Nagrody Gospodarcze zostały wręczone we wtorek (27.10). Okazją do ich wręczenia stało się zorganizowane przez prezydenta Krosna Forum Gospodarcze, którego tematem przewodnim były zewnętrzne źródła finansowania projektów inwestycyjnych dla przedsiębiorców oraz oferta inwestycyjna Krosna.
Udział w konkursie o Nagrodę Gospodarczą był bezpłatny. Mogły w nim uczestniczyć firmy, które posiadają siedzibę lub prowadzą działalność gospodarczą na terenie Krosna, przestrzegają przepisów prawa i nie posiadają zaległości w płatnościach o charakterze publiczno-prawnym.
- Chcemy w ten sposób promować wyróżniające się firmy, które inwestują, wdrażają innowacje i tworzą nowe miejsca pracy na terenie Krosna oraz osiągają sukcesy eksportowe, co wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku miasta - wyjaśnia Piotr Przytocki.
Regulamin przewidywał cztery kategorie konkursowe: "Inwestor" - za zrealizowanie inwestycji na terenie Krosna, "Innowator" - za wdrożenie innowacji w ramach działalności prowadzonej na terenie Krosna, "Pracodawca" - za utworzenie nowych miejsc pracy na terenie Krosna, "Eksporter" - za sukcesy osiągane na rynkach międzynarodowych. Statuetkę Nagrody Gospodarczej zaprojektował i wykonał krośnieński artysta Maciej Habrat. Statuetka jest wykonana ze szkła, w którym zatopione jest złoto, układające się w zarys dzwonnicy kościoła farnego.
Kryterium decydującym o przyznaniu nagrody w kategorii "Inwestor" była wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych na terenie Krosna.
Zwycięzcą jest firma Splast Sp. z o.o. Sp.k. - To firma, która w latach 2012 - 2014 poniosła największe nakłady inwestycyjne. Firma ta zainwestowała ponad 40 milionów złotych i utworzyła w Krośnie 85 nowych miejsc pracy. Dziś wiemy, że na tym nie koniec - w planie jest kolejna inwestycja - zdradził Tomasz Soliński, prowadzący uroczystość wręczania Nagród Gospodarczych.
Laureat jest jednym z najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie. To kluczowy dostawca tworzyw sztucznych dla motoryzacji, branży elektronicznej, AGD, kosmetycznej i budowlanej oraz czołowy europejski producent profesjonalnego sprzętu do utrzymania czystości.
- Z wielkim szacunkiem i uznaniem wręczam panu tę statuetkę. Niech to będzie dowód uznania dla wysiłków i osiągnięć, które ma pan za sobą - mówił Piotr Przytocki wręczając nagrodę.
- Wywodzę się z Jedlicza. Mam ponad 26 lat pracy i duże doświadczenie w zakresie współpracy z samorządami, ale to co się dzieje w Krośnie, to jest klimat do dobrej współpracy i za to serdecznie chcę podziękować - mówił właściciel firmy Tadeusz Sanocki. Przy okazji zdradził co boli przedsiębiorców najbardziej. - Nie ma zjazdu w Pilźnie z autostrady. Dobrze byłoby jeszcze powalczyć, bo inne regiony maja po dwa, trzy zjazdy. Tu apel do władz wojewódzkich, bo troszkę nas zostawili.
W kategorii "Innowator" była brana pod uwagę liczba i skala wprowadzonych rozwiązań innowacyjnych.
- Zwycięzca utworzył w Krośnie dział badawczo-rozwojowy, który opracował wiele rozwiązań innowacyjnych w skali światowej - podkreśla Tomasz Soliński. To FA Krosno - producent sprężyn gazowych. W latach 2012 - 2014 firma zainwestowała w Krośnie ponad 16 milionów złotych.
- To wyróżnienie dla całego zespołu, mamy znakomitych inżynierów głównie pochodzących z Krosna. Ciężko pracowaliśmy i to jest dla nas wspaniałe, że zostaliśmy tutaj docenieni - mówił Leszek Waliszewski, prezes zarządu FA Krosno. Pochodzi z Gdańska, w 2006 roku wraz z dwójką przyjaciół odkupił od Delphi linie produkcyjne do produkcji sprężyn gazowych. Zamieszkał w Krośnie. - Mieszkałem w wielu miejscach, pobyt w Krośnie jest najdłuższym w jednym miejscu od kiedy skończyłem studia. Czuję się tutaj jak w domu. Tu jest wspaniała atmosfera do robienia biznesu. Szereg znakomitych instytucji wyróżnia Krosno jako wspaniałe miejsce do inwestowania. Ja mam swój subiektywny ranking - jak byłem w Delphi odpowiedzialny za rozwój w Polsce, mieliśmy w Polsce siedem lokalizacji. Krosno stwarza najlepsze warunki i to w każdym obszarze.
FA Krosno S.A. została laureatem Nagrody Gospodarczej także w kategorii "Eksporter". Eksportuje swoje produkty do 23 krajów świata, a wartość eksportu w ubiegłym roku to ok. 14 mln euro.
