ZDARZENIE

Dziwna woń w całym mieście. Rafineria w Jedliczu: To nie od nas

W czwartek (27.08) w godzinach popołudniowych i wieczornych na terenie całego Krosna unosił się niezidentyfikowany zapach przypominający woń gazu lub ropy. Mieszkańcy skarżyli się na złe samopoczucie, a strażacy i pogotowie gazowe próbowali ustalić, skąd pochodzi fetor. Bezskutecznie, jednak pojawiło się kilka teorii na ten temat.
Redakcja Portalu
Działania straży i pogotowia gazowego trwały kilka godzin. Źródła zapachu nie udało się ustalić
Damian Krzanowski

Zgłoszenia służby zaczęły odbierać po godzinie 16:00. Mieszkańcy skarżyli się na bóle głowy i mdłości.  Straż pożarna i pogotowie gazowe zostały postawione w stan gotowości, obawiano się, że to awaria. Strażacy interweniowali na kilku ulicach, m.in. na ul. Wyzwolenia, Kopalnianej, czy Podkarpackiej. Silna woń była wyczuwalna również na osiedlu Turaszówka, Markiewicza czy dzielnicy Polanka. Działania trwały przez wiele godzin.

Pod wpisem na naszym fanpage'u na Facebooku pojawiło się sporo teorii na temat tego, skąd pochodzi zagadkowy zapach.

Trop 1: oczyszczalnia ścieków w Krośnie

Jedni stwierdzili, że z oczyszczalni z Krosna. Przy odpowiedniej zmianie ciśnienia dochodzi do tzw. „odgazowania” ścieków, w których obecne są głównie związki siarki. Jednak na terenie zakładu woń nie była wyczuwalna, a w czwartek (27.08) ciśnienie było stabilne.

Oczyszczalnia ścieków w Krośnie
adrian krzanowski

Trop 2: próby szczelności nowego gazociągu

Inni mieszkańcy wskazywali, że fetor może być wynikiem awarii gazociągu lub prób nowej linii przesyłowej gazu Strachodzina - Pogórska Wola. Zaprzecza temu Tomasz Pietrasiński z Gaz-Systemu. - Zaistniała sytuacja nie miała związku z naszą infrastrukturą przesyłową ani nowym gazociągiem. Jeśli był wyczuwalny „zapach gazu” to znaczy, że był to gaz nawoniony, który nie jest transportowany siecią przesyłową – tłumaczy.

Miejsce budowy nowego gazociągu w Spornem koło Krosna
kacper krzanowski

Strażacy wykluczyli awarię, ale nie udało im się ustalić źródła zapachu i jego przyczyny. – Nasze czujniki i mierniki nie pokazywały stężenia gazu – mówi mł. bryg. inż. Dariusz Gruszka, rzecznik PSP Krosno.

Trop 3: rafineria Jedlicze

Natomiast pogotowie gazowe, które również prowadziło działania, wykluczyło, żeby to był gaz czy inna substancja. Według niego nieprzyjemny zapach prawdopodobnie pochodzi z rafinerii w Jedliczu. Bowiem przy zachodnim wietrze, a w czwartek (27.08) taki właśnie wiał, specyficzny zapach roznosi się po okolicy. Wiedzą o tym dobrze mieszkańcy Jedlicza, Potoku i Dobieszyna. 

Rafineria nafty w Jedliczu
Rafineria w Jedliczu / orlen południe

W piątek (28.08) do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, delegatura w Jaśle wpłynęła informacja o utrzymującym się od ok. 1,5 tygodnia uciążliwym zapachu w rejonie miasta Jedlicze.  – Obecnie zgłoszenie jest analizowane celem podjęcia odpowiednich działań, m.in. ustalenia źródła uciążliwości. Możliwe jest także przeprowadzenie kontroli w trybie interwencyjnym - mówi Katarzyna Piskur, rzecznik rzeszowskiego WIOS-iu. Dodaje, że w przypadku zgłoszeń związanych z uciążliwościami związanymi z naruszaniem przez zakłady przepisów ochrony środowiska, WIOŚ w Rzeszowie podejmuje również współpracę z innymi służbami oraz organami ochrony środowiska.

