W ciągu 10 lat liczba uczniów w Krośnie spadła o ponad 4 tysiące. W roku szkolnym 2015/2016 będzie uczyło się tu ponad 12 tys. uczniów, a nad ich edukacją będzie czuwać ponad tysiąc nauczycieli.
- Ze względu na to, że sześciolatki poszły do szkół, w przedszkolach spadła liczba uczniów, a zwiększyła się w szkołach podstawowych - informuje Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna. Niepokojąca sytuacja jest natomiast w Szkole Podstawowej nr 1. - Po raz kolejny nie dokonała planowego naboru, w szkole zostają tylko dzieci w klasie 5 i 6 - łącznie 22 uczniów. Jeżeli tak będzie dalej, szkoła będzie "wygaszona".
Liczba uczniów w gimnazjach utrzymuje się na poziomie sprzed roku, podobnie jest w przypadku szkół ponadgimnazjalnych.
Rekrutacja w tych ostatnich szczególnie cieszy władze miasta. - Przy demografii, która w powiecie czy innych obszarach z roku na rok jest wyraźnie malejąca, utrzymanie liczby uczniów na tym poziomie jest bardzo dobrym osiągnięciem - podkreślają. Ogółem w szkołach ponadgimnazjalnych uczyć się będzie blisko 5400 uczniów, w klasach pierwszych prawie 1600. Co zaskakujące, aż 1196 kandydatów, czyli 75 procent ogółu przyjętych, to osoby spoza miasta.
- To jest wskaźnik dla miasta niesamowicie istotny. Każdy uczeń to subwencja państwowa - cieszy się Bronisław Baran. Dziwi się innym samorządom, które niechętnie przyjmują do swoich szkół uczniów z innych miejscowości twierdząc, że to obciążenie dla budżetu: - Jeżeli samorząd ma system finansowania oświaty zorganizowany jak dziurawe sito, nie ma poukładanej struktury, zasady finansowania połączonej z efektywnością, to ten samorząd ma problemy. Nam subwencja pozwala utrzymać szkoły, prowadzić je i rozwijać się. W naszym interesie jest to, żeby jak najwięcej uczniów przyszło do szkół. Chcemy, żeby one miały z kim pracować. Robimy co możemy, żeby warunki były dobre, inwestujemy w wyposażenie, place zabaw, boiska.
Podręczniki do szkoły w tym roku szkolnym otrzymają uczniowie klas pierwszych i drugich szkół podstawowych. - Pierwszaki będą korzystać z elementarza, który szkoły otrzymały w ubiegłym roku szkolnym, natomiast dla uczniów klas drugich będą nowe podręczniki. Łącznie dyrektorzy krośnieńskich szkół zamówili 619 egzemplarzy. Podręczniki są już w szkołach. Dzieci te otrzymają nieodpłatnie także podręczniki do nauki języka obcego i materiały ćwiczeniowe - informuje magistrat.
Darmowe podręczniki i materiały ćwiczeniowe przewidziano także dla klas IV szkół podstawowych i I gimnazjów. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - techników i zasadniczych szkół zawodowych - zakupiono podręczniki do kształcenia zawodowego. Są własnością szkoły - będą wypożyczane na czas nauki.
W ramach opracowanego w Krośnie programu wyrównywania szans edukacyjnych, miasto chce refundować koszty dojazdu do szkół ponadgimnazjalnych. - Będzie to dofinansowanie kosztów zakupu biletów miesięcznych dla uczniów klas pierwszych - informują władze miasta. Warunkiem otrzymania pomocy jest frekwencja: - Uczeń, który w miesiącu rozliczanym wykaże się 100-procentową frekwencją, otrzyma 50 procent wartości zakupionego biletu miesięcznego, a uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych opuścił część zajęć, otrzyma refundację proporcjonalnie do dni nauki, w których był obecny w szkole - tłumaczy Miasto.
Na przyjęcie uczniów szkoły są też przygotowane w sensie technicznym. - Kończymy projekt termomodernizacji obiektów oświatowych na ponad 7 mln zł. Dociepliliśmy, wymieniliśmy stolarkę, instalacje w 13 obiektach. Dyrektorzy wykonali remonty na kwotę blisko 900 tys. zł. Częściowo było to przeprowadzone w akcji "50/50" - 50 procent finansów zdobył dyrektor, 50 otrzymał od prezydenta - informuje Bronisław Baran.
Jeszcze w tym roku gotowe będzie boisko wielofunkcyjne przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, w przyszłym roku przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5.