INWESTYCJE

5 milionów litrów wody. Zbiorniki na czarną godzinę

W Krośnie na szczycie wzgórza, na którym ciągnie się ul. Okrzei, nieopodal stacji meteorologicznej znajdują się dwa usypane kopce. Umieszczone są tam ważne dla miasta zbiorniki z wodą. Obecnie trwa obok nich budowa trzeciego, który poprawi bezpieczeństwo i zapewni niezawodność dostaw wody w mieście.
Damian Krzanowski
Dwa charakterystyczne kopce znajdują się na ulicy Okrzei, na szczycie górki za parkiem na Zawodziu
Damian Krzanowski

fot. Damian Krzanowski

Takie betonowe zbiorniki buduje się w najwyższych punktach w mieście, żeby woda mogła grawitacyjnie spływać do odbiorcy. Pełnią funkcję magazynową oraz wyrównują ciśnienie w sieci wodociągowej. Dzięki nim praca pomp na ujęciu wody, bez względu na porę dnia, jest równomierna. W okresie dużego poboru wody, w godzinach popołudniowych, zbiorniki się opróżnia. Ponownie są napełniane w nocy. W Krośnie takie obiekty powstały na ulicy Okrzei w latach 60. Każdy z nich ma pojemność 1400 m3.

Znajdująca się woda w zbiornikach zasila sieć wodociągową
damian krzanowski

- Zbiorniki stanowią bufor bezpieczeństwa na wypadek wystąpienia okresowego deficytu wody. W razie awarii ujęcia, przy założeniu że są jedynym źródłem, zapewniają 6-7 godzin ciągłej dostawy wody dla mieszkańców – mówi Roman Galik, kierownik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji MPGK Sp. z o.o. w Krośnie.

Obecnie trwają prace przy budowie trzeciego, największego zbiornika. Nowy obiekt o konstrukcji żelbetowej ma średnicę 26 m i pojemność 2000 m3. Wartość prac to 3,5 mln zł, zakończą się w połowie przyszłego roku. 

Prace przy budowie trzeciego zbiornika są zaawansowane w 80%
damian krzanowski

- Budowa zbiornika jest kolejną inwestycją, po magistrali wodociągowej Rymanów – Iskrzynia, która wpłynie na niezawodność funkcjonowania naszego systemu zaopatrzenia w wodę – podkreśla Janusz Fic, prezes MPGK – Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

W sumie trzy zbiorniki będą mogły pomieścić 4800 m3 wody, to aż 4,8 mln litrów. Ten zapas w przypadkach awaryjnych wystarczy nawet na kilkanaście godzin zaopatrzenia mieszkańców w wodę.