Makieta rafinerii nafty w Jedliczu
Rafineria w Jedliczu / Orlen południe

Rafineria w Jedliczu uspokaja, że nie doszło u nich do żadnych awarii i zaprzecza, że zapach w Krośnie pochodzi od nich. - Wszystkie instalacje poddawane są regularnym przeglądom, a ewentualne nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu usuwane natychmiast - mówi Michał Chojnacki z Orlen Południe. - Nie zanotowaliśmy również w ostatnim czasie zwiększonej emisji zapachów typowych dla przerobu ropy naftowej. Obecnie instalacje do przerobu są w trakcie postoju technologicznego.

Mieszkańcy Jedlicza i okolic potwierdzili nam jednak, że w czwartek (27.08) w okolicy czuć było wyjątkowo silny fetor.

Trop 4 : utylizacja odpadów

Podobne przypadki zapachu gazu w mieście miały miejsce w Rzeszowie i Kaliszu. W 2012 roku w Rzeszowie odpowiedzialna za fetor była jedna z firm, która utylizowała pojemniki z nawaniaczem do gazu. Nie stanowiło to zagrożenia dla mieszkańców.

W Kaliszu źródło zapachu znajdowało się na terenie magazynu przy ul. Wrocławskiej, gdzie działa firma zajmująca się sortowaniem odpadów przemysłowych.

Również na terenie rafinerii Jedlicze znajduje się spalarnia odpadów przemysłowych i medycznych Raf-Ekologia. - Woń nie unosi się od nas, chociaż często jesteśmy o to oskarżani przez radnych i mieszkańców - zapewnia Janusz Nagnajewicz, prezes firmy. - Cały czas przeprowadzamy ten sam proces, który nie wydziela żadnych zapachów. 

Trop 5: zjawisko sejsmiczne

Okazuje się też, że intensywny zapach przypominający woń gazu, może zwiastować trzęsienie ziemi. W lipcu i sierpniu tego roku nieprzyjemny i drażniący zapach unosił się w Tokio. Urządzenia monitorujące jakość powietrza nie wykryły niczego niepokojącego. Sejsmolog stwierdził, że takie zapachy wydobywają się z głębi ziemi, a nie z zakładów przemysłowych i mogą zwiastować trzęsienie ziemi. Taka woń pojawiała się m.in. przed wcześniejszymi wstrząsami w Japonii czy Nowej Zelandii.

- Trudno porównywać nas do Japonii, która znajduje się w strefie sejsmicznej – mówi prof. Jan Lubaś z Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie, oddział w Krośnie. – My mamy stabilny kontynent i płytę. Źródła zapachu trzeba szukać gdzie indziej – dodaje. 

Prosimy o pomoc

W wykryciu źródła nieprzyjemnego zapachu w przyszłości prosimy o pomoc naszych Czytelników. Do dyspozycji jest nasz telefon: 13 493 44 44,  e-mail: redakcja@krosno24.pl oraz Gorąca Linia.

Aktualizacja z 14.01.2021

We wrześniu 2020 roku inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska na wniosek jednego z mieszkańców gminy przeprowadzili kontrolę w Orlen Południe S.A. Zakład Jedlicze. Skontrolowali instalacje technologiczne oraz energetyczne eksploatowane przez zakład w okresie od 21 do 28 sierpnia 2020 roku. W tym czasie na terenie Jedlicza unosił się nieznośny zapach.

Inspektorzy ustalili, że instalacje Regeneracji Olejów Odpadowych, Produkcji Rozpuszczalników, Destylacji Rurowo-Wieżowej w kontrolowanym okresie nie były wykorzystywane ze względu na postój technologiczny.

Natomiast Instalacja Spalania Paliw została wyłączona 26 września 2020 roku ze względu na remont. Na podstawie zapisów systemów kontroli inspektorzy nie stwierdzili anomalii w jej funkcjonowaniu.