ARCHIWUM 1999-2017

Koniec nauki. Dla najlepszych nagrody

Skończył się rok szkolny, dzieci i młodzież mogą odpoczywać. Dla wielu krośnieńskich uczniów to odpoczynek zasłużony - osiągnęli więcej niż ich przeciętni rówieśnicy. Najlepszych nagrodził prezydent.
Redakcja Portalu
W piątek (26.06) skończył się rok szkolny

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań i nagród za osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. Tradycyjnie, młodych krośnian docenił prezydent.

W tym roku przyznał aż 185 nagród - to bony książkowe, karnety na baseny, do artKina, na imprezy organizowane przez RCKP. Wartość przyznanych nagród przekracza 31 tys. zł. We wtorek (23.06) odebrali je uczniowie krośnieńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Najwyższe wyróżnienie - nagrodę Primus Inter Pares 2015 otrzymało dwóch uczniów: Weronika Bykowska i Krzysztof Grądalski.

W tym roku nagroda Primus Inter Pares 2015 powędrowała do Weroniki Bykowskiej i Krzysztofa Grądalskiego

Krzysztof Grądalski to uczeń klasy III Gimnazjum Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika, czterokrotny laureat wojewódzkich konkursów przedmiotowych: fizycznego, biologicznego, chemicznego  i języka niemieckiego. Za swoje osiągnięcia otrzymał statuetkę Mądrej Sowy. Z kolei Weronika Bykowska - uczennica Gimnazjum Nr 3 - otrzymała statuetkę Sportowca Roku. Zasłużyła na nią swymi rezultatami w najbardziej prestiżowych zawodach sportowych w strzelectwie sportowym na szczeblu ogólnopolskim, jest członkinią kadry narodowej.

Szczególne powody do zadowolenia mają krośnieńscy gimnazjaliści. Lepiej niż dobrze napisali swój egzamin.

Tegoroczny egzamin gimnazjalny został przeprowadzony pod koniec kwietnia (21-23.04). Każdy gimnazjalista musi do niego przystąpić, bo to warunek ukończenia szkoły, a wynik ma wpływ na przyjęcie do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej.

Statystyczny gimnazjalista z Krosna z języka polskiego uzyskał 69,7 procent punktów, z historii i wiedzy o społeczeństwie - 71,1 proc., z matematyki - 57,4 proc., z przedmiotów przyrodniczych - 58,2 proc. - Młodzi krośnianie spisali się znakomicie - podsumowuje magistrat. - Ich wyniki są wyższe od wyników szkół z województwa podkarpackiego i znacznie wyższe niż średnia krajowa.

Najlepiej w testach wypadli gimnazjaliści z Gimnazjum Dwujęzycznego im. M. Kopernika. Świetnie napisali matematykę - zdobyli średnio prawie dwa razy więcej punktów niż rówieśnicy w kraju - 85,2 proc. Bardzo dobrze poszło im także z pozostałymi przedmiotami - z zadań z języka polskiego osiągnęli średnio - 82,8 proc., z historii i wiedzy o społeczeństwie 87,7 proc., a z przedmiotów przyrodniczych - 80,3 proc.

Tradycyjnie świetne wyniki we wszystkich przedmiotach osiągnęli także gimnazjaliści z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej i Gimnazjum Katolickiego. Z dużych szkół prowadzonych przez miasto najlepiej spisali się uczniowie Gimnazjum nr 4.

Gimnazjaliści sprawdzali też swoją wiedzę z języków obcych, na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Najwięcej uczniów pisało podstawowy angielski - ich średni wynik to 73,3 proc. (kraj - 67). Tylko w jednej szkole - Gimnazjum Dwujęzycznym pisali egzamin z języka francuskiego - zdobyli 100 procent punktów (74 kraj). Popracować natomiast trzeba nad językiem niemieckim - tu krośnieńscy gimnazjaliści osiągnęli słabszy od krajowego wynik - 53,7 procent punktów (57 kraj).

(red.), (um)