FUNDUSZE
"Krosno to dojrzały mężczyzna”. Pierwsze efekty starań o fundusze norweskie
Eksperci, pracownicy Urzędu Miasta oraz osoby wyznaczone przez mieszkańców pracują nad projektem, dzięki któremu Krosno może zdobyć do 10 milionów euro na poprawę jakości życia. Przedstawiono pierwsze wnioski z ich spotkań. Dzięki temu mieszkańcy mogą sprawdzić, na jakie działania miasto położy nacisk w najbliższych latach.
Redakcja
Portalu
Zespół ekspertów podczas warsztatów poświęconych określaniu profilu miasta
Adrian Krzanowski
Kim jest Krosno dzisiaj? To przystojny, zadbany i wysportowany mężczyzna. Do tego przedsiębiorczy, pracowity oraz zdecydowany. Ceni sobie tradycję, wykształcenie i bezpieczeństwo. Zyskuje przy lepszym poznaniu. Nie jest bez wad - zbytnia powierzchowność, mała wnikliwość i poleganie tylko na własnej opinii to także jego cechy.
Tak scharakteryzowano miasto podczas ostatnich warsztatów nad projektem „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO”. Pisaliśmy o nim tutaj. Projekt weźmie udział w konkursie, w którym uzyskać można nawet 10 milionów euro ze środków tzw. funduszy norweskich. Pieniądze mają rozwinąć miasto i poprawić jakość życia mieszkańców.
Personifikacja Krosna jako osoby to nie jedyne wnioski dotyczące miasta, które wysnuto podczas ostatnich spotkań twórców projektu. Określono również funkcje, które miasto spełnia. Należą do nich:
- handlowo-usługowa,
- kulturalno-turystyczna,
- edukacyjna,
- przemysłowa,
- rekreacyjna,
- administracyjna.
Aby rozwijać funkcje Krosna, wyznaczono czynniki, które mają na to istotny wpływ. Są to elementy, które mają przełamać dzisiejszy stan miasta:
- angażowanie mieszkańców w tworzenie przestrzeni wspólnych;
- współpraca;
- informowanie - promocja - marka;
- integracja działań;
- zatrzymanie mieszkańców;
- dostępność komunikacyjna;
- rozwój usług;
- tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy;
- dostępność mieszkań;
- kształcenie i przygotowanie wykwalifikowanej kadry pracowników.
Oceniono, że oferta sklepów wielkopowierzchniowych ma duże znacznie dla mieszkańców, ale nie jest to produkt o najwyższym potencjale rozwoju
damian krzanowski
Podczas warsztatów wyodrębniono także produkty Krosna, czyli dobra materialne, usługi, miejsca, organizacje lub pomysły, które miasto oferuje mieszkańcom, turystom lub osobom z zewnątrz. Jest ich blisko 70. Cała lista znajduje się tutaj.
Poniżej wyminiono te produkty, których potencjał oceniono najwyżej i to na nich mają skupiać się działania miasta w przyszłych latach:
- Oferta Krosna dla inwestorów (w ujęciu kompleksowym, obejmującym tereny Strefy Inwestycyjnej „Krosno – Lotnisko” oraz perspektywiczną strefę aktywności gospodarczej na terenie byłego lotniska w Targowiskach, kapitał ludzki – dobrze przygotowane kadry i zachęty inwestycyjne miasta);
- Oferta edukacyjna Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie o zasięgu subregionalnym, w tym nowe kierunki na poziomie magisterskim;
- Tętniące życiem bulwary nad Wisłokiem;
- Ekologiczne budownictwo komunalne/czynszowe, oferta mieszkań dla młodych;
- Program likwidacji źródeł niskiej emisji;
- Tu się żyje! Ciąg otwartych przestrzeni publicznych, terenów zielonych, miejsc spotkań, co najmniej w każdej dzielnicy/osiedlu;
- Oferta edukacyjna krośnieńskich szkół zawodowych i technicznych odpowiadająca na potrzeby lokalnych przedsiębiorców;
- Oferta cyklicznych, rozpoznawalnych imprez o zasięgu ponadregionalnym (Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe oraz impreza towarzysząca Balony nad Krosnem, Karpackie Klimaty – w nowej odsłonie i Portius Festival, Young Arts Festival, Wjazd Króla, pikniki lotnicze i motoryzacyjne – Speedland Festival);
- Oferta edukacyjna krośnieńskich szkół średnich;
- Oferta kulturalna dla mieszkańców Krosna i miejscowości sąsiednich (oferta BWA, oferta RCKP, Centrum Dziedzictwa Szkła, muzea, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej).
To tylko niewielka część projektu. Zespoły wciąż będą się spotykać, analizować i tworzyć pomysły na rozwój miasta. Ostatnie warsztaty (9.07) dotyczyły ożywiania Rynku.
ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU: