Z POLICJI

Analizator narkotyków. Nowe urządzenie w krośnieńskiej "drogówce"

Od kilku tygodni kierowcy w Krośnie i okolicy, poza badaniami alkomatem, mogą spodziewać się testu na zawartość środków odurzających w organizmie. Krośnieńska policja jako jedna z pierwszych w województwie otrzymała urządzenie do wykrywania narkotyków na podstawie śliny.
Joanna Kwiatkowska
Analizator narkotyków może być używany przez wszystkie służby policji
Damian Krzanowski

AquilaScan to urządzenie, które służy do wstępnego wykrywania narkotyków w organizmie. Stosowane jest głównie przez "drogówkę", ale może być wykorzystane podczas patroli lub interwencji. - Badanie polega na pobraniu szpatułką próbki śliny i umieszczeniu jej w analizatorze. Po kilku minutach na wyświetlaczu otrzymujemy wynik oraz wydruk podsumowujący badanie. Wszystkie czynności nie trwają dłużej niż 15 minut - tłumaczy kom. Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego. 

Urządzenie wskazuje, czy narkotyk występuje w organizmie. Nie podaje jego stężenia. - Do tej pory mogliśmy sprawdzić wyłącznie trzeźwość kierowcy. W przypadku nietypowego, np. nadpobudliwego zachowania danej osoby i podejrzenia, że jest pod wpływem środków odurzających, kierowaliśmy ją na badanie krwi. Teraz możemy zweryfikować to na miejscu - wyjaśnia asp. sztab. Paweł Buczyński, rzecznik krośnieńskiej policji. 

Analizator wskazuje wynik negatywny lub pozytywny w przypadku sześciu substancji oznaczonych odpowiednimi symbolami
damian krzanowski

W przypadku, gdy wynik testu jest pozytywny, kierowca zostaje zatrzymany w celu badania krwi. Dopiero laboranci zajmują się dokładną analizą zawartych w jego organizmie substancji. Urządzenie może wykryć obecność sześciu środków: kokainy, metamfetaminy, amfetaminy, marihuany, opiatów oraz benzodiazepiny.

Czas utrzymywania się narkotyków w organizmie jest różny. Zależy także od indywidualnych cech człowieka. Badanie może wykryć obecność substancji zażytych nawet miesiąc wcześniej. 

- Urządzenie mamy od końca grudnia, a już wykryło narkotyki w dwóch przypadkach - mówi kom. Krzysztof Belczyk. Jednym z nich był 40-latek, który dokonał rozboju w Łękach Strzyżowskich, a drugim 23-latek zatrzymany przez grupę Speed w Cergowej, u którego wykryto metamfetaminę. 

Krośnieńska jednostka jest jedną z pierwszych na Podkarpaciu, która została wyposażona w analizator. Wpływ miała na to duża ilość zdarzeń drogowych, która z roku na rok rośnie. 

Kom. Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Policji w Krośnie
damian krzanowski

W 2019 roku na terenie powiatu krośnieńskiego było ponad 2000 zdarzeń drogowych. To o około 90% więcej w porównaniu z rokiem 2018. Przypadków śmiertelnych było 11 (o dwa więcej), a liczba rannych z 40 wzrosła do 80 osób. 

AquilaScan wyposażone jest także w nadajnik GPS i podaje dokładną lokalizację, w której znajduje się badany. Wyniki wszystkich testów są zapisywane w pamięci urządzenia. - Dzięki temu eliminuje przypadki korupcyjne. Nie ma możliwości, aby po otrzymaniu pozytywnego wyniku, puścić kierowcę bez wyciągnięcia konsekwencji - wyjaśnia asp. sztab. Paweł Buczyński. 

Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków jest traktowane tak, jak prowadzenie go pod wpływem alkoholu. Z tą różnicą, że w przypadku środków odurzających nie obowiązuje minimalne stężenie.

W takiej sytuacji grozi obligatoryjne odebranie prawa jazdy oraz grzywna (min. 5000 zł) lub kara pozbawienia wolności. O wymiarach kary decyduje sąd.