sukcesy

Od fotografii po karate. Wiosenne sukcesy krośnian

Tomasz Okoniewski - fotografia, Aleksander Lenart - astronomia, Katarzyna Stec - kultura, Akademia Talentów i Strecz – taniec, Krośnieński Klub Biegacza, Kyokushin Karate, Koszykarki ZSP nr 1 oraz UKS 15 – sport. W tych dziedzinach w marcu obfitowały sukcesy krośnian.
Joanna Kwiatkowska
Rynek Krosna, z cyklu "Gdy wszyscy jeszcze śpią..." (23 marca 2019)

Tomasz Okoniewski

Tomasz Okoniewski, członek Fotoklubu RCKP Krosno został uhonorowany dyplomem Wybitnego Artysty FIAP - EFIAP/b (Excellence FIAP Bronze).

Dyplom FIAP
archiwum tomasza okoniewskiego

FIAP oznacza Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej, która zrzesza ponad 85 krajów i obejmuje swoim patronatem Międzynarodowe Salony Fotograficzne. W Polsce reprezentantem FIAP jest Fotoklub RP. Tytuły FIAP nadawane są w celu uhonorowania wybitnych osób w dziedzinie fotografii. Są to najwyższej rangi tytuły, jakie może otrzymać fotograf.

Jest to trzeci tytuł FIAP Tomasza Okoniewskiego. Dyplom Excellence FIAP Bronze wręczany jest po uzyskaniu tytułu EFIAP (Wybitnego Artysty) osobom, które nadal aktywnie uczestniczą w międzynarodowych salonach pod Patronatem FIAP i promują fotografię artystyczną poprzez swoje działania. Autor jest jednym z pięciu w historii Polaków wyróżnionych tym tytułem, jak również pierwszym na Podkarpaciu.

Tomasz Okoniewski z wykształcenia jest historykiem i dziennikarzem, a z zamiłowania wielkim pasjonatem i promotorem fotografii. Jego ulubiona tematyka to krajobraz najbliższej okolicy oraz reportaż życia codziennego. Najważniejszym tematem jego prac jest człowiek i jego emocje w ujęciu reporterskim i dokumentalnym. Fotografie Tomasza były nagradzane w 51 krajach świata oraz prezentowane w 73.

Uroczyste wręczenie dyplomów odbędzie się w Warszawie w siedzibie Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.

Kilka z wielu nagrodzonych prac Tomasza można zobaczyć: tutaj

Aleksander Lenart

Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika (kl. II b matematyczno-fizyczna)  Aleksander Lenart uzyskał tytuł laureata z 4. lokatą w finale ogólnopolskim Olimpiady Astronomicznej.

Aleksander prowadzi zajęcia o kosmosie dla przedszkolaków
I LO

Dzięki temu  będzie reprezentował Polskę na Olimpiadzie Międzynarodowej z Astronomii i Astrofizyki, która w tym roku odbędzie się w sierpniu na Węgrzech. Jego opiekunami dydaktycznymi są prof. Grzegorz Depczyński i dr Piotr Guzik.

Katarzyna Stec

Katarzyna Stec otrzymała nagrodę Osobowość Roku 2018 w kategorii kultura w powiecie krośnieńskim. Konkurs został zorganizowany przez gazetę i portal Nowiny.

archiwum

Katarzyna Stec na co dzień jest instruktorem tańca, animatorem kultury oraz właścicielką Akademii Cheerleaderek Fragolin. Wyróżnienie uzyskała za zarażanie swoich podopiecznych pasją do tańca od najmłodszych lat oraz niesamowite zaangażowanie w życie kulturalne miasta Krosna.

Krośnieński Klub Biegacza MOSiR

9 marca w Stalowej Woli odbyły się Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w Biegach Przełajowych. Zawody te stanowiły I rundę Grand Prix Podkarpacia. II Grand Prix odbyło się 16 marca w Przemyślu. Biegacze KKB stanęli na podium.

Na pierwszym zdjęciu: pierwsza z prawej Agnieszka Chorzępa. Na drugim zdjęciu: pierwszy z prawej Szymon Gużkowski.
Krośnieński Klub Biegacza

Szymon Gużkowski zdobył srebrny medal w biegu na 3 km oraz złoty na 2 km.

Agnieszka Chorzępa zajęła trzecie miejsce w biegu na 2 km, oraz drugie na 1,5 km.

Ci sami zawodnicy przyczynili się do sukcesu KKB w Olszynkach (woj. dolnośląskie) podczas 91 Mistrzostw Polski Juniorów w biegach Przełajowych.

Paulina Wszołek

W biegu juniorów na 3 km Szymon Gużkowski zajął 4. miejsce, przegrywając brązowy medal o 1 sekundę. W biegu juniorek na 4km Agnieszka Chorzępa zajęła 10. miejsce. Punkty dla klubu zdobyła jeszcze Paulina Wszołek zajmując 30. miejsce na dystansie 2 km. Ostatecznie wyniki biegaczy uplasowały KKB MOSiR na 10. miejscu wśród 58 klubów.

Kyokushin Karate

16 marca w Jaśle odbył się V Puchar Podkarpacia kyokushin karate dzieci i młodzieży. W rywalizacji udział wzięło 170 zawodników z 17 podkarpackich klubów. Krośnieński Klub Kyokushin Karate wywalczył 29 pucharów.

V Puchar Podkarpacia kyokushin karate dzieci i młodzieży w Jaśle
Krośnieński Klub Kyokushin Karate

Na szczególne wyróżnienie zasługują zdobywcy podwójnych pierwszych miejsc (w kategorii kata i kumite): Oliwia Krupa, Aleks Łączak i Jakub Prajsnar. Po dwa wysokie miejsca medalowe wywalczyli również Karol Pikuła (złoto kumite, srebro kata) i Wiktoria Bilska (srebro kumite i złoto kata).

Z medalami wrócili także: Zofia Pitera, Gabriela Kasprzyk, Alan Bożek, Emilia Gazda, Korneliusz Paradysz, Kacper Dobrzański, Mariusz Środoń, Bartłomiej Kolanko, Adrian Kocur, Fabian Kocur, Emilia Frankiewicz, Izabela Mielech, Aleksandra Szyndak, Fabian Czech, Alicja Szyszlak, Szymon Turek, Aleksandra Kandefer oraz Jakub Kasza.

Koszykarki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Szczepanika

18 marca w Krośnie rozegrano Półfinał Wojewódzkiej Licealiady w koszykówce dziewcząt. Koszykarki Szczepanika zwyciężyły z LO Rymanów, I LO Sanok oraz ZSE Brzozów.

Koszykarki "Szczepanika"
zsp nr 1

Dzięki wygranej zawodniczki po raz trzeci awansowały do finału wojewódzkiego, czyli do grona czterech najlepszych drużyn województwa podkarpackiego.

W reprezentacji szkoły zagrały: Karolina Sajdak, Natalia Pelc, Aleksandra Wodzińska, Zuzanna Janowska, Nikoleta Weis, Daria Frączek, Sandra Gonet, Eliza Berdel, Sylwia Płaziak, Marlena Adamska, Martyna Wańdyga oraz Justyna Wojciechowska.

Uczniowski Klub Sportowy 15

23-24 marca odbył się XVI Wielkopolski Międzynarodowy Turniej Judo Poznań – Suchy Las, w ramach którego rozegrano Międzynarodowy Puchar Polski Młodziczek i Młodzików. Zawodnicy UKS 15 zajęli trzecie miejsca.

Anna Bednarz (druga od prawej)
uks 15

Nagrodzeni judocy to Anna Bednarz (kat. 63 kg) oraz Filip Bęben (kat. 81 kg), którzy pomimo niedawnych kontuzji obronili honor klubu.

Filip Bęben (trzeci od prawej)
uks 15

Turniej odbył się w 5 grupach wiekowych na 8 matach i zgromadził liczbę ponad 1000 zawodników z kraju i za granicy, min. Czech, Rosji, Niemiec, Białorusi, Ukrainy.

Zespół Tańca Współczesnego Strecz

9-10 marca w Bełchatowie odbyły się XI Ogólnopolskie Spotkania Taneczne (RE)AKCJE. Zespół Tańca Współczesnego Strecz wrócił z nagrodami.

Pierwszego dnia Grupa III zdobyła Grand Prix festiwalu. Drugiego dnia Katarzyna Niżnik występem solowym zgarnęła nagrodę główną, a zespół w nietypowym składzie - Alicja Menet, Magdalena Gradowicz, Katarzyna Niżnik, Maja Szelc, Katarzyna Maj i Wiktor Łacek - otrzymał nagrodę specjalną.

Akademia Talentów

23-24 marca studio Tańca „AT Dance” Tomasz Berkowicza, Studio Tańca "Podkarpacie" oraz Gminny Ośrodek Kultury w Chorkówce zorganizowali III Dziecięcy i Młodzieżowy Konkurs Tańca "Taneczne Talenty". Akademia Talentów zdobyła 12 nagród.

Formacja taneczna Akademii Talentów z Krosna
Studio Fotografii Maxmaks.pl

Wyróżnione osoby to:

Oliwia Furtek - 1. miejsce (kat. formy różne )
Natalia Pelczar - 1. miejsce z wyróżnieniem (kat. formy różne)
Julia Krukierek - 1. miejsce (kat. formy różne)
Maja Brekiesz  -1. miejsce – kat. formy różne
Amelia Kaszowska - 1. miejsce (kat. artystyczny taniec akrobatyczny)
Wiktoria Omachel - 1. miejsce i Grand Prix (kat. różne formy)
Amelia Kaszowska i Wiktoria Omachel - 1 miejsce z wyróżnieniem (kat. różne formy, duet)
Lena Pniak - 2. miejsce (kat. różne formy)
Zofia Kotłowska - 2. miejsce (kat. taniec współczesny)