Miesięcznik Perspektywy od kilkunastu lat przygotowuje rankingi szkół ponadgimnazjalnych - liceów i techników. Mają one pomóc uczniom ostatnich klas gimnazjów w wyborze szkoły. Miejsca w rankingu przyznawane są na podstawie wyników egzaminów maturalnych (70% oceny) oraz sukcesów w olimpiadach (30%). Wyniki prezentowane są zarówno w skali kraju, jak i województwa.
W najnowszym, opublikowanym w środę (14.01) rankingu, na bardzo wysokich miejscach znalazły się dwie krośnieńskie szkoły: I LO im. Kopernika oraz Technikum nr 5 (Elektryk).
Wśród liceów Kopernik znalazł się na 36. miejscu w skali kraju i na 3. w skali województwa (50. miejsce w Polsce w rankingu maturalnym).
Piątym najlepszym technikum w Polsce i najlepszym w województwie jest natomiast Elektryk (8. miejsce w Polsce w rankingu maturalnym). To najlepsze miejsce, jakie szkoła zajęła dotąd w rankingu.
W Koperniku nie są sukcesem zaskoczeni. Ryszard Józefczyk, dyrektor szkoły, przypomina, że liceum od 15 lat regularnie zajmuje wysokie miejsca w rankingu. Z 36. miejsca jest jednak bardzo zadowolony: - Ten ranking potwierdza, że to, co robimy, przynosi efekt - cieszy się. Podkreśla też, że ranking obejmuje 1,5 tys. liceów w całym kraju, a o najwyższe pozycje rywalizują przede wszystkim szkoły z dużych miast, mające chociażby większe możliwości współpracy z uczelniami. Zdaniem dyrektora, tym większe uznanie należy się więc szkołom zlokalizowanym z dala od naukowych centrów, które dotrzymują kroku liceom warszawskim, wrocławskim czy krakowskim.
- Sukces nie przychodzi sam - mówi dyrektor Józefczyk. - Trzeba na niego solidnie zapracować. Dobrze, że tak jest, bo wtedy ten sukces ma swój smak. Recepta na niego jest bardzo prosta: ciężka praca. I odpowiednia relacja uczeń - nauczyciel. Otwarty na wiedzę uczeń i bardzo mocno zaangażowany w proces edukacyjny nauczyciel.
Przepis na sukces Elektryka ma trzy punkty. Pierwszy - praca, drugi - praca, trzeci - praca. Dzięki nim krośnieńskiego technikum zaczynają się bać w Krakowie. - Tak powiedział mi po ogłoszeniu rankingu dyrektor jednego z krakowskich techników - zdradza Marek Kubit, dyrektor Elektryka. - Ten sukces jest owocem wspólnych wysiłków nauczycieli, którzy nie tylko przekazują wiedzę, ale także odpowiednio motywują uczniów do nauki, dodają im odwagi, aby nie bali się brać udziału w olimpiadach i konkursach. Uczniów - ich zaangażowania i poświęcenia. I rodziców, którzy wspierają swoje dzieci.