Wojciech Wajda kilka lat temu skończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie mieszka w Piasecznie pod Warszawą, a pracuje w Szkole Podstawowej w Nowej Iwicznej jako nauczyciel języka polskiego. Nieczęsto, ale chętnie odwiedza swoje rodzinne miasto Krosno. – Jestem z Krosnem związany emocjonalnie. To tutaj kształtowała się moja osobowość – mówi filolog.
W marcu 2019 roku Wojciech wydał swoją pierwszą książkę – powieść dedykowaną dzieciom i młodszej młodzieży.
– Pomysł na „Niezwykłą przygodę Żumy i jej balonowej gumy” zakiełkował w mojej głowie po roku pracy z uczniami piątej klasy – dzieli się swoimi inspiracjami polonista. – Udało mi się stworzyć z nimi dobre relacje i zainteresować językiem polskim. Chciałem coś dla nich napisać, żeby po latach wrócili do książki i przypomnieli sobie, że czas w szkole fajnie wykorzystaliśmy.
Co prawda, o wydaniu własnego tekstu literackiego krośnianin myślał jeszcze w trakcie studiów, jednak to właśnie praca z uczniami zadecydowała o kształcie wydanej powieści. - Chciałem, żeby dzieciaki zobaczyły, że nauczyciel nie tylko poucza zza biurka, ale i sam może robić ciekawe rzeczy, np. pisać książki, jeździć na spotkania autorskie, wędrować po górach, zwiedzać świat – opowiada nauczyciel.
Dzięki własnemu autorskiemu doświadczeniu Wojciech może zwrócić większą uwagę na kwestie związane z wydawaniem książki, co ciekawi uczniów, w szczególności gdy omawia się z nimi nowsze tytuły.
„Niezwykłą przygodę Żumy i jej balonowej gumy” Wojciech zaczął pisać w samochodzie, kiedy jechał w góry. - Otworzyłem notatnik w telefonie i pisałem. Okazało się, że przez 3 godziny udało mi się napisać prawie 10 stron A4. Po powrocie trzeba było rozwinąć i szczęśliwie zakończyć rozpoczętą opowieść – mówi autor o początkach powstawania utworu.
W ten sposób polonista stworzył stosunkowo niedługą, barwną historię o przyjaźni, miłości w rodzinie i walce ze złem, w której ważną rolę odgrywają magiczne książki i guma balonowa. Wykreowane przez Wojciecha postacie są uniwersalne, dzięki czemu mogą się z nimi identyfikować nie tylko uczniowie piątej i szóstej klasy, ale i wszystkie dzieci śledzące losy dwójki przyjaciół.
Opowiedziana z humorem przygoda Ani i Dionizego szybko „wciąga” młodych czytelników, a także ich rodziców i innych dorosłych czytelników. Choć ci czasem zastanawiają się, czy Wojciech zbyt nie wyidealizował bohaterów. - W mojej szkole uczniowie są naprawdę kulturalni, nie wszyscy, to wiadome, ale dorośli też nie wszyscy są w porządku. Pisząc, czerpałem z zachowania tych dzieci, które wiedzą jak się zachować, a to, że czasem przydarzy im się gorszy dzień, jest naturalne.
Fabuła powieści osadzona jest w świecie realnym, jednak kluczowe dla akcji są elementy fantastyczne, a nawet science fiction. Autor zaprezentował swoją wizję czekającej nas przyszłości. Zarówno bohaterom, jak i czytelnikom wydaje się ona trochę dziwna, ale uświadamia, jak może nasze życie wyglądać za kilkadziesiąt lat.
„Niezwykła przygoda Żumy...” pokazuje też, jak kończą ludzie, którzy poddają się chorym ambicjom, egoizmowi czy chęci zapanowania nad światem. Oczywiście, dobro zawsze zwycięży, ale by przekonać się, jak do tego dojdzie, trzeba już sięgnąć po powieść.
W środę (30.10) w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 9.00 oraz 11.00 odbędą się spotkania autorskie z Wojciechem Wajdą. Aktywny udział w warsztatach wezmą uczniowie szkół podstawowych, poza tym wstęp wolny dla wszystkich chętnych.
Po spotkaniach będzie można nabyć książkę wraz z autografem autora. Niezależnie „Niezwykła przygoda Żumy i jej balonowej gumy” jest dostępna na wielu stronach księgarni internetowych, m.in.:
Książki wygrywają: