PRZEDSZKOLA

Powrót do przedszkoli i żłobków, ale nie dla wszystkich dzieci

W najbliższy poniedziałek (11.05) otwarte zostaną krośnieńskie żłobki i przedszkola. Obecnie są one przygotowywane na powrót wychowanków. Jednak nie wszystkie dzieci będą mogły od razu do nich wrócić.
Redakcja Portalu
Dzieci powoli będą wracać do żłóbków i przedszkoli
PIXABAY

Rząd umożliwił otwarcie żłobków i przedszkoli od 6 maja, jednak ostateczna decyzja należała do samorządów. Magistart poinformował, że w Krośnie zostaną otwarte 11 maja

Placówki są obecnie dostosowywane do wymogów sanitarnych zalecanych przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) i przygotowywane na bezpieczne przyjęcie swoich wychowanków. 

Liczba dzieci, które będą mogły wrócić do placówek, jest ograniczona. Grupa przedszkolna może liczyć maksymalnie 12 dzieci, a minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć nie może być mniejsza niż 4 m² na jedno dziecko i każdego opiekuna.

Do 5 maja w Krośnie zainteresowanych wysłaniem dzieci do przedszkola było ok. 230 rodziców (około 20 %). Ogółem do przedszkoli uczęszcza ponad 1300 dzieci.

W przypadku żłobków, do których należy ok. 270 dzieci, zainteresowanych było aż 140 rodziców.

- Według informacji na dzień dzisiejszy w przedszkolach nie będzie przypadku, że dzieci zainteresowanych rodziców nie zostaną przyjęte, a w żłobkach będą stosowane kryteria GIS  – mówi zastępca prezydenta Bronisław Baran.

Rodzice, którzy chcą, aby ich dzieci wróciły do żłobka lub przedszkola, powinni skontaktować się z dyrekcją. Zobowiązani będą także do złożenia stosownego oświadczenia, w tym poinformowania o miejscu pracy.

Trzeba jednak pamiętać, że przepisy określają, kto ma pierwszeństwo powrotu. Są to dzieci, których oboje rodzice pracują, a w szczególności dzieci pracowników: służby zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych oraz realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.   

Placówki będą funkcjonować według określonych wytycznych, poniżej najważniejsze z nich:
• dziecko nie może mieć objawów choroby (jeśli wystąpi podejrzenie choroby i możliwość zarażenia innych dzieci, dziecko może nie zostać wpuszczone),
• nie należy przynosić własnych zabawek,
• dzieci często i regularnie powinny myć ręce,
• w placówkach nie będzie obowiązku zakrywania ust i nosa zarówno dla dzieci jak i nauczycieli,
• placówka powinna być wyposażona w środki ochrony: jednorazowe rękawiczki, maseczki oraz środki higieniczne,
• personel powinien na bieżąco dezynfekować m.in. poręcze, klamki, włączniki, ramy łóżeczek czy zabawki, a sale należy wietrzyć raz na godzinę,
• spożywanie posiłków powinno odbywać się w małych grupach z zachowaniem bezpieczeństwa,
• dzieci mogą korzystać z istniejących na terenie placówki placów zabaw i boisk, nie mogą być organizowane wyjścia poza teren placówki, np. spacery do parku.