FOTOGRAFIA

Fotoreporter naszego portalu zdobył główną nagrodę na Biennale Fotografii

Ogólnopolskie Biennale Fotografii "Krosno. Miasto i ludzie" to cykliczny konkurs organizowany przez Muzeum Rzemiosła. W tym roku byliśmy świadkami ostatniej edycji, a nasz redakcyjny kolega Damian Krzanowski zdobył Grand Prix.
Joanna Kwiatkowska
Grand Prix zdobyło zdjęcie "Perspektywy" autorstwa Damiana Krzanowskiego
Damian Krzanowski

Tematem 10. Ogólnopolskiego Biennale Fotografii "Krosno. Miasto i ludzie" była inna perspektywa. - Chcieliśmy wymóc na fotografach inne myślenie i spojrzenie na miasto - mówi Mariusz Kus, sekretarz konkursu. 

Do tegorocznej edycji zgłoszono 105 prac, w tym 13 cyklów, czyli razem 125 zdjęć. Nadesłało je 31 uczestników

Główną nagrodę Grand Prix zdobył Damian Krzanowski, fotoreporter portalu Krosno24.pl, za fotografię "Perspektywy", przedstawiającą strażaków na zalanej wodą targowicy. To nie pierwszy sukces Damiana w tym konkursie. W 2017 roku otrzymał I nagrodę, wówczas tematem było światło. 

- Ta fotografia wszystkim rzuciła się w oczy. Jak pierwszy raz ją zobaczyłam, to myślałam, że to jakiś obraz. Wszystkie jego aspekty miały znaczenie: kompozycyja, barwy, malarskość, geometryzacja i ludzie, którzy się pojawiają, dodając fotografii siłę życia. Dodatkowo można go obracać i z każdej strony będzie ciekawy - uzasadnia wybór Katarzyna Warańska, przewodnicząca jury. 

- Fotografię wykonałem na początku września, po całonocnej ulewie. Strażacy od samego rana pompowali wodę z zalanej targowicy. Chciałem pokazać perspektywę towarzyszącą im i sprzedawcom tego dnia - mówi autor zwycięskiej pracy. 

W konkursie przyznano także:

Nagroda Prezydenta za cykl zdjęć
marcin pawiński

Podczas wernisażu, który odbył się 16 stycznia w Piwnicy PodCieniami, przyznano również Nagrodę Publiczności. Zdobył ją Marcin Pawiński za cykl: „Kuźnia szkła”. 

Wernisaż był również okazją do przypomnienia początków Biennale. - W 2000 roku Piotr Bazia, lekarz i  fotograf, przyszedł do nas z propozycją zorganizowania wystawy poświęconej Krosnu. Miał to być konkurs, na który zaprosimy kilku artystów, aby pokazali swoje prace. Jednak wspólnie ze Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy stwierdziliśmy, że warto, aby ta wystawa była czymś powtarzalnym, najlepiej w cyklu dwuletnim. Tak powstało Biennale. Po to, aby pokazać, jak Krosno zmienia się na początku XXI wieku - opowiada Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła i przyznaje, że początkowo konkurs miał obejmować 5 edycji, czyli 10 lat. 

- Mówiono nam, że to się nie uda, że w tej chwili modny jest film, ale my się uparliśmy. Te 20 lat to Krosno oczyma stu kilkudziesięciu autorów, którzy widzieli to miasto bardzo osobiście, intymnie i subiektywnie - dodaje. 

- Tylu autorów zgłosiło przez 10 edycji około 1250 prac, czyli blisko 4000 fotografii - podsumowuje Mariusz Kus. 

"Wolność" - zdjęcie autorstwa Damiana Krzanowskiego, które zwyciężyło w 2017 roku
Damian krzanowski

Tradycyjnie wydano katalog z pracami 10. Biennale Fotografii, a z okazji jubileuszu powstał album przedstawiający najciekawsze prace od 2000 roku. Oba zakupić można w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (Rynek 5). Wystawę prac oglądać można do 8  lutego w Piwnicy PodCieniami. 

Tegoroczne Biennale było ostatnim, organizowanym przez Muzeum Rzemiosła. - Wyczerpaliśmy tę formułę, mamy nadzieję, że uda nam się wymyślić nowy sposób na honorowanie i utrwalanie Krosna - mówi Ewa Mańkowska. 

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU: