Pierwszym z projektów jest DiscoverEU. To inicjatywa skierowana do osiemnastolatków, która daje możliwość darmowego podróżowania po całej Unii Europejskiej. Udział w programie mogą wziąć osoby urodzone między 1 stycznia 2001 (włącznie) a 31 grudnia 2001 roku (włącznie), będące obywatelami jednego z członkowskich państw Unii Europejskiej.
Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym podaje się numer dowodu tożsamości lub paszportu, rozwiązać quiz składający się z pięciu punktów i odpowiedzieć na dodatkowe pytanie. Następnie Komisja Europejska sporządzi ranking kandydatów według obywatelstwa oraz według ich odpowiedzi na quiz i na pytanie dodatkowe. To oni otrzymają darmowe bilety,
Na wycieczkę można wybrać się samemu lub w grupie do pięciu osób. Podróż odbywać się będzie głównie koleją, ale w wyjątkowych przypadkach będzie też można skorzystać z innych środków transportu, np. promu, autobusu, czy samolotu.
- DiscoveryEU umożliwia młodym Europejczykom podróżowanie, podczas którego odkryją piękno Europy, jej różnorodność, bogactwo kulturowe i historię. Dla osiemnastolatków może to być też pierwsze zetknięcie się z ważną unijną swobodą, jaką jest możliwość przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi krajami członkowskimi. A co najważniejsze będą mogli nawiązać nowe znajomości i poczuć swoją tożsamość europejską – podkreśla europosłanka Elżbieta Łukacijewska, która oferuje pomoc w wypełnianiu wniosków w swoich biurach poselskich w Rzeszowie, Sanoku i Tarnobrzegu.
Pierwsza edycja DiscoverEU została zorganizowana w czerwcu 2018 roku. Do tej pory darmowy bilet otrzymało około 50 tys. młodych Europejczyków. W tegorocznej edycji udział weźmie blisko 20 tys. osób. Aby poznać szczegóły i zgłosić się do programu, wystarczy wejść na stronę DiscoverEU i wypełnić aplikację online. Nabór potrwa do południa 28 listopada (czwartek).
Do 13 grudnia można też wysyłać zgłoszenia do konkursu „Europa z naszej ulicy” organizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży oraz Fundację Liberalna Edukacja. Jest to trzecia edycja tej inicjatywy, a nagrodą jest kilkudniowy wyjazd do Brukseli.
Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych – liceów, techników i zawodówek. Jego celem jest odkrywanie przez młodzież wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego i społecznego, a także rozwijanie życzliwości, otwartości i lepszego rozumienia innych narodowości. Do konkursu, który rozwija też kompetencje społeczne mogą zgłaszać się tylko grupy – od 4 do 6 osób.
Forma prac konkursowych jest dowolna. Może być to projekt edukacyjny, społeczny, reportaż, słuchowisko, film, makieta, cykl artykułów prasowych, wywiady, badania. Ważne, żeby w zgłoszonych pracach zawarto elementy wspólnej europejskiej przeszłości, tradycji i wartości.
Konkurs jest dwuetapowy. Pierwszy etap to zgłoszenie pomysłów do 13 grudnia. Autorzy najwyżej ocenionych prac zostaną zaproszeni do drugiego etapu i przygotują projekt w zaproponowanej przez siebie formie.
Nagrodą dla zwycięskiego zespołu będzie wizyta w Brukseli, poznanie instytucji europejskich i spotkanie z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego.
Zgłoszenia i szczegóły konkursu dostępne są na stronie Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. W razie pytań można kontaktować się z Karoliną Szymańską mailowo: pcyf@pcyf.org.pl lub pod numerem tel. 501 712 453.