W najbliższy poniedziałek (18.05) odbędzie się wyjątkowe spotkanie z cyklu "Krośnieńskie spotkania z podróżnikami." Wyjątkowe, bo tym razem będzie dotyczyło "Podniebnych podróży". Będą wykłady, ale główna atrakcja to obserwacje nieba.
Spotkanie będzie się składało z dwóch części. Najpierw o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5) rozpoczną się prelekcje o tematyce astronomicznej. Pierwszą pt. "Wyprawa do Zmiennicy śladami Jana Winiarskiego" poprowadzi Grzegorz Kiełtyka. Opowie o wyprawie inspirowanej pieszą wycieczką do Zmiennicy, którą w czasie II wojny światowej odbył Jan Winiarski (wieloletni prezes Krośnieńskiego Oddziału PTMA), w celu spotkania prof. Stefana Piotrowskiego - wybitnego astronoma.
Drugi wykład pt. "Obserwacje prawie całkowitego zaćmienia Słońca w północnej Szkocji" przedstawi Mariusz Krukar. Obserwacje miały miejsce 20 marca br. w regionie Highlands, w miejscu oddalonym zaledwie 295 km od przebiegu pasa całkowitego zaćmienia, gdzie tarcza słoneczna została przysłonięta w 97 procentach. Będzie też mowa o walorach krajobrazowych Szkocji. Region Highlands położony jest w strefie Gór Kaledońskich. Jest to obszar o rzeźbie polodowcowej z liczną obecnością fiordów. Surowy klimat sprawia, że góry wznoszące się na wysokość niespełna 1000 m n.p.m. odznaczają się gdzieniegdzie alpejskim charakterem.
Gwóźdź programu "Podniebnych podróży" to jednak obserwacje nieba. Na płycie Rynku stanie kilka teleskopów, a członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Oddział w Krośnie będą przybliżać uczestnikom obserwowane zjawiska.
Początek obserwacji zaplanowano na godz. 20.15, ale wszystko uzależnione będzie od warunków pogodowych. Jeśli aura pozwoli, o tej porze będzie można zobaczyć dwie planety: Wenus i Jowisza.
- Wenus będzie w kwadrze, czyli połowę tarczy będziemy widzieć bardzo oświetloną. Przy Jowiszu przede wszystkim widoczne będą jego księżyce - cztery największe księżyce, pierwsze ciała niebieskie odkryte przy pomocy teleskopu przez Galileusza w 1610 roku. Na pewno będą też widoczne pasy na Jowiszu, stworzone przez chmury w jego atmosferze oraz sama tarcza planety - wylicza Mariusz Świętnicki, pasjonat astrofotografii. - Jowisz, w porównaniu z Księżycem oglądanym gołym okiem na niebie, w powiększeniu około 100-krotnym będzie 4-5 razy większy. Wenus będzie trochę mniejsza - opisuje.
Dla wytrwałych będzie coś wyjątkowego: - Późną nocą wschodzi Saturn - piękna planeta z pierścieniami. Nie sądzę jednak, aby w poniedziałek to spotkanie tak mocno się przeciągnęło - wątpi Świętnicki.
- Będzie to już trzecia edycja "Podniebnych podróży". Pierwszy raz się nie udało, na obserwacje nie pozwoliła pogoda. Ale podczas drugiej edycji przewinęło się około 500 osób. Cieszyło się to bardzo dużym zainteresowaniem - wspomina Łukasz Stachurski z Muzeum Rzemiosła. - Ludzie przynosili nawet własne teleskopy. Tym razem też można je przynieść. Wszystkich serdecznie zapraszamy.
W Krośnie miłośników astronomii przybywa. Coraz więcej osób kupuje urządzenia do obserwacji nieba. Nie każdy jednak wie, jak się nimi posługiwać. Spotkanie w poniedziałek będzie szansą na zdobycie cennych rad od profesjonalistów. - Będziemy cały czas dyżurować przy teleskopach, jeśli ktoś będzie miał jakieś pytania, chętnie odpowiemy - zapewnia Mariusz Świętnicki.
Zarówno wstęp na prelekcje, jak i na obserwacje jest bezpłatny.