Gdy dotkniesz tkaninę w odpowiednim miejscu, umieszczone na niej kwiaty zaczną się kręcić. Gdy przejedziesz palcem wzdłuż namalowanego wzoru – odtworzy przyjemną melodię. Potrafi również krzyczeć, mówić „nie” i wydawać polecenia.
Tak działa interaktywny obrus, który znajduje się w Biurze Wystaw Artystycznych. Tkanina ożywa po dotknięciu lub znalezieniu odpowiedniego połączenia między elementami. W efekcie zaczyna się poruszać lub wydawać przeróżne dźwięki, np. tkackiego krosna.
Wszystko dzieje się za sprawą specjalnych materiałów i nowoczesnych technologii ukrytych pod stołem. Do stworzenia obrusu wykorzystano tkaniny i nici przewodzące, farbę przewodzącą Bare Conductive oraz mikrokontrolery Arduino, czyli małe komputery wykorzystywane m.in. w robotyce.
Każda z pięciu części obrusu została stworzona w BWA przez inną artystkę lub grupę artystek z całej Polski. Odwiedziły one Krosno we wrześniu i wzięły udział w warsztatach „tech_stylia”. Najpierw nauczyły się programować, a następnie konstruować interaktywne tkaniny.
Jak działa stworzone przez nie dzieło, można zobaczyć do 20 października w BWA (ul. Portiusa 4) lub obserwować online poprzez stronę techstylia.pl.
Ożywienie lnianego obrusu było częścią projektu „Krosno doświadczalne – wątki historii wzorem przyszłości”. – Odnosimy się w nim do postaci Jana Szczepanika i tradycji tkackich Krosna – mówi Martyna Karpowicz, koordynatorka projektu. - Jego wynalazki z dziedziny tkactwa były blisko związane z pierwszymi komputerami i programowaniem.
W ramach projektu odbędą się również wykłady: