ARCHIWUM 1999-2017

W Krośnie mamy ogród botaniczny

Kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów, a między nimi ścieżki spacerowe. W Krośnie, za siedzibą Lasów Państwowych, mamy ogród botaniczny. Leśnicy prowadzą w nim zajęcia z ekologii dla uczniów.
Redakcja Portalu
Zielony teren za budynkiem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych to chyba mało znane krośnianom miejsce

Siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) mieści się przy ul. Bieszczadzkiej 2. Za budynkiem znajduje się prawie hektar terenów zielonych. Rośnie na nim kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów. Mamy więc w Krośnie ogród botaniczny.

Między roślinnością urządzono ścieżki spacerowe, a przy nich zainstalowano tablice i rekwizyty edukacyjne. Wykorzystywane są do prowadzonych przez leśników zajęć. W ogrodzie od trzech lat działa bowiem Centrum Edukacji Ekologicznej.

W ogrodzie botanicznym działa Centrum Edukacji Ekologicznej

Centrum otwarte jest od maja do października, w godzinach pracy RDLP, czyli od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00-15.00. Na razie korzystać z niego mogą grupy zorganizowane, ale w przyszłości obiekt być może dostępny będzie także dla osób indywidualnych.

- Wiedza społeczeństwa o lesie jest niestety bardzo mała - ubolewa Tomasz Kałamarz z RDLP

- Odwiedza nas ponad 2 tys. osób rocznie, przede wszystkim dzieci, od przedszkolaków po młodzież szkolną. Ale zdarza się, że oprowadzamy nawet kilkuosobowe grupy dorosłych. Opowiadamy im o funkcjach lasu, gatunkach roślin i zwierząt, jakie w nim żyją, oraz o pracy leśników – mówi Tomasz Kałamarz zajmujący się w RDLP sprawami promocji, edukacji i turystyki leśnej.

Edukacja ekologiczna odbywa się tu poprzez zabawę

Leśnicy edukują poprzez zabawę – najmłodsi układają wielkie puzzle, nieco starsi dopasowują nazwy gatunków do zdjęć roślin i zwierząt lub odciskają w piaskownicy tropy zwierzyny leśnej – jeleni, dzików czy wilków. W wiacie odtwarzane są natomiast filmy. Przede wszystkim jednak, goście spędzają czas na świeżym powietrzu, w jednej z nielicznych zielonych enklaw Krosna.

Ogród zwiedzać mogą na razie grupy, ale są plany, aby udostępnić go także indywidualnym gościom

- Wiedza społeczeństwa o lesie jest niestety bardzo ograniczona – ubolewa Tomasz Kałamarz. - Mamy nadzieję, że zajęcia w Centrum uświadomią naszym gościom, jak ważny jest las i odpowiednie z niego korzystanie. To z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

(DI), fot. Damian Krzanowski