HAPPENING

Z sympatii do osób z autyzmem. Niebieski Marsz w Krośnie

W centrum miasta we wtorek (02.04) zrobiło się niebiesko. Ulicami Krosna przeszedł Niebieski Marsz. Mieszkańcy miasta i okolic, nauczyciele i uczniowie, rodzice i dzieci pokazali swoją sympatię i solidarność z osobami autystycznymi.
Anna Kania
Damian Krzanowski

fot. Damian Krzanowski

Stowarzyszenie Klub Rodziców Autyzm Krosno zorganizowało marsz z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Frekwencja była tak duża, że zaskoczyła samych organizatorów. Pochód wyruszył o godzinie 11.00 z Parku Jordanowskiego, przeszedł ulicą Grodzką na Plac Konstytucji 3 Maja, a następnie ulicą Sienkiewicza na krośnieński Rynek. Tam ubrani na niebiesko uczestnicy marszu, trzymając w rękach niebieskie balony, utworzyli serce jako symbol przyjaźni, miłości i sympatii. - Marsz jest symbolem jedności i solidarności z osobami z autyzmem – mówi Izabela Pesz, prezes Stowarzyszenia.

Klub Rodziców Autyzm Krosno rozpoczął swoją działalność w listopadzie 2017. Liczy 13 członków. Organizacja działa na rzecz osób niepełnosprawnych, głównie z tym zaburzeniem. - Naszym celem jest szerzenie wiedzy o autyzmie – mówi Izabela Pesz. - Prowadzimy swój  fanpage, gdzie zamieszczamy informacje dotyczące autyzmu i niepełnosprawności, a także praw, które przysługują rodzicom i dzieciom.

Prezesem Klubu Rodzice Autyzm Krosno jest Izabela Pesz, która w 2016 również uczestniczyła w organizacji Niebieskiego Marszu w Krośnie
DAMIAN KRZANOWSKI

Klub prowadzi także dyżury w soboty od godziny 10.00 do 12.00 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie. W tym czasie rodzice mogą liczyć na doradztwo z prawa oświatowego, czy z zakresu orzecznictwa o niepełnosprawności. - Jesteśmy rodzicami dzieci z autyzmem, mamy doświadczenie, przeszliśmy pewną ścieżkę i swoją wiedzą dzielimy się z innymi rodzicami. Oczywiście jeśli tylko tego chcą – dodaje Izabela Pesz. - Na dyżury zgłasza się niewiele osób, ale za to dostajemy sporo telefonów i maili z różnymi pytaniami.

CZYM JEST AUTYZM?

W Niebieskim Marszu uczestniczyli przedstawiciele krośnieńskich przedszkoli, szkół i placówek edukacyjno-wychowawczych. Nie zabrakło też gości ze Szkoły Podstawowej w Iwoniczu oraz z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Rymanowie.

Frekwencja marszu zaskoczyła również jego organizatorów. Oprócz krośnieńskich szkół, przedszkoli i placówek do Krosna przyjechali przedstawiciele OREW Rymanów i SP Iwonicz
DAMIAN KRZANOWSKI

- Taka inicjatywa jest jak najbardziej potrzebna. Niech inni dowiedzą się, że są takie dzieci i że nie trzeba ich wykluczać ze społeczeństwa, tylko zaakceptować takimi, jakimi są – mówi Agata, mieszkanka Krosna. Justyna, studentka z Krosna dodaje: - Ludzie do końca nie mają świadomości, że takie dzieci są w społeczeństwie. Powinniśmy je traktować z szacunkiem i wprowadzać w życie, żeby mogły funkcjonować wśród rówieśników, żeby czuły się potrzebne i doceniane.

To drugi Niebieski Marsz w Krośnie. Pierwszy został zorganizowany w 2016.

NA NIEBIESKO