Kontynuując wątek dostępności komunikacyjnej Krosna, która dla wielu przedsiębiorców jest decydująca przy wyborze lokalizacji inwestycji, prezes FA Krosno stwierdził: - Oczywiście wygodnie jest mieć autostradę, drogę ekspresową, natomiast biznes wygrywa się jakością produktu i kosztami. Koszty transportu, czy są droga podrzędną, czy autostradą są minimalnie różne - to któreś miejsce po przecinku. Może bardziej jest to istotne dla prezesów, dyrektorów, którzy raz do roku przyjadą do fabryki i jak się przejadą autostradą to mają lepsze wrażenia, ale konkurencyjność jest kompletnie inna.
W kategorii "Pracodawca" kryterium przyznania nagrody był przyrost liczby miejsc pracy na terenie Krosna w okresie od 2012 r. do 30 czerwca 2015 r.
- Zwyciężyła firma, która od wielu lat jest motorem lokalnej gospodarki. To firma z kapitałem amerykańskim, działająca w branży lotniczej. Specjalizuje się w produkcji części, podzespołów oraz podwozi lotniczych do samolotów cywilnych i wojskowych, m.in. boeing, airbus, bombardier, gulfstream, F-16, F-35, F-18. W latach 2012 - 2015 utworzyła w krośnieńskiej fabryce 118 nowych etatów. Firma zatrudnia w Krośnie w sumie 579 osób - poinformował Tomasz Soliński. To Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o.
- To jest nagroda dla wszystkich pracowników, to ich solidna, wydajna praca powoduje, że nasza firma się rozwija. To dzięki temu zdobyliśmy zaufanie naszego inwestora - to jest kooperacja amerykańska. Nie było to łatwe, ale wiedzą, widzą co robimy i dzięki temu inwestują w nas - mówił Mariusz Tomiak, dyrektor generalny Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o.
Regulamin przewidywał możliwość przyznania nagród specjalnych w trybie pozakonkursowym. Taką właśnie prezydent Krosna przyznał Krośnieńskim Hutom Szkła Krosno S.A.
- To firma, która działa w krośnie od ponad dziewięćdziesięciu lat. Jest jednym z największych krośnieńskich pracodawców i w sposób wyjątkowy kreuje wizerunek naszego miasta w kraju i za granicą. Pomimo że znajduje się w stanie upadłości, zatrudnia, inwestuje, odnosi sukcesy. Nagroda jest dowodem uznania za przezwyciężenie trudności związanych z kryzysem gospodarczym - swój wybór uzasadniał Piotr Przytocki.
- Zastaliśmy hutę bez płynności finansowej, w stanie opłakanym jeżeli chodzi o inwestycje - wspomina Piotr Kandefer, zastępca dyrektora generalnego KHS Krosno SA. - Naszym zadaniem było - przy mądrości sądu, który wyraził zgodę na prowadzenie działalności - poukładać hutę, aby prowadziła działalność z zyskiem i aby syndyk mógł sprzedać hutę jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a nie jako puste nieruchomości. Program realizujemy, konkurujemy na rynkach. Plan syndyka jest już realizowany. Właśnie akcje Krosglassu i Huty Jasło [spółki zależne KHS - przyp. red.] znalazły inwestora krajowego. Następnym krokiem pewnie będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, czyli zakład przy ul. Tysiąclecia. Mamy nadzieję, że to będzie inwestor branżowy, który pozwoli na dalsze istnienie huty niezależnie od tego czy syndyk w hucie będzie czy też nie.
KHS zatrudniają około 2 200 osób. W ostatnim czasie zatrudnienie zwiększyło się o około 250 osób.
Prezydent przyznał też Wyróżnienie Specjalne - otrzymała je firma EcoLine Piotr Potocki. - Ta firma wiele znaczy dla miasta. Może być przykładem do naśladowania i inspiracją dla każdego, kto zaczyna swój biznes. Właściciel firmy rozpoczął od niewielkiej, kilkuosobowej działalności, dziś zatrudnia ok. 30 osób i ciągle zwiększa zatrudnienie. Finalizuje inwestycję w krośnieńskiej specjalnej strefie ekonomicznej. Wdraża innowacyjną technologię produkcji urządzeń do malowania proszkowego.
- Dziękuję przede wszystkim pracownikom, ponieważ dzięki zaangażowaniu, ich mocnej i solidnej pracy rozwijamy się. Dzięki inwestycji, którą stworzyliśmy w strefie, nasze zatrudnienie wzrasta. Wcześniej nawet nie myśleliśmy, że tak mała firma może zaistnieć w strefie ekonomicznej. Dzięki namowom ze strony urzędu miasta zdecydowaliśmy się na tę inwestycję i przy bardzo dużej pomocy urzędu realizujemy swoją strategię rozwoju na rynku polskim i planujemy na rynku europejskim - powiedział Piotr Potocki.
W Forum Gospodarczym wzięło udział około 120 osób. W planach są kolejne tego typu spotkania. - Każdego, kto jest zainteresowany rozwojem działalności gospodarczej na terenie Krosna serdecznie zapraszam do kontaktu i bezpośredniego spotkania. Jesteśmy otwarci na potrzeby i sugestie przedsiębiorców, pomagamy i doradzamy we wszystkich kwestiach związanych z inwestowaniem w Krośnie - podkreśla Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna. Tymi sprawami zajmuje się Wydziału Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta.