu posiada oznakowanie: "Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny". Pełna ich lista dostępna jest na stronie www.rodzina.gov.pl.

Na terenie województwa podkarpackiego karty posiada już ponad 8,5 tys. rodzin. W Krośnie wydano ich dotychczas 106, a na 112 kolejnych złożono wnioski.

W ogólnopolskich katalogu zniżek znajduje się oferta Hotelu TWIST w Krośnie, który posiadaczom karty udziela 50% zniżki na bilety wstępu do Fikolandu.

Krośnieński odpowiednik karty wydawany jest od roku. Kartę "Trzy Plus" zdecydowało się wybrać 336 rodzin

W Krośnie, od 1 stycznia 2014 roku, rodzinom wielodzietnym wydawane są Karty "Trzy Plus". Uprawniają one m.in. do bezpłatnego wejścia na mecze siatkówki, 50% zniżki na bilety na basen, lodowisko czy do artKina oraz do korzystania z szeregu ofert przygotowanych przez partnerów karty. Jej posiadacze mogą także liczyć na dopłatę do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W minionym roku Kartę "Trzy Plus" wydano dla 336 rodzin. Ważna była przez rok. Wniosek o kartę na kolejne 12 miesięcy złożyło 180 rodzin (konieczność składania nowego wniosku o kartę wynika z corocznego uchwalania budżetu miasta, w którym uwzględniane są dopłaty dla instytucji miejskich, które uczestniczą w programie).

Jak informuje Urząd Miasta, rodziny posiadające kartę najczęściej korzystają z basenów i lodowiska oraz z imprez w artKinie i w RCKP.

- Nie wszystkie rodziny wielodzietne z Krosna wybrały te karty - informuje Danuta Kowalczyk z Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych w Krośnie. - Powód jest prozaiczny: gdy ma się zasiłek w wysokości kilkuset złotych, a na utrzymaniu trójkę lub więcej dzieci, to nie zawsze stać kogoś nawet na to, aby dołożyć te drugie 50%, żeby wyjść na lodowisko, do muzeum czy do kina. Takie rodziny mówiły nam, że nawet po te karty nie idą, bo i tak z nich nie skorzystają.

Danuta Kowalczyk przypuszcza, że podobnie jest z ogólnopolską kartą: - Na liście zniżek są chociażby bardzo drogie, luksusowe sklepy. Albo pociągi spółki Intercity, na które bilety kupić trzeba jednocześnie dla minimum trzech członków rodziny. Nie jest to więc zbyt dobrze dopracowane, ale cieszy, że w temacie wreszcie coś się dzieje.

Rozmówczyni pamięta również, że przed wprowadzeniem karty miejskiej, chęć przystąpienia do programu deklarowało o wiele więcej firm, niż ostatecznie do niego przystąpiło. Ich właściciele bali się jednak "biurokracji", przede wszystkim rozliczeń zniżek z urzędem skarbowym.

Na terenie województwa podkarpackiego od ponad roku funkcjonuje także Wojewódzka Karta Dużej Rodziny. Zasady jej wydawania oraz charakter zniżek, do których upoważnia, są podobne.

(DI), fot. Damian Krzanowski