INICJATYWA

„Halo, tu Susza!”. 17-latka uświadamia, że warto oszczędzać wodę

Prysznic zamiast kąpieli, mniejsza spłuczka, zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy zbieranie deszczówki. To tylko niektóre ze sposobów na oszczędzanie wody. Tematem suszy zajęła się licealistka Kinga Bukowczyk, która przeprowadziła warsztaty w krośnieńskich przedszkolach i podstawówkach.
Joanna Kwiatkowska
Od lewej: Gabriela studiuje na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Kinga jest w II klasie VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.
Damian Krzanowski

„Zwolnieni z teorii” to fundacja i platforma, która wspiera młodych ludzi w tworzeniu własnych projektów społecznych. Taki projekt pod nazwą „Halo, tu Susza!” stworzyła krośnianka Kinga Bukowczyk wraz z siostrą Gabrielą.

Jego celem jest uświadamianie ludzi, że woda jest niezwykle cennym surowcem, o który należy dbać. Kinga i Gabriela odwiedziły krośnieńskie przedszkola i podstawówki. Przeprowadziły warsztaty łącznie dla prawie 600 dzieci. 

Dzieci zobaczyły, w jaki sposób filtrowana jest woda. Na zdjęciu warsztaty w Szkole Podstawowej nr 12. 
Joanna Kwiatkowska

- Chciałyśmy dotrzeć do najmniejszych dzieci, bo one chłoną taką wiedzę jak gąbka. Już mamy ze szkół informacje, że maluchy pouczają nauczycieli lub rodziców w kwestiach marnowania wody. To urocze widzieć, jak próbują wpłynąć na dorosłych i zmienić ich nastawienie – mówi Kinga.

„Do przechowywania rybek, karmienia psa i mycia zębów” – dzieci wymieniają zastosowania wody, a Kinga w prosty sposób pokazuje im, jak dużo wody zużywa człowiek, a jak małe są jej zasoby.

Naklejki przygotowane przez siostry, przypominające o zakręcaniu kranu
damian krzanowski

- W Polsce średnio każda osoba zużywa dziennie 150 l wody. Pomimo, iż wody zajmują 71% powierzchni ziemi, woda słodka to 3%, a pitna jedynie 1% - tłumaczy i dodaje:

 Polska, pomimo chłodniejszego klimatu, ma zasoby wodne porównywalne do Egiptu. 

W warsztatach wziął również udział Grzegorz Wygoda z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Krośnie. Na zdjęciu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 
MPGK Krosno

Dzieci dowiedziały się również, jak można oszczędzać wodę i w jaki sposób jest ona uzdatniania. W warsztatach uczestniczył zastępca kierownika ds. produkcji wody Grzegorz Wygoda z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Krośnie.

Kinga wpadła na pomysł poruszenia tematu suszy po obejrzeniu w Internecie filmiku kampanii „Stop suszy” zorganizowanej przez PGW Wody Polskie.

- Od początku wiedziałam, że będzie to temat związany z ekologią. Widok wyschniętej Polski mnie przeraził, a sam film zainspirował do tytułu „Halo, tu Susza”. Chcę pokazać ludziom, że aby zadbać o przyszłość, wystarczą małe kroki – przyznaje Kinga.

Niebieskie stroje dziewczyn symbolizują krople wody 
joanna kwiatkowska

W ramach projektu stworzono ulotki, na których znajdziemy sposoby na oszczędzanie wody oraz dwa wzory naklejek. Pierwszy przypomina o zakręcaniu kranu, drugi o odpowiednim używaniu spłuczek w toalecie.

Przy spłukiwaniu toalety zużywa się 3 lub 6 l wody. Czasem niepotrzebnie korzystamy z tej dużej spłuczki, a nadal zdarza się, że jest tylko jedna, zużywająca znacznie więcej wody – tłumaczy Kinga i dodaje: - Może właściciele np. restauracji czy firm będą chcieli skorzystać z naklejek. Sprawdzą się również jako przypomnienie dla domowników.

Ulotka "Halo, tu Susza!" 
Kinga bukowczyk

Materiały dostępne są w redakcji Krosno24.pl przy ul. Staszica 6.