Pomysł organizacji prawyborów zrodził się w Młodzieżowej Radzie Miasta Krosna. - Jesteśmy otwarci na wszelkie działania, w których młodzież może pokazać jakich zmian oczekuje, w jakim kierunku chciałaby skierować swój kraj, ale chcemy też sprawdzić jaka jest sama młodzież w 2015 roku - mówi Wiktor Kazanecki - zastępca przewodniczącego samorządu II LO w Krośnie i Młodzieżowej Rady Miasta Krosna.
Wybory mają odbyć się w każdej szkole ponadgimnazjalnej. We wtorek (21.04) przeprowadzono je w liceum na "Guzikówce". - Bardzo się cieszymy, że młodzież naszej szkoły wykazuje się taką postawą obywatelską, że jest zainteresowana tym co się dzieje, chce wpływać na kształt naszego kraju. Udział w prawyborach to jest świadectwo zaangażowania - twierdzi Edyta Janusz, zastępca dyrektora II LO. - Pokazujemy, że szkoła nie musi polegać tylko i wyłącznie na suchej nauce, a takie wybory to najlepsza lekcja WOS-u, jaką można uzyskać - dodaje Kazanecki.
Do lokalu wyborczego kolejno wchodziła młodzież poszczególnych klas. Chętnym do głosowania wydawano karty, na których znalazły się nazwiska 11 kandydatów na prezydenta. To szybki kurs głosowania dla tych, którzy w tym roku po raz pierwszy wezmą udział w wyborach.
Głosować mogli wszyscy uczniowie, czyli 586 osób. Także ci, którzy prawa wyborczego jeszcze nie mają. - Jestem zdziwiony, że wywiązują się dyskusje na temat programów wyborczych kandydatów. Myślałem, że oni się tym nie interesują, bo to pierwsza klasa i do wyborów nie idą. Niektórzy mają jasno sprecyzowane poglądy na temat kandydatów takich jak Palikot, Kukiz, Krowin. Generalnie daje się zauważyć wśród młodych ludzi skłonność do głosowania na nich - komentuje Lucjan Dynowski, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie.
W sumie w prawyborach zagłosowało 320 osób, co dało 54-procentową frekwencję. Cztery głosy były nieważne.
Dyskusje słyszalne na korytarzu przełożyły się na wynik. Wygrał Janusz Korwin-Mikke. Zdobył 91 głosów (28,4%). Uczniowie głosowali na niego z różnych powodów: - Myślę, że tylko on może coś zmienić, bo jest tylko gorzej. Mamy strasznie wysokie podatki, to duży minus, w szkolnictwie jest dużo rzeczy do zmiany - przekonuje Basia. - On nie che euro w Polsce, my też nie chcemy, dlatego na niego głosowałam - mówi Monika. - Nie interesuję się polityką, ale jest głośno o nim w mediach, robi wielkie zamieszanie - swój wybór uzasadniał inny z uczniów.
Obecnie urzędujący prezydent Bronisław Komorowski zajął II miejsce. Zdobył 61 głosów (19%). - Pan Komorowski jest gwarantem bezpieczeństwa, dobrej polityki w naszym kraju, a także stosunków międzynarodowych - podkreśla Wojtek. A Filip? - Powiedzmy, że mam kandydata - Bronisława Komorowskiego. Nie jest on z jakiegoś przekonania, to bardziej wybór mniejszego zła. Przede wszystkim ma rozum i godność człowieka, szanuje papieża, jest katolikiem. To jest najbardziej stabilny kandydat, który nie wywołuje wojen światopoglądowych. Wiadomo, że funkcja prezydenta jest tylko reprezentacyjna.
W podobnym tonie wypowiadali się inni uczniowie głosujący na obecnego prezydenta: - Chyba nie ma takiego kandydata, który sprostałby wymaganiom. To wybór najmniejszego zła.
Na pudle stanął też Paweł Kukiz. 50 głosów (15,6%) dało mu trzecie miejsce. Na tego kandydata zagłosował Adam. Dlaczego? - Przekonuje mnie swoim stylem, jest bezpartyjny. Dorobił się majątku na muzyce i nie będzie już tak ciągnął z rządu, bo to jednak idzie wszystko z kasy podatników.
Nieco mniej zwolenników wśród młodzieży ma Andrzej Duda - kandydat PiS. Zdobył 45 głosów (14%) i czwarte miejsce. - Podoba mi się jego program, ogólnie podoba mi się jego tok myślenia - powiedział jeden z jego wyborców.
Część uczniów głosowała świadomie, ale inni, choć wybrali kandydata, polityką w ogóle się nie interesują: - Mój tata się interesuje, więc coś tam mniej więcej wiem. Znajomi namawiają mnie na Korwina i Kukiza - przed głosowaniem powiedział jeden z uczniów. Inny: - Nie interesuję się tym co się dzieje. Glosowałem na Magdalenę Ogórek, bo prezydent nie ma w Polsce żadnej władzy. Może wetować, co tak naprawdę niczego nie zmienia, bo jeżeli jest z tej samej partii co system rządzący, to ustawa przechodzi tak czy siak. Prezydent ma wyglądać i reprezentować kraj - dlatego pani Magda. Ma wygląd.
Kandydatka SLD zdobyła 35 głosów (10,9%), w prawyborach zajęła piąte miejsce.
Na 6. miejscu z 20 głosami uplasował się Janusz Palikot (6,2%), dalej Marian Kowalski - 5 głosów (1,5%), potem Grzegorz Braun - 4 głosy (1,2%), na 9. miejscu ex aequo Paweł Tanajno i Jacek Wilk - po 2 głosy (0,6%), na ostatnim Adam Jarubas - 1 głos (0,3